تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: چپ (soL)، پایگاه خبری حزب کمونست ترکیه
۱۵ نوامبر ۲۰۲۳

علی اف رئیس جمهور آذربایجان کشتار غزه را «تنش» نامید!

 

علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان، یکی از نزدیک‌ترین متحدین اسرائیل در منطقه، رویدادهای غزه را «تنش» توصیف کرد و خواستار حل هر چه سریع‌تر این «تنش» شد.

الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان برای کشتار در غزه که به چهلمین روز خود نزدیک می‌شود از تعبیر تنش استفاده کرد و گفت: «امیدواریم هر چه زودتر از تنش در غزه کاسته شود.»

علی‌اف در پیامی که به مناسبت سالگرد تأسیس دولت فلسطین برای محمود عباس، رئیس‌ تشکیلات خودگردان فلسطین فرستاد، از این کلمات استفاده کرد.

علی‌اف در پیام خود گفت:

«ما امیدواریم که تنش در غزه هر چه زودتر حل شود. آذربایجان همواره با موضوع فلسطین همبستگی داشته و از حل این موضوع در راستای قطعنامه‌های مربوطه سازمان ملل بر اساس اصل دو-دولت حمایت می‌کند. آذربایجان، به کمک‌های خود به آژانس کمک و کارهای عمومی برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک ادامه خواهد داد.»

علی‌اف گفت: «برای مردم برادر فلسطین آرزوی صلح و آرامش دارم.»

کمال اوکویان دبیر کل حزب کمونیست ترکیه در پست خود در شبکه اجتماعی گفت: «من نمی‌دانم رئیس‌جمهور کیست که با گفتن “امیدواریم هر چه زودتر از تنش در غزه کاسته شود” درباره سرزمین فلسطینی غزه که تحت حمله ددمنشانه اسرائیل قرار دارد، تجاوز را به عنوان “تنش” توصیف می‌کند.»

اوکویان در برنامه هفتگی «صدای حزب کمونیست ترکیه» در ۱۰ نوامبر اشاره کرد که ترکیه و اسرائیل مدتی است که در قفقاز، و مناطق دیگر با یکدیگر همکاری عمیقی داشته‌اند. اوکویان با اشاره به این‌که آذربایجان با حمایت زیاد اسرائیل و ترکیه در جنگ با ارمنستان پیروز شد، با اشاره به توافق‌نامه‌های امضاء شده بین اسرائیل و آذربایجان در زمینه انرژی یادآور شد: «بخش قابل توجهی از سوختی که اسرائیل در حال حاضر از مردم غزه دریغ می‌کند از آذربایجان می‌آید. «در عین حال بنزین و گازوئیل ماشین جنگی اسرائیل که در حال حاضر بر غزه مرگ می‌بارد از آذربایجان می‌آید.»

https://haber.sol.org.tr/haber/azerbaycan-cumhurbaskani-aliyev-gazzedeki-katliam-icin-gerilim-dedi-386640