تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: الاخبار
چهارشنبه، ۷ فوریه ۲۰۲۴
برگردان فارسی: چهارشنبه، ۱۸ بهمن‌ماه ۱۴۰۲

متن کلمه به کلمه پاسخ حماس به «چارچوب توافق»

 

● توقف عملیات نظامی برای تدارک «آرامش کامل و پایدار»، و عقب نشینی کامل نیروهای اشغالگر.

● آتش‌بس ۱۳۵ روزه در ۳ مرحله: مبادله اسیران و اجساد سربازان دشمن با اسرای و اجساد شهدای فلسطینی.

● توقف حمله شهرک‌نشینان به مجسد الاقصی و بازگردان وضعیت مسجد القصی به پیش از سال ۲۰۰۲.

«الاخبار» در ادمه متن کلمه به کلمه پاسخ جنبش حماس به سند «چارچوب توافق» را، که با میانجیگری قطر و مصر پس از نشست پاریس ارائه شد، منتشر می‌کند. طرف‌های آمریکایی و اسرائیلی نسخه‌ای از پاسخ حماس را، که مشتمل بر ۳ صفحه اصلاحیه‌های سند «چارچوب چوب»، به اضافه یک ضمیمه‌ ویژه از ضمانت‌ها و مطالبات با هدف توقف تجاوز و رفع آثار آن است، دریافت کرده‌اند:

پیش‌نویس – پاسخ اولیه/پاسخ حماس

پیرامون چارچوب کلی برای یک توافق جامع بین طرفین

(بین اشغالگران اسرائیلی، حماس، و جناح‌های فلسطینی)

این توافق‌نامه با هدف توقف عملیات نظامی متقابل بین طرفین، دستیابی به آرامش کامل و پایدار، تبادل اسرا بین دو طرف، پایان محاصره غزه، بازسازی، بازگشت ساکنان و آوارگان به خانه‌های خود، و تامین سرپناه و ملزومات امدادی برای همه ساکنان تمام مناطق نوار غزه، براساس مراحل، به شرح زیر است:

مرحله اول (۴۵ روز)
هدف این مرحله بشردوستانه آزادی همه زندانیان، زنان و کودکان (زیر ۱۹ سال، نه سربازان)، سالمندان و بیماران اسرائیلی، در مقابل تعداد مشخصی از اسیران فلسطینی، هم‌چنین تشدید کمک‌های بشردوستانه، انتقال نیروها به خارج مناطق مسکونی، و اجازه شروع کار بازسازی بیمارستان‌ها، خانه‌ها و تأسیسات در تمام مناطق نوار غزه، و اجازه دادن به سازمان ملل متحد و آژانس‌های آن برای ارائه خدمات بشردوستانه و ایجاد اردوگاه‌های سرپناه برای مردم، بر اساس موارد زیر است:

– توقف موقت عملیات نظامی، توقف تجسس هوایی، و انتقال نیروهای اسرائیلی به خارج از مناطق مسکونی در کل نوار غزه، در امتداد خط تقسیم، برای این‌که طرفین بتوانند تبادل اسرا و زندانیان را تکمیل کنند.

– دو طرف زندانیان، زنان و کودکان (زیر ۱۹ سال، نه سربازان)، سالمندان و بیماران اسرائیلی را در مقابل شماری زندانیان فلسطینی آزاد خواهند کرد، مشروط بر این‌که این به گونه‌ای انجام شود که در این مرحله آزادی کلیه افرادی را که نام آن‌ها در فهرست‌های مورد توافق قبلی گنجانده شده است، تضمین کند.

– تشدید ارائه مقادیر لازم و کافی (که تعیین خواهد شد) کمک‌های بشردوستانه، سوخت و امثال آن، به صورت روزانه برای تأمین نیازهای مردم، و هم‌چنین اجازه ورود مقادیر مناسب کمک‌های بشردوستانه به همه مناطق در نوار غزه، از جمله به شمال نوار غزه، و بازگشت آوارگان به محل زندگی خود در تمام مناطق و بخش‌ها.

– بازسازی بیمارستان‌ها در تمام بخش‌ها، تأمین هر آن‌چه برای ایجاد اردوگاه‌ها/چادرها برای اسکان مردم ضروری است، و از سرگیری کلیه خدمات بشردوستانه‌ای که توسط سازمان ملل متحد و آژانس‌های آن به مردم ارائه می‌شود.

– آغاز مذاکره (غیر مستقیم) پیرامون شرایط لازم برای بازگرداندن آرامش کامل.

– ضمیمه پیوست جزئیات مرحله اول را، که جزء لاینفک این توافق است در بر دارد، مشروط بر این‌که درباره جزئیات مراحل دوم و سوم در حین اجرای مرحله اول توافق حاصل شود.

مرحله دوم (۴۵ روز)
مذاکرات (غیر مستقیم) پیرامون شرایط لازم برای ادامه توقف عملیات نظامی متقابل و بازگشت به وضعیت آرامش کامل، که باید پیش از اجرای مرحله دوم تکمیل و اعلام شود. هدف این مرحله آزادی تمامی زندانیان مرد (غیر نظامی و سرباز)، در مقابل تعداد مشخصی از اسرای فلسطینی، ادامه اقدامات بشردوستانه برای مرحله اول، خروج نیروهای اسرائیلی به خارج از مرزهای همه مناطق نوار غزه، و آغاز کار بازسازی همه جانبه خانه‌ها، تأسیسات و زیرساخت‌های تخریب شده در تمامی مناطق نوار غزه، بر اساس سازوکارهای مشخصی است که اجرای این و پایان کامل محاصره نوار غزه را مطابق با آن‌چه که در مرحله اول مورد توافق قرار خواهد گرفت، تضمین خواهد کرد.

مرحله سوم (۴۵ روز):
این مرحله با هدف تبادل اجساد و بقایای کشته شدگان دو طرف پس از یافتن و شناسایی آن‌ها، و ادامه اقدامات بشردوستانه مرحله اول و دوم مطابق با آن‌چه که در مرحله اول و دوم بر سر آن توافق خواهد شد.

ضمیمه «چارچوب توافق»: جزئیات مرحله اول
– توقف کامل عملیات نظامی دو طرف، و توقف همه نوع فعالیت‌های هوایی، از جمله تجسس هوایی در طول این مرحله.

– انتقال نیروهای اسرائیلی به خارج از مناطق مسکونی در سراسر نوار غزه، در امتداد خط تقسیم تا شرق و شمال، تا طرفین بتوانند تبادل اسرا و زندانیان را تکمیل کنند.

– دو طرف زندانیان اسرائیلی اعم از زنان، کودکان (زیر ۱۹ سال، نه سربازان)، سالمندان و بیماران را در مقابل تمام زندانیان در زندان‌های اشغالگر، شامل زنان، کودکان، سالمندان (بیش از ۵۰ سال سن)، و زندانیان بیماری را که تا تاریخ امضای این توافق‌نامه بازداشت شده‌اند را بدون استثناء، با ۱۵۰۰ اسیر فلسطینی، حماس که ۵۰۰ نفر آن‌ها به حبس ابد و حبس‌های سنگین محکوم شده‌اند، آزاد خواهند کرد.

– تکمیل مراحل قانونی لازم برای اطمینان از عدم دستگیری دوباره اسرای فلسطینی و عرب به همان اتهامی که به خاطر آن دستگیر شده‌اند.

– آزادی متقابل و هم‌زمان به گونه‌ای صورت می‌گیرد که در این مرحله آزادی کلیه افرادی که نام آن‌ها درفهرست‌های قبلی مورد تواق قرار گرفته است تضمین شود، و اسامی و فهرست‌ها ها پیش از اجرا رد و بدل شوند.

– بهبود شرایط زندانیان در زندان‌های اشغالی و رفع تدابیر و مجازات‌های اتخاذ شده پس از تاریخ ۷ اکتبر ۲۰۲۳.

– توقف تجاوزات و حملات شهرک‌نشینان اسرائیلی به مسجد الاقصی و بازگرداندن وضعیت مسجدالاقصی به پیش از سال۲۰۰۲.

– تشدید ورود مقادیر لازم و کافی (حداقل ۵۰۰ کامیون) کمک‌های بشردوستانه، سوخت و امثال آن به صورت روزانه برای تأمین نیازهای مردم، و هم‌چنین اجازه ورود مقادیر مناسب کمک‌های بشردوستانه به همه مناطق نوار غزه، به ویژه به شمال نوار غزه.

– بازگشت آوارگان به محل سکونت خود در همه مناطق نوار غزه، و تضمین آزادی تردد ساکنان و شهروندان با تمامی وسایل حمل و نقل، و عدم ایجاد مانع در تمامی مناطق نوار غزه، به ویژه از چنوب به شمال.

– تضمین باز شدن همه گذرگاه‌ها با نوار غزه و بازگشت تجارت و صلح.

– تضمین آزادی رفت و آمد مردم و کالاها بدون هیچ‌گونه مانع.

– رفع هرگونه محدودیت اسرائیل برای تردد مسافران، بیماران و مجروحان از گذرگاه رفح.

– تضمین این‌که همه مجروحین مرد، زن و کودک بتوانند بدون محدودیت برای درمان به خارج از کشور بروند.

– مصر و قطر تلاش‌ها را با همه طرف‌های لازم برای مدیریت و نظارت بر حصول اطمینان، دستیابی و تکمیل موارد زیر هدایت خواهند کرد:

۱- تهیه و تأمین تجهیزات سنگین کافی برای آواربرداری.

۲- تهیه تجهیزات دفاع غیرنظامی و نیازهای وزارت بهداشت.

۳- روند بازسازی بیمارستان‌ها و نانوایی‌ها در همه بخش‌ها، و تأمین هر آن‌چه که برای ایجاد اردوگاه/چادر برای اسکان مردم ضروری است.

۴- ورود حداقل ۶۰ هزار خانه موقت (کاروان/کانتینر)، بنحوی که از آغاز اجرای این مرحله، هر هفته ۱۵ هزار خانه، بعلاوه ۲۰۰ هزار چادر به میزان ۵۰ هزار چادر در هفته، برای پناه‌دادن به کسانی که خانه هایشان در طی جنگ اشعالگر ویران شده است، وارد نوارد غزه شود.

۵- آغاز بازسازی و ترمیم زیرساخت‌ها در همه بخش‌ها، و بازسازی شبکه‌های برق، ارتباطات و آب‌رسانی.

۶- تصویب طرح بازسازی منازل، مؤسسات اقتصادی و تأسیسات عمومی که در اثر تهاجم تخریب شده‌اند، و زمان‌بندی روند بازسازی برای مدت حداکثر ۳ سال.

– از سرگیری کلیه خدمات بشردوستانه ارائه شده به مردم در همه مناطق نوار غزه توسط سازمان ملل متحد، و آژانس‌های آن، بویژه «آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی» (UNRWA)، و آغاز کارکلیه سازمان‌های بین‌المللی در همه مناطق نوار غزه، بنحوی که پیش از ۷ اکتبر ۲۰۲۳ فعالیت می‌کردند.

– تامین دوباره سوخت مورد نیاز نوار غزه برای بکار انداختن دوباره نیروگاه برق و همه بخش‌ها.

– تعهد اشغالگران به تأمین برق و آب مورد نیاز غزه.

– آغاز مذاکره (غیر مستقیم) پیرامون شرایط لازم برای ادامه توقف عملیات نظامی متقابل در راستای بازگشت به حالت آرامش کامل و متقابل.

روند مبادله در پیوند نزدیک با درجه عمل به تعهد آوردن کمک، امداد و سرپناه کافی ذکر شده و مورد توافق است.

تضمین‌کنندگان توافق: (مصر، قطر، ترکیه، روسیه، سازمان ملل متحد).

http://tinyurl.com/5n95p5ty