تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: دنیا، نشریه تئوریک و سیاسی کمیته مرکزی حزب تودۀ ایران، دورۀ دوم، سال دوازدهم، شماره ۲، ص. ۶۴-۶۳

ماکیاولیسم بجای مارکسیسم
(نظری به برخی فاکت‌های عبرت‌انگیز)

 

● مجله «پکینگ ریویو» در شماره دوم ژوئیه خود چنین نوشت. قبول انگلستان و نروژ و دانمارک در بازار مشترک «وضع نوینی را در اروپای باختری پدید می‌آورد که عبارتست از ظهور یک مانع جدی برای سیاست سیطره جویانه ایالات متحده آمریکا و اتحاد شوروی.»

همه می‌دانند که دولت محافظه‌کار انگلستان به رهبری ادواردهیث علی‌رغم مخالفت شدید %۷۰ مردم انگلستان با تمام قوا می‌کوشد وارد «بازار مشترک» شود تا از تبدیل این بازار به یک قدرت اقتصادی ضدکشورهای انگلوساکسون (آمریکا و انگلستان) جلوگیری کند. اصطلاح «اسب تروا»[۱] اصطلاحی است که درمورد انگلستان و نقش آتی او در بازار مشترک بکار رفته است.

در آغاز ماه ژوئیه نیکسون رئیس‌جمهور آمریکا به دول «اروپای صغیر» که با ورود انگلستان به بازار مشترک موافقت کردند تبریک گفت. مفهوم نیست جایی که نیکسون تبریک می‌گوید و کارگران و مردم انگلستان مخالف هستند، چگونه دولتی که خود را سوسیالیستی می‌داند آثار مبارزۀ علیه سیطره‌جویی آمریکا را کشف می‌کند!

اما آن افسانه سیطره‌جویی شوروی خود افسانه جداگانه‌ایست که در خورد اعتنا و جواب نیست!

● در همین زمینه جالب است یادآوری کنیم که در ماه ژوئیه سال جاری چوئن‌لای از پیتر ولنی رئیس حزب سوسیالیست ایتالیا (همان کسی که از حزب کمونیست ایتالیا گسست و به ائتلاف دولتی پیوست) دعوت کرد که به چنن برود و در همان ایام چین به دولت فرانسه اخطار کرد که وی حاضر نیست دو وکیل کمونیست فرانسوی (موریس آندریو و اِمیل رِژه) را که در هیأت اعزامی از طرف مجلس فرانسه به چین شرکت دارند بپذیرد. در اثر التیماتوم چین مجلس فرانسه مانع شرکت این دو وکیل فرانسوی در هیأت نمایندگی مذکور شد- امری که به اعتراض شدید حزب کمونیست فرانسه به دولت چین و دولت فرانسه منجر گردید.

● حال که از ماکیاولیسم در سیاست رهبران پکن سخت به میان آمد باید از طرز رفتار آنان در مورد قصابی جعفر نمیری در سودان نیز یاد کرد. درباره کودتای «عطا النور» علیه نمیری اصلاً خبری در مطبوعات چین نشر نیافت.، فقط دیرتر اطلاع داده شد که نمیری توانست کودتایی را که علیه وی بود درهم شکند و ابتکار را در دست نگاه دارد. درباره کشتار کمونیست‌ها و اعدام عبدالخلق محجوب و شافعی احمد الشیخ نیز بکلی در مطبوعات چین خبری درج نگردید. این مطلب موجب شد که ژنرال نمیری در پیامی به
مائوتسه دون سپاسگزاری خود را از رفتار چین درباره کودتای سودان بیان دارد.

● مجله بورژوایی لوموند ضمن بحث درباره نزدیکی آمریکا و چین در ۱۷ ژوئیه ۱۹۷۱ چنین نوشت:
«برای خاتمه دادن به یکی از پر سروصداترین ستیزه‌گری‌های کره زمین، فقط چند پارتی پینگ پونگ و یک سوء هاضمه دورغین برای آقای هنری کسینجر معاون رئیس‌جمهور آمریکا کافی بود. حتی بدون این اداهای رکامبول مآبانه نیز اعلام دیدار آقای نیکسون از پکن می‌توانست واقعه‌ای هیجان‌انگیز باشد… این تصمیم نمودار یک تغییر شگفت‌انگیز در روحیه‌هاست. برای آمریکایی متوسط، چین مدت‌هاست همدست قاتلان «بچه‌ها» در ویتنام و چخماق انقلاب در جهان سوم است. اما چینی‌ها به نوبه خود بیش از آن مجسمه‌های کاغذی عمو سام را سوزانده بودند و بیش از این آمریکایی‌ها را در پانتومیم‌های تند و تیز خود بباد مسخره گرفته بودند، که بتوان راهی را که با این سرعت در تحول روحیه خود طی کرده‌اند، آسان گرفت.»

—————————————————-
۱- اسب چوبی که یونانیان در آن پهلوانان خود را پنهان کردند و در میدان جنگ تروا باقی گذاشتند و خود رفتند و سپس مدافعان دژ تروا آن‍‌را به درون قلعه بردند و شبانگاه پهلوانان یونانی از اسب بیرون آمده دروازه دژ را به روی مهاجمان گشودند