نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان در مصاحبه با «پولیتیکو» گفت که نیروهای حافظ صلح روسیه در قره‌باغ در انجام وظایف خود قصور کرده‌اند. پاشینیان با این ادعا که توانایی‌های روسیه در نتیجه جنگ روسیه- اوکرایین تغییر کرده است، استدلال کرد که دولت مسکو از ناخشنود کردن آذربایجان و ترکیه می‌ترسد.

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: چپ، پایگاه خبری حزب کمونیست ترکیه
۱۳ سپتامبر ۲۰۲۳

پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان: «ما دیگر نمی‌توانیم برای محافظت از خود به روسیه تکیه کنیم»

 

نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان در مصاحبه با «پولیتیکو» گفت که نیروهای حافظ صلح روسیه در قره‌باغ در انجام وظایف خود قصور کرده‌اند.

پاشینیان با این ادعا که توانایی‌های روسیه در نتیجه جنگ روسیه- اوکرایین تغییر کرده است، استدلال کرد که دولت مسکو از ناخشنود کردن آذربایجان و ترکیه می‌ترسد.

پاشینیان گفت: «در این مورد، استراتژی ما باید این باشد که وابستگی خود را به دیگران کاهش دهیم. ما می‌خواهیم یک کشور مستقل، یک کشور حاکم بر خود داشته باشیم، اما باید راه‌هایی را برای احتراز از قرارگرفتن در کانون درگیری‌ها بین غرب و شرق، شمال و جنوب پیدا کتیم. نباید اجازه داد ارمنستان در این درگیری‌ها در وضعیت “نیابتی” قرار گیرد.»

پاشینیان با اشاره به این‌که هر بار که درگیری‌ها شعله‌ور می‌شود نمی‌توان به روسیه متوسل شد گفت: «ما دیگر نمی‌توانیم برای محافظت از خود به روسیه تکیه کنیم.»

از سوی دیگر، پاشینیان گفت که نمی‌تواند این ارزیابی را انجام دهد که «اگر نیروهای حافظ صلح روسی در قره باغ نبودند، امروز وضعیت بهتر می‌بود.»

نخست‌وزیر ارمنستان همچنین گفت: «اگر می‌خواهیم کشوری دائمی و ابدی داشته باشیم، ابتدا باید گام‌های بسیار جدی برداریم و تلاش‌های بسیار جدی برای بهبود روابط خود با همسایگان خود انجام دهیم.»

https://haber.sol.org.tr/haber/ermenistan-basbakani-pasinyan-bizi-korumasi-icin-artik-rusyaya-bel-baglayamayiz-384184