تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: لیبورهاب
۲۵ مارس ۲۰۲۲

مایک فیپس تبادل نامه با «ائتلاف جنگ را متوقف کنید» را منتشر می‌کند

 

پس از شرکت در تظاهرات «ائتلاف جنگ را متوقف کنید» به مناسبت جنگ در اوکرائین در روز یک‌شنبه ۶ مارس، در میان دیگر فعالان ضدجنگ پیرامون اندازه کوچک راهپیمایی و تعداد بسیار کم اوکرا‌ئینی‌های حاضر در آن نگرانی وجود داشت. پس از بحث و گفتگو، فراخوان زیر تهیه و پخش شد. هدف آن ایجاد اصول مرکزی است که می‌توان بر اساس آن وسیع‌ترین فعالیت ضدجنگ ممکن را بنا کرد.
برای وسیع‌ترین جنبش ضدجنگ ممکن!

«تظاهرات کوچک و اغلب پراکنده در بریتانیا تاکنون شبیه تظاهرات گسترده علیه جنگ و همبستگی با مردم اوکرائین در سرتاسر اروپا نبوده است. ما کل جنبش کارگری و اتحادیه‌های کارگری، صلح‌طلبان، رهبران مذهبی، انسان‌دوستان، فعالان ضدجنگ، کسانی که با مردم اوکرائین همبستگی دارند و همه انترناسیونالیست‌های درست‌اندیش را به ایجاد وسیع‌ترین جنبش ممکن حول سه خواست اصلی فرامی‌خوانیم:

● خروج نیروهای روسیه از اوکرائین!
● نه به جنگ!
● اینجا از پناهندگان استقبال می‌شود!»

فراخوان به موقع برای «ائتلاف جنگ را متوقف کنید» ارسال گردید، و پاسخ زیر از آن دریافت شد:

رفقای گرامی،

از بیانیه‌ای که پیراموت جنگ در اوکرائین ارسال کردید متشکریم. مایلیم توضیح دهیم که چرا نمی‌توانیم آن را امضا کنیم، و یا از هر تظاهراتی که بر اساس خواست‌های ذکر شده برگزار می‌شود، حمایت کنیم.

دلیل این نیست که ما با شعارهایی که شما طرح کرده‌اید مخالفیم. «ائتلاف جنگ را متوقف کنید» با حمله روسیه به اوکرائین مخالفت کرده و از همان ابتدا خواستار خروج کامل نیروهای متجاوز شده است. «نه به جنگ» شعاری است که تقریباً در هر شرایطی همه می‌توانند از آن حمایت کنند، اما مشخص نیست که در شرایط کنونی به چه معناست – اگر به معنای مخالفت با «منطقه پرواز ممنوع» ناتو بر فراز اوکرائین باشد، بهتر است بیان شود. و ما موافقیم که پناهندگان، چه از اوکرائین و چه از مناطق جنگی دیگر مانند یمن، لیبی، افغانستان و سوریه (فرض می‌کنیم منظور شما نیز همین است)، باید در بریتانیا مورد استقبال قرار گیرند.

با این حال، این خواست‌ها به مشخصه‌های اصلی بحران نمی‌پردازند. به ویژه دربارۀ گسترش ناتو سکوت کرده‌اید. واضح است که این گسترش به جنگ، بدون توجیه آن، کمک کرده است. دولت‌های متوالی بریتانیا این گسترش را از جمله به اوکرائین سوق داده‌اند. رئیس‌جمهور زلنسکی علناً اذعان کرده است که این چیزی است که بخشی از هر توافق صلح را تشکیل می‌دهد. با عدم موضع‌گیری در مورد این موضوع، شما از یک پرسش کلیدی که سیاست بریتانیا در واقع بر آن نفوذ دارد اجتناب می‌کنید و به تحمیل یک «اجماع» کمک می‌کنید که به موجب آن ناتو و نقش آن نمی‌تواند مورد بحث قرار گیرد.

شما همچنین به دیپلماسی بریتانیا در طول بحران، از جمله آرزوی بوریس جانسون و لیز تراس برای جنگ با پوتین تا آخرین قطره خون اوکرائین، موضعی که ظاهراً توسط رهبری حزب کارگر حمایت می‌شود، هیچ انتقادی ندارید. بسیار حیاتی است که ما از دولت بریتانیا مطالبات مشخصی داشته باشیم، و فقط به ادعاها یا مطالبات، هر چند قابل توجیه، علیه رژیم‌های دیگر پناه نبریم. بیانیه شما در مورد روان‌پریشی جنگی بی‌سابقه‌ای، که در اینجا به وسیله رسانه‌ها و سیاستمداران اشاعه داده می‌شود، ساکت است.

مسائل مبرم دیگری نیز وجود دارد که در مورد آن‌ها یک اتحاد وسیع در چپ و در میان مبارزان ضدجنگ باید وجود داشته باشد: مخالفت با افزایش هزینه‌های تسلیحاتی و استقرار نیروهای مسلح بریتانیا به سمت شرق، و نیاز به کاهش تنش و خلع‌سلاح هسته‌ای در سراسر اروپا. این‌ها خواست‌هایی است که نیاز فوری به بسیج پیرامون ‌آن‌ وجود دارد. شعارهای پیشنهادی شما در حال حاضر می‌تواند توسط کِر استارمر [رهبر کنونی حزب کارگر انگلیس – عدالت]، بدون این‌که پلک بهم بزند، علی‌رغم محاکمه و پیگرد جنبش ضدجنگ و نمایندگان ضدجنگ حزب کارگر، و توسط بوریس جانسون با رنگ‌هایی از ریاکاری درباره مسأله پناهندگان حمایت شود.

ما به ایجاد یک جنبش متحد و قدرتمند ضد‌جنگ، که در وهله اول علیه دولت بریتانیا که نقش فاجعه‌باری را در جنگ‌های نسل گذشته در سرتاسر جهان ایفا کرده است مبارزه کند، متعهدیم و مشتاقانه در انتظار همکاری با شما برای انجام این هستیم.

ائتلاف جنگ را متوقف کنید

https://labourhub.org.uk/2022/03/25/for-the-broadest-possible-anti-war-movement/

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/ymy3pv94