تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: حزب کمونیست ترکیه
۷ فوریه ۲۰۲۳

متأسفانه ما نمی‌توانیم ساکت بمانیم!

 

پس از این زلزله مهلک، که همه شهروندان ما برای کمک به زلزله‌زدگان بسیج شدند، انتظار داشتیم که قدرت سیاسی که چنین منابع عظیم، و مهم‌تر از همه قدرت را در دست دارد، بخشی از این بسیج باشد. ما می‌گفتیم باید برای مدتی ساکت بمانیم، اما نه، ما ساکت نخواهیم ماند.

ما پرسش‌ها را مطرح خواهیم کرد…

ما می‌دانیم که شما نمی‌توانید سازماندهی و برنامه‌ریزی کنید، زیرا علم و عقل ندارید. اما چگونه عقل سلیم خود را آن‌قدر از دست دادید که از فرصت‌هایی که در اختیار دارید بر اساس ترجیحات رای‌دهندگان استفاده کنید؟ واگذاری تسهیلات دولتی به شهرداری‌ها تحت کنترل «حزب عدالت و توسعه»، بحال خود رها کردن بسیاری از مناطق با محاسبات سیاسی قابل توضیح نیست، به نظر می‌رسد زلزله آخرین بقایای وجدان شما را نابود کرد.

آیا بلافاصله متوجه تاثیر زلزله و ویرانی‌های ناشی از آن نشدید؟ چرا تیم‌های اضافی تا ۲۸ ساعت پس از زلزله برای جستجو و نجات اعزام نشدند؟

چرا نتوانستید پرسنل بهداشتی را که به آن‌ها پیام داده بودید و گفته بودید «ما شما را به منطقه»، به منطقه زلزله‌زده می‌بریم، و از سراسر ترکیه فراخوانده بودید، مدیریت نمایید؟

چرا از واحدهای نظامی منطقه و به ویژه سوریه برای امداد و نجات استفاده نکردید؟ و چرا هنوز هیچ تلاشی برای استفاده از آن‌ها صورت نمی‌گیرد؟ شما به امنیت اشاره می‌کنید، اما آیا با مفهوم «امنیت» شما سازگاری ندارد که ده ها هزار شهروند ما را از زیر آوار بیرون بیاورید؟

اگر پاکسازی جاده‌های پوشیده از برف برای تیم‌های امدادی و تجهیزات عمرانی که به منطقه می‌روند بسیار حیاتی است، چرا برخی از مسیرهای اصلی هم‌چنان ساعت‌ها بسته است؟

چرا برای مهار آتش سوزی کانتینرهای بندر اسکندرون مداخله نکردید؟ آیا متوجه نیستید که این بندر در روزهای آینده چقدر مهم است؟ در حالی‌که بودجه هنگفت اختصاص داده شده به امنیت خود را افزایش می‌دهید، آیا زمان آن نرسیده است از این بندر استراتژیک محافظت نمایید؟

و چرا هنوز دروغ می‌گویید؟ شما مدام از اعداد و ارقام صحبت می‌کنید و می‌گویید این تعداد خدمه، آمبولانس، هلیکوپتر و پلیس در میدان هستند. با این حال، تعداد واقعی شهروندان ما که جان خود را از دست داده‌اند، با معطلی شما افزایش می‌یابد.

ما، حزب کمونیست ترکیه، هم‌اکنون تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم، تا بتوانیم برای بیرون آوردن هر کس از زیر آوار کمک کنیم، و کمک‌هایی را که با چنین اعتمادی به حزب ما تحویل داده می‌شود، در منطقه زلزله‌زده توزیع می‌کنیم.

اما فردا پرسش‌های جدیدی را به این پرسش‌ها اضافه خواهیم کرد. گرچه همه ما جواب را می‌دانیم…

طبیعتاً، در حال حاضر مهم‌ترین چیز همبستگی و کمک است. این ارزش همه چیز را دارد، حتا اگر یک نفر از زیر آوار بیرون کشیده شود، یک نفر از سرما نجات یابد، با یک کاسه سوپ گرم شود، دوباره جان بگیرد، و چادری امن به او داده شود.

ترکیه محکم بایست…

https://www.tkp.org.tr/en/agenda/tkp-asks-the-critical-questions-after-the-earthquake-and-declares-unfortunately-we-cannot-keep-quiet/

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/meyrau5y