تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: پیام مردم
۲۷ ژوئن ۲۰۲۲

هزاران نفر علیه نشست آتی ناتو در مادرید، اسپانیا به خیابان‌ها آمدند

 

تظاهرکنندگان می‌گویند ناتو از بوگسلاوی تا لیبی مسئول جنگ‌های مختلف است، و برای مسابقه تسلیحاتی در سراسر جهان فشار می‌آورد. آنها برای تضمین صلح و ثبات در جهان خواستار انحلال ناتو شدند.

هزاران نفر در روز یک‌شنبه ۲۶ ژوئن در مخالفت با نشست آتی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در این شهر به خیابان‌های مادرید، پایتخت اسپانیا آمدند. معترضان ناتو را تهدیدی برای صلح جهانی خوانده و خواستار انحلال آن شدند.

سازمان دهندگان اعلام کردند که نزدیک به ۳۰ هزار نفر با در دست داشتن پرچم‌ها و بیرق‌های با شعارهایی مانند «نه به ناتو، نه به جنگ، برای صلح» در این تظاهرات شرکت کردند. آن‌ها هم‌چنین شعارهایی علیه پایگاه‌های نظامی آمریکا در اسپانیا سر دادند و خواستار برچیدن آن‌ها شدند.

این تظاهرات توسط مجموعه‌ای از گروه‌ها، از جمله «جوانان کمونیست»، شاخه جوانان حزب کمونیست اسپانیا، و هم‌چنین «پلاتفرم صلح»، «فدراسیون جهانی جوانان دموکرات» و دیگران سازماندهی شد.

سازمان‌دهندگان هم‌چنین یک نشست دو روزه صلح را در ۲۴ تا ۲۵ ژوئن در مادرید برگزار کردند که در پایان آن، بیانیه مشترکی صادر شد که در آن تاکید شد: «ناتو یک تهدید جدی برای صلح جهانی است، که ردپایی از تخریب از یوگسلاوی تا افغانستان جا گذاشته است.»

بیانیه مشترک خواستار «انحلال ناتو» شد و اعلام کرد که ناتو منشور سازمان ملل را نقض می‌کند و «جنگ سرد جدید علیه چین و روسیه» را تشدید می‌نماید. بیانیه هم‌چنین بر این واقعیت تأکید کرد که ناتو علیه «دولت‌های مترقی در سراسر جنوب جهانی» عمل می‌کند و یک مسابقه تسلیحاتی را که «بر خلاف نیازهای واقعی مردم – آموزش، بهداشت، مسکن، امنیت اجتماعی و انرژی کارآمد است- پیش می‌برد.»

ناتو، که دستور کار آن تحت سلطه ایالات متحده است، مجموعاً بیش از یک تریلیون دلار بودجه نظامی دارد و بیش از ۵۷ درصد از کل هزینه‌های نظامی جهان را تشکیل می‌دهد. ناتو اخیراً سعی کرده است همه اعضای خود را تشویق کند، آنطور که در نشست سران آن در سال ۲۰۱۴ پذیرفته شد، حداقل ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را برای دفاع هزینه کنند.

اخیراً تظاهرات مشابهی در شهرهای مختلف اروپا، از جمله در لندن اخیراً برگزار شد که هزاران نفر در آن شرکت کردند. در روزهای آینده تظاهرات بیش‌تری در جهان برگزار خواهد شد.

دولت اسپانیا به دلیل ترس از اعتراضات بیش‌تر علیه نشست سران ناتو در این کشور، همه اعتراضات را تا روز چهارشنبه به دلایل امنیتی ممنوع اعلام کرده است.

نشست سران ناتو
نشست سران ناتو برای دو روز، ۲۹ تا ۳۰ ژوئن، در مادرید برنامه ریزی شده است. علاوه بر مسائل سازمانی، ائتلاف نظامی فراآتلانتیک متشکل از 3۳۰ عضو، بر جنگ در اوکرائین و درخواست عضویت دو کشور فنلاند و سوئد نیز تمرکز خواهد کرد. ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، در گفت‌وگو با مطبوعات در ۲۲ ژوئن مدعی شد که تقویت این ائتلاف در مواجهه با خطر فزاینده روسیه و چین اولویت است.

این اجلاس با حضور ولودومیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکرائین برگزار می‌شود، که از ناتو خواسته است نقش فعال‌تری در دفاع از کشورش در برابر حمله روسیه ایفا کند. عل‌یرغم این واقعیت که اوکرائین عضو ناتو نیست، پیشنهاد او به شدت مورد حمایت جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده و دیگران است. ایالات متحده تاکنون متعهد شده است که میلیاردها دلار سلاح به اوکرائین ارسال کند.

روسیه گفته است که حمایت ناتو از اوکرائین، ادعای این کشور مبنی بر استفاده غرب و ناتو از این کشور در یک جنگ نیابتی علیه روسیه را ثابت می کند. روسیه پس از آن‌که ایالات متحده و ناتو از بحث در مورد نگرانی‌های امنیتی این کشور در قبال عضویت اوکرائین در این گروه و پیشنهادات برای استقرار تسلیحات سنگین خودداری کردند، در فوریه عملیات نظامی خود را در داخل اوکرائین آغاز کرد.

علاوه بر موضوع روسیه و اوکرائین، اعضای ناتو هم‌چنین در مورد پیشنهاد عضویت دو کشور اسکاندیناوی، سوئد و فنلاند که اخیراً بی‌طرفی دیرین خود را کنار گذاشته‌اند، بحث خواهند کرد. ترکیه با درخواست آن‌ها برای عضویت مخالفت می‌کند و این کشورها را به حمایت از گروه‌های کردی متهم می‌کند که بنا به ادعا ترکیه در فعالیت‌های تروریستی در داخل مرزهای آن دست دارند. روسیه عضویت آن‌ها را تحریک دیگری از سوی غرب خوانده است.

عضویت سوئد و فنلاند در ناتو به معنای استقرار نیروها و تسلیحات غربی در این کشورها است، که یا با روسیه مرز مشترک دارند یا در مجاورت آن قرار دارند.

ناتو که در سال ۱۹۴۹ به عنوان یک سازمان امنیت جمعی از کشورهای طرفدار ایالات متحده در اروپا در طول جنگ سرد علیه اتحاد جماهیر شوروی تشکیل شد، اعضای آن از ۱۲ به ۳۰ افزایش یافته است. این سازمان از پایان جنگ سرد ۱۴ عضو جدید را اضافه کرده است. گسترش ناتو به سمت شرق در اروپا با مخالفت فعال روسیه مواجه شده است.

کنشگران ناتو را متهم کرده‌اند که مأموریت خود را از طریق درگیر شدن فعال در جنگ‌های یوگسلاوی، افغانستان، لیبی و سایر کشورها برای تعقیب منافع امپریالیستی ایالات متحده و متحدانش، افزایش داده است. ناتو هم‌چنین در جنگ به رهبری آمریکا در عراق شریک بوده است.

https://peoplesdispatch.org/2022/06/27/thousands-take-to-streets-against-upcoming-nato-summit-in-madrid-spain/

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/r62jyd86