ورود «شانگهای اکسپرس» به هامبورگ، آلمان، ۲۶ اکتبر ۲۰۲۱

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: تله‌سور
۲۷ اکتبر ۲۰۲۱

 خبر کوتاه زیر یک نکته مهم را برجسته می‌سازد: اکثر مطالبی که در ارتباط با ابتکار «کمر بند و جاده» از منابع آلمانی به فارسی منتشر می‌شوند بازتاب دهنده منافع اقتصادی، نظرات و مواضع یک جناح از سرمایه‌داری امپریالیستی آلمان است، جناحی که همکاری و نزدیکی با چین را اهرمی برای حفظ «استقلال» اتحادیه اروپا – به سرکردگی سرمایه‌داری انحصاری دولتی آلمان- در برابر سرمایه‌داری انحصاری دولتی ایالات متحده می‌داند.

*** 

ورود نخستین قطار باری چین – اروپا از شانگهای به هامبورگ

 

«شانگهای اکسپرس»، حامل ۵۰ کانتینر مملو از پوشاک، قطعات خودرو و صفحه‌های خورشیدی، با طی بیش از ده هزار کیلومتر به آلمان رسید.

نخستین قطار باری چین- اروپا روز سه‌شنبه با بار کامل از شانگهای، قطب اقتصادی چین، وارد شهر هامبورگ در شمال آلمان شد، و در بحبوحه اختلال لجستیک جهانی، خدمات ریلی بین اروپا و آسیا را گسترش داد. در ابتدا قرار بود این خط یک‌بار در هفته فعال باشد، اما قرار است در آینده گسترش یابد.

قطارهای باری چین- اروپا که در ۷۳ مسیر حرکت می‌کنند، از زمان راه اندازی آن در سال ۲۰۱۱، به بیش از ۱۷۰ شهر در ۲۳ کشور اروپایی رسیده‌اند. از آغاز سال ۲۰۲۱، سفرهای قطار باری چین- اروپا افزایش یافته و مجموع تعداد آن نستب به سال پیش ۳۲ درصد افزایش یافت و در پایان ماه اوت به ۱۰۰۳۰ سفر بالغ شد.

در پایانه حمل‌و‌نقل DUSS در هامبورگ، مراسم استقبال با حضور وانگ وی، معاون سرکنسول چین در هامبورگ و مایکل وستاگمن، سناتور هامبورگ برای امور اقتصادی برگزار شد.

وانگ گفت که امسال سی و پنجمین سالگرد امضای توافقنامه شهرهای شریک بین هامبورگ و شانگهای است و راه اندازی «شانگهای اکسپرس» همکاری دو شهر را به سطح جدیدی ارتقا داده است.
وی گفت: «نقش هامبورگ به عنوان یک نقطه مهم در شبکه “کمربند و جاده” بیش‌تر تقویت شده است و این شهر در آینده نقش مهم‌تری را در پروزه مشترک “کمربند و جاده” ایفا خواهد کرد.»

به گفته سناتور وستاگمن، ارتباط مستقیم بین هامبورگ و چین، به ویژه بین هامبورگ و شانگهای، به ویژه با توجه به مشکلات فعلی در زنجیره لجستیک ضروری و مهم است. «شانگهای اکسپرس» نشان دهنده نقطه عطف جدیدی در همکاری بین هامبورگ و شانگهای و هم‌چنین بین آلمان و چین است، که راه اندازی اولین قطار باری را بسیار مهم می‌کند.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/jb487xka