«کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری مترقی ترکیه» (دیسک) گفته است که حداقل دستمزد ملی کنونی برای تامین نیازهای اولیه کارگران در بحبوحه افزایش قیمت‌ها و تشدید بحران اقتصادی بوسیله همه‌گیری کووید-۱۹کافی نیست.

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: پیام مردم
۷ دسامبر ۲۰۲۱

 

فراخوان «کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری مترقی ترکیه» (دیسک) به تظاهرات برای بازنگری در حداقل دستمزد در ترکیه

 

«بیانت» [شبکه اینترنتی مستقل ترکیه – عدالت] گزارش داد که«کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری مترقی ترکیه» روز دوشنبه ۶ دسامبر اعلام کرد که یک راه‌پیمایی برای طرح موضوعات تأثیر‌گذار بر طبقه کارگر در کشور، از جمله خواست افزایش حداقل دستمزد، در ۱۲ دسامبر سازماندهی خواهد شد.

آرزو چرکزاوغلو، رئیس «دیسک» در گفت‌وگو با مطبوعات گفت که کارگران ترکیه که با کار خود در توسعه اقتصاد مشارکت دارند، برای تامین نیازهای اولیه با چالش‌های جدی روبه‌رو هستند. او گفت: «ما از بیکاری، قیمت‌های بالا، افزایش قیمت‌ها و صورت حساب‌ها خسته و کوفته شده‌ایم»، او اعلام کرد که راهپیمایی ۱۲ دسامبر شعار «استانبول حرف می‌زند: بس است، ما خواهان دستمزد کافی برای گذران زندگی هستیم» را سر خواهند داد.

چرکز اوغلو هم‌چنین خاطرنشان شد که دولت کارگران را به حال خود رها کرده است تا خودشان با بحران اقتصادی و مشکلات ناشی از کووید-۱۹ مقابله کنند. وی گفت که میانگین حداقل دستمزدها در ترکیه در بین تمام کشورهای اروپایی پایین‌ترین حد است و «دستمزدی که اکثر کارگران محکوم به دریافت آن شده‌اند حتا زیر خط گرسنگی است.»

در میان افزایش قیمت‌ها و کاهش ارزش لیره ترکیه، «دیسک» خواستار بازنگری در حداقل دستمزد در این کشور، و افزایش آن از ۲۸۰۰ لیره در حال حاضر (۲۰۴دلار) به ۵۲۰۰ لیره (۳۸۰دلار) شده است تا به کارگران کمک کند زندگی درخوری داشته باشند.

براساس گزارش «بیانت»، در بین تمام کشورهای «سازمان همکاری و توسعه اقتصادی» ترکیه بالاترین ساعات کار را دارد، اما کارگران هنوز برای تأمین نیازهای اولیه خود به اندازه کافی درآمد ندارند. طبق یک نظرسنجی که در ماه مه منتشر شد، خط رسمی گرسنگی برای یک خانواده چهار نفره (۲۸۲۵ لیره) است که بالاتر از حداقل دستمزد در کشور می‌باشد. بر اساس این گزارش، ترکیه هم‌چنین دارای بیش‌ترین تعداد کارگران شاغل با حداقل دستمزد در اروپا است، حداقل دستمزدی که کم‌ترین میزان در ۱۵ سال گذشته است. افزایش مداوم قیمت کالاهای اساسی هزینه زندگی ماهانه یک فرد مجرد را به ۳۴۳۵ لیره (۲۵۲دلار ) رسانده است و شکاف بزرگی با سطوح حداقل دستمزد ایجاد کرده است.

«دیسک» که در سال ۱۹۶۱ تشکیل شد، یک کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری چپ در ترکیه است. «دیسک» پس از «کنفدراسیون اتحادیه های کارگری ترکیه» (Turk- İŞ) و «کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری واقعی ترکیه» (HAK-İŞ) با بیش از ۳۲۷ هزار عضو فعال از بخش‌های گوناگون طبقه کارگری، سومین تشکل سندیکایی در ترکیه است. گرچه ترکیه سازوکار مشورتی برای بازنگری سالانه در حداقل دستمزد را دارد، اما اتحادیه‌های طرفدار دولت، مانند «» که بر آن تسلط دارند، اغلب تغییرات نیم‌بندی را که کم‌تر از انتظارات طبقه کارگر است پیشنهاد می‌کنند.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/u4xwk6pb