این فرد وانمود می‌کند که نُه دهه سنت ضد امپریالیستی حزب کمونست ونزوئلا را با شعار احمقانه «هرچه نیکلاس می‌گوید» جایگزین می‌کند. عملکرد او به عروسک‌هایی نزدیک‌تر است که در برخی مواقع در برابر میکروفن‌ها با تظاهر به استقلال دورغین با دولت پلمیک می‌کنند، اما با پای خود در مجلس ملی به طرح‌های حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا رأی می‌دهند.

 

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: مارکسیسم – لنینیسم امروز
نویسنده: نیرلی آندراد
۱۷ژوئیه ۲۰۲۳

هنری پارا کیست؟ او عامل حزب سوسیالست متحد ونزوئلا است که خواستار مداخله قانونی علیه حزب کمونیست ونزوئلا شد

 

کاراکاس – ۱۴ ژوئیه ۲۰۲۳ – دوشنبه گذشته، ۱۰ ژوئیه، در یک نمایش رسانه‌ای دیدنی، کشور از حوالی [ساختمان] دیوان عالی قضایی (TSJ) شاهد بود که چگونه تعدادی از چهره‌های ظاهراً ناشناخته خود را «توده‌های» حزب کمونیست ونزوئلا معرفی کردند و خواستار مداخله قانونی شدند.

در مقابل دوربین‌های این برنامه که بوسیله وزارت ارتباطات و اطلاعات سازماندهی شده بود، فردی ظاهر شد که ادعا می‌کرد به مدت ۵۰ سال یک رزمنده کمونیست است و رهبری حزب کمونیست ونزوئلا را «نامشروع» و «غیرقانونی» توصیف کرد. او هنری پارا نام دارد و چند ماه است که یوسدادو کابلو، معاون ریاست حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا را در گردهمایی‌های دولتی همراهی می‌کند.

این نخستین‌بار نیست که پارا در کنار اعضای رهبری حزب سوسیالست متحد ونزوئلا قرار می‌گیرد. در سال ۲۰۲۱، او به طور علنی استعفای خود را از حزب کمونیست ونزوئلا برای حمایت از نامزدی فِرِدی برنال برای فرمانداری ایالت تاچیرا اعلام کرد.

در آن زمان او ادعا کرد که «عضو مادام‌العمر» است، همانطور که در ۱۰ ژوئیه گذشته در بیرون [ساختمان] دیوان عالی قضایی مدعی شد. و گویی که این یک متن کلیشه‌ای است، در آن زمان او خط سیاسی حزب کمونیست ونزوئلا را نیز، که به طور جمعی در پانزدهم کنفرانس ملی تدوین شده بود، نادیده گرفت.

پس از آن، او تا آفتابی‌شدن دوباره در آوریل سال جاری، زمانی که اعلام کرد قصد دارد حزب کمونیست ونزوئلا را «نجات» دهد، در یک موقعیت بوروکراتیک در منطقه محدود بود. از آن پس، پارا همراه با دیگر عوامل یوسدادو کابلو، که با سفر به سراسر کشور سعی در تطمیع مبارزان کمونیست با پول و مناصب دارد تا آن‌ها به ماجراجویی خود بکشاند، او به تهاجم علیه حزب کمونیست ونزوئلا ملحق شد. شکست آن‌ها طنین‌افکن بود؛ وحدت درونی حزب کمونیست ونزوئلا حاکم شد و آن‌ها مجبور شدند یک کنگره جعلی با شرکت اعضای فعال حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا ترتیب دهند تا افکار عمومی را به این باور برسانند که به اصطلاح «توده‌های» حزب کمونیست ونزوئلا با رهبری خود و خطی که شانزدهمین کنگره ملی ترسیم کرده بود، موافق نیستند.

اما، کنگره [شانزدهم حزب کمونیست ونزوئلا] با چه چیز موافقت کرد تا موجب هجوم ضددموکراتیکی بشود که پارا در آن نقش فعالی دارد؟ خوب، گردهمایی کمونیست‌های ونزوئلا در نوامبر سال گذشته تصمیم گرفت تا به طور کامل از سیاست‌های ضد طبقه کارگر و ضد مردمی رئیس‌جمهور نیکلاس مادورو جدا شود.

رهبری حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا انتظار داشت که شانزدهمین کنگره ملی حزب کمونیست ونزوئلا باعث ایجاد گسست درونی در حزب کمونیست ونزوئلا بشود، اما حقیقت این است که کنگره به اتفاق آرا با پیشروی در سازماندهی مجدد نیروهای انقلابی و مردمی برای مقابله با تهاجم نئولیبرالیستی کنونی موافقت کرد. از آن لحظه به بعد، شدت حملات توسط نمایندگان حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا افزایش یافت. هفته به هفته، دیوسدادو کابلو از کنترل بی‌شرمانه خود بر رسانه‌های دولتی استفاده کرد تا بدون هیچ‌گونه استدلالی اطمینان بدهد که حزب کمونیست ونزوئلا وابسته به امپریالیسم است.

رجزخوانی‌های میهن‌پرستانه در این کارزار افتراآمیز تلویزیونی کم نبوده است. با این حال، این خود پارا بود که در ویدئویی که توسط آزمایشگاه‌های تبلیغاتی دولتی تهیه شده بود به طور شگفت‌انگیزی اعتراف کرد که «حزب سوسیالست متحد ونزوئلا آراء حزب کمونیست ونزوئلا را می‌خواهد»

البته، این یک راز پنهان نیست: با نزدیک‌تر شدن انتخابات و افزایش مخالفت با دولت رئیس‌جمهور، حزب سوسیالست متحد ونزوئلا در راستای ایجاد یک آپوزیسیون رام، با استفاده ار هر شیوه‌ای سعی می‌کند هر نیرویی را که ممکن است با آن مخالفت کند، خنثا نماید. از اینرو، ما هنری پارا را داریم. فردی را که پیش از این حداقل دوبار از حزب کمونیست ونزوئلاجدا شده است، و دوباره خود را کمونیست اعلام کرده و خواهان مداخله دادگاه در قدیمی‌ترین حزب کشور شده است، همان کاری که درباره دیگر سازمان‌های چپ، و البته، راست، صورت گرفته است.

اظهاران دوشنبه گذشته پارا در مقابل دوربین‌های تلویزیونی خالی از ابهام نبود. نیم قرن مبارزه کمونیستی ادعایی او، وی را ازبی‌دقتی‌ها، و اشتباهات غیرقابل جبران در امان نگه نداشت. به عنوان مثال، او به ما اطمینان داد که نمی‌تواند به «دادگاه انضباطی» حزب کمونیست ونزوئلا برود و«دادخواهی» کند؛ اما این نهاد در اساسنامه حزب کمونیست ونزوئلا وجود ندارد، بالاترین مرجع استیناف تصمیمات حزب خود کنگره حزب است.

این تنها اشتباه پارا نبود. استناد مکرر او به «توده‌های حزب کمونیست ونزوئلا»، اصطلاحی که که اغلب در تبلیغات دولتی بکار برده می‌شود، ارگانیسم اساسی و منظم مبارزات سیاسی کمونیست‌ها- واحدهای حزبی- را کنار گذاشت. دلیل روشن است: نه پارا و نه همدستان او به هیچ‌یک از آن‌ها تعلق ندارند، زیرا آن‌ها عضو حزب کمونیست ونزوئلا نیستند.

نکته طنز آن روز (که وضعیت را کم خطر نمی‌کند) این بود که آقای پارا نمی‌دانست «طرح نجات» خود را چگونه توضیح دهد. او که با نگرانی و زبان درهم به هر سو نگاه می‌کرد، خود را عضو «کمیته سازماندهی» خواند که «چاره‌ای جز توسل به دیوان عالی قضایی و توسل به قانون اساسی نداشت». و آن‌ها مشخصاً چه درخواستی داشتند؟ یک روزنامه‌نگار مجبور شد برای کمک به او در تلفظ عبارت «رهبری موقت» کمک کند.

اما فقط بی‌دقتی و اشتباهات نبود؛ او در اظهارات خود به دروغ نیز متوسل شد. با دنباله‌روی از ماتریس‌هایی که ربات‌های دولتی در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ می‌کنند، پارا اتحاد غیرموجود بین حزب کمونیست ونزوئلا و ماریا کورینا ماچادو، اپوزیسیون راست را محکوم کرد. دلیل یا دلایلی که این ادعا را تأیید کند چیست؟ هیچ. او گفت، این فقط «ایده‌ای است که در حال ظهور است».

پارا که یک پیرو شیوه تبلیغات گوبلزی حزب سوسیالیست متحده ونزوئلا است، اطمینان داد که حزب کمونیست ونزوئلا «از محاصره اقتصادی» و نقش سیاست ایالات متحده که مردم را «گرسنه» کرده است «بی‌اطلاع است». در حالی‌که، نقشی که حزب کمونیست ونزوئلا در جنبش جهانی کمونیستی به عنوان مروج مبارزات مهم همبستگی جهانی با ونزوئلا در مواجهه با تجاوزات امپریالیستی ایفا کرده است، غیرقابل انکار است. این نیز برای همه روشن است که حزب کمونیست ونزوئلا خواهان مجازات زندان برای همه کسانی شده است که مداخله خارجی در کشور را تبلیغ کرده‌ یا دارایی‌های کشور را به سرقت برده‌اند.

این فرد وانمود می‌کند که نُه دهه سنت ضد امپریالیستی حزب کمونست ونزوئلا را با شعار احمقانه «هرچه نیکلاس می‌گوید» جایگزین می‌کند. عملکرد او به عروسک‌هایی نزدیک‌تر است که در برخی مواقع در برابر میکروفن‌ها با تظاهر به استقلال دورغین با دولت پلمیک می‌کنند، اما با پای خود در مجلس ملی به طرح‌های حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا رأی می‌دهند. نه بدون دلیل، برخی شروع کرده‌اند که او را هنری پارا «خود فروخته» بنامند.

https://mltoday.com/who-is-henry-parra/

برگرفته از آپورئا، ۱۴ ژوئیه ۲۰۲۳

https://www.aporrea.org/ideologia/n384528.html