تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: شبکه همبستگی (SolidNet)
۷ فوریه ۲۰۲۲

 

حزب کمونیست بلژیک
نه به جنگ در اوکرائین، نه به جنگ‌های امپریالیستی! نبرد برای صلح و نیازهای معاصر ما! بیایید برای سوسیالیسم مبارزه کنیم!

 

چندین هفته است که ما در معرض تبلیغات رسانه‌ای قرار گرفته‌ایم، که با استناد به حمله احتمالی به اوکرائین، برای رویارویی با روسیه تلاش می‌کنند. این تهدید در خدمت منافع و برنامه‌های ایالات متحده آمریکا، ناتو و اتحادیه اروپا برای تنگ کردن طناب بر گردن فدراسیون روسیه در رقابت درون-امپریالیستی آن‌ها، علی‌رغم توافق‌نامه‌های عدم گسترش ناتو به شرق در زمان انحلال اتحاد جماهیر شوروی است.

این تشدید تنش بین ایالات متحده، ناتو، اتحادیه اروپا و روسیه برای خلق‌ها خطرناک است و حزب کمونیست بلژیک نیز در نگرانی کارگران، که خواستار توقف فوری تشدید جنگ هستند سهیم است. در حالی که دولت اوکرائین نیروهای فاشیست را در صفوف خود جا داده است، این تهدید به گزارش‌های عمدی گیج‌کننده به وسیله «RTBF» (تلویزیون عمومی فرانسوی زبان)، به ویژه در مورد خاطره قتل عام ۳۴ هزار یهودی توسط نازی‌ها در سال ۱۹۴۱ در «بابی یار» در اوکرائین منجر شده است. [«بابی یار» نام یک دره در شهر کی‌یف اوکرائین کنونی و شوروی سابق است که بزرگ‌ترین کشتار هولوکاست در آن به وقوع پیوست. تنها در روزهای ۲۹ و ۳۰ سپتامبر ۱۹۴۱ تعداد ۳۳،۷۷۱ یهودی به دستور سرلشکر فردریش یکلن، رهبر نیروهای اس‌اس در این مکان کشته شدند – عدالت].

علاوه بر این، در حالی که نیازهای اجتماعی بی‌شمارند، این تهدید برای افزایش ۱۴ میلیاردی بودجه دفاعی برای مطابقت با استاندارد ناتو که ۲ درصد تولید ناخالص داخلی را به بودجه دفاعی اختصاص می‌دهد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ۱۴ میلیارد اضافی نتیجه گسترش ارتشی است که در حال‌حاضر در مداخلات – در افغانستان تا ژوئیه ۲۰۲۱، در سوریه، در لیبی، در مالی و در بسیاری از کشورها – برای دفاع از منافع امپریالیستی بلژیک یا غرب درگیر است. این ۱۴ میلیارد به کاهش سهم اجتماعی «کارفرمایان» که امسال به ۱۸ میلیارد می‌رسد، افزوده می‌شود. بنابراین، در جایی که تأمین مالی لازم برای مراقبت‌های بهداشتی، آموزش، مسکن اجتماعی هم‌اکنون تضعیف شده است، یک «بودجه جنگی» تحمیل می‌شود. هدف دولت بورژوازی روشن است، طبق فرامین اتحادیه اروپا از سال ۱۹۸۰، تأمین مسکن اجتماعی رو به کاهش، صرفه‌جویی در مراقبت‌های بهداشتی و تأمین اجتماعی رو به افزایش است.

مراکز قدرت امپریالیستی موجود، رقابت را برای انحصارات «خودی» سازماندهی می‌کنند. در این مراکز امپریالیستی، آمریکا، اتحادیه اروپا و هم‌چنین روسیه، درجه استثمار کارگران «خودی» افزایش یافته است. انحصارات «بلژیکی» یا اروپایی از طریق رقابت، و از طریق سیاست دولتی که رهنمودها (فرامین) اروپایی را به سیاست دولتی «بلژیک» تحمیل می‌کند، استثمار کارگران «بلژیکی» – اما در واقع استثمار کارگران کل اتحادیه اروپا را افزایش می‌دهند.

تشدید کشمکش جاری پیرامون اوکرائین، سرمایه‌داری در مرحله امپریالیستی آن، یعنی غلبه مبارزه جهانی برای سهم بازار، مواد خام، زیرساخت‌های لجستیکی و مسیرهای حمل‌و‌نقل است. در مورد اوکرائین، مسأله تامین گاز به اروپا در میان است. این وضعیت به نفع کل صنعت اسلحه‌سازی و هر چیز مرتبط با آن خواهد بود. سود در حال سرازیر شدن است! پیش از آن‌که سرها بریده شوند، شامپاین باز می‌کنند!

تظاهرات ۵ فوریه آغاز خوبی برای احیای جنبش صلح است.

● برای برچیدن همه پایگاه‌های نظامی ناتو و سلاح‌های هسته‌ای ذخیره شده؛

● برای خروج بلژیک از ناتو، و خروج ناتو از بلژیک؛ برای خروج بلژیک از همه اتحادهای امپریالیستی و پروژه دفاعی اروپا؛

● علیه همه اتحادها با دیگر کشورها برای تحقیقات مرتبط با تسلیحات، مانند اتحاد با اسرائیل؛

● متوقف ساختن شرکت در همه مداخلات، مأموریت‌ها و اقدامات امپریالیستی؛

● برای اتحاد مبارزات کارگران و دیگر لایه‌های جمعیت علیه سرمایه‌داری / امپریالیسم و علیه ساختارهای قدرت – مانند دولت بورژوازی، مؤسسات اتحادیه اروپا، ….؛

● برای همبستگی بین‌المللی و انترناسیونالیسم پرولتری با همه کارگران و خلق‌هایی که علیه مداخلات و جنگ‌ها، و علیه امپریالیسم و استعمار می‌جنگند؛

● برای یک جامعه نوین، برای سوسیالیسم!

http://solidnet.org/article/CP-of-Belgium-No-to-the-war-in-Ukraine-no-to-imperialist-wars-Fight-for-peace-and-our-contemporary-needs-Lets-fight-for-socialism/

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/5wmd7fy6