ایسنا

۲۵ آبان ۱۴۰۲

وانگ یی: نشست شی- بایدن به نقطه عطفی در تاریخ روابط چین و آمریکا تبدیل می‌شود

 

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین امروز (پنج‌شنبه) گفت نشست شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین و جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در سانفرانسیسکو، به نقطه عطفی در تاریخ روابط چین و آمریکا تبدیل خواهد شد.

به گزارش ایسنا، تلویزیون مرکزی چین به نقل از وانگ یی در یک کنفرانس خبری پس از این اجلاس گزارش داد: «سران دو کشور پس از یک سال بار دیگر با یکدیگر دیدار کردند که این بر تداوم تاریخی و ارزش دورانی دیپلماسی سران کشورهای چین و ایالات متحده تأکید دارد و قطعاً به نقطه عطفی در تاریخ روابط چین و آمریکا و یک رویداد مهم در روابط بین‌الملل کنونی تبدیل خواهد شد.»

وزیر امور خارجه چین افزود: «این نشست دارای اهمیت استراتژیک و پیامدهای گسترده‌ای است.» او همچنین گفت که بایدن و شی طرحی را برای اجرای «توسعه سالم و پایدار» روابط دوجانبه تشریح کردند.

شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین روز سه‌شنبه برای نشست اپک ۲۰۲۳ وارد کالیفرنیا شد. این مجمع بین دولتی شامل ۲۱ کشور از حاشیه اقیانوس آرام است. جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا چهارشنبه در سانفرانسیسکو، در اولین روز از نشست همکاری اقتصادی آسیا – اقیانوسیه، میزبان همتای چینی خود شی جین‌پینگ برای یک نشست دوجانبه بود و طرفین بر سر ازسرگیری ارتباطات نظامی توافق کردند.