تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: «چپ» (Sol)، پایگاه خبری حزب کمونیست ترکیه
۲۲ ژوئیه ۲۰۲۳

روسیه هفت شرط را برای بازگشت به معامله غلات اعلام کرد

 

پولیانسکی، معاون نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد، گفت اگر غرب به ۷ شرط عمل کند، مسکو به توافق غلات بازخواهد گشت.

دیمیتری پولیانسکی، معاون نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد طی سخنانی در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد، ۷ شرطی را که غرب باید برای بازگشت روسیه به توافق غلات انجام دهد، تشریح کرد.

پولیانسکی گفت: «اول، تحریم‌های عرضه غلات و کود شیمیایی روسیه به بازارهای جهانی، نه در حرف، بلکه عملاً، برداشته شوند. دوم، همه موانع بر سر راه بانک‌ها و مؤسسات مالی روسیه که در زمینه تامین مواد غذایی و کود شیمیایی فعالیت می‌کنند، برداشته شوند.»

طبق اخبار منتشر شده در اسپوتنیک، پولیانسکی که از سرگرفته شدن حمل‌و‌نقل ماشین آلات کشاورزی و قطعات یدکی و قطعات مرتبط با صنعت کود شیمیایی روسیه را به عنوان شرط سوم ، رفع همه مشکلات مربوط به اجاره کشتی‌ها و بیمه صادرات مواد غذایی روسیه و تامین کلیه تدارکات برای این محموله‌ها را به عنوان شرط چهارم برشمرد.

پولیانسکی تأمین همه شرایط لازم برای گسترش حمل‌و‌نقل محموله کود شیمیایی و مواد خام روسی مورد استفاده در تولید کود شیمایی، از جمله راه‌اندازی مجدد خط لوله آمونیاک تولیاتی-اودسا را شرط پنجم، و رفع محاصرۀ دارایی‌های مسدود شده مرتبط با بخش کشاورزی روسیه را ششمین شرط برشمرد.

پولیانسکی با بیان این‌که شرط هفتم این است که اطمینان حاصل شود که توافق غلات، همانطور که در ابتدا تعیین شد، دوباره ماهیت انسانی دارد، تاکید کرد که روسیه می‌خواهند این توافق «به جای ثروتمندتر کردن کشورهای ثروتمند، در خدمت منافع کشورهای نیازمند باشد.»

پولیانسکی با اشاره به این‌که مسکو به محض تحقق همه این شروط به توافق‌نامه غلات بازخواهد گشت، تاکید کرد: «در حال حاضر دیپلمات‌های روس تنها با عوام‌فریبی و ریاکاری مواجه هستند.»

https://haber.sol.org.tr/haber/rusya-tahil-anlasmasina-donmek-icin-7-sartini-acikladi-380853