تارنگاشت عدالت – بایگانی دورۀ دوم

منبع: El Publico
١۴ مه ٢٠١۴
نویسنده: خوان تورس
برگردان: ع. سهند

روسیه طی چند هفته گذشته انجام یک‌سری اقدامات اقتصادی را بررسی ‌کرده است که شامل یک تغییر مهم در مسیر و یک پاسخ نیرومند به تحریم‌ها و تهدیداتی است که در پیوند با نقش آن در درگیری در اوکرائین و کریمه قرار دارند. نقشه بر یک‌سری پیشنهادات قرار دارد که بیش از یک ماه پیش توسط سرگئی گلازیف- آکادمیسین و مشاور رئیس‌جمهور پوتین- مطرح شد و هدف اصلی آن این است که روسیه هر چیزی را که در ارتباط با حوزه نفوذ دلار است کنار بگذارد. در ماه‌های آینده خواهیم دید آیا روسیه مسیری متفاوت از راه نئولیبرالیسم سال‌های اخیر در پیش خواهد گرفت، نقش متفاوتی در جهان ایفاء خواهد نمود و آیا اقتصاد خود را مجدداً فعال خواهد کرد، که در هر حال لازمه آن ترقی چشم‌گیر در عرصه‌های دموکراسی و حقوق بشر در داخل خواهد بود. زمان نشان خواهد داد، اما ما در عین‌حال باید هشیار باشیم.

 

پیامدهای جهانی حذف دلار از مبادلات روسیه

 

گرچه رسانه‌های غربی بندرت به آن اشاره می‌کنند، روسیه طی چند هفته گذشته انجام یک‌سری اقدامات اقتصادی را بررسی ‌کرده است که شامل یک تغییر مهم در مسیر و یک پاسخ نیرومند به تحریم‌ها و تهدیداتی است که در پیوند با نقش آن در درگیری در اوکرائین و کریمه قرار دارند.

نقشه بر یک‌سری پیشنهادات قرار دارد که بیش از یک ماه پیش توسط سرگئی گلازیف- آکادمیسین و مشاور رئیس‌جمهور پوتین – مطرح شد و هدف اصلی آن این است که روسیه هر چیزی را که در ارتباط با حوزه نفوذ دلار است کنار بگذارد.

برخی از اقدامات پیشنهادی گلازیف که مسکو سعی در انجام آن‌ها دارد، با توجه به این‌که روسیه در حال‌حاضر بزرگ‌ترین صادرکننده گاز جهان و دومین صادرکننده بزرگ نفت جهان است، ضربه مهمی به دلار محسوب می‌شوند. و اقدامات دیگر اگر اجرا شوند ، می‌توانند موجب جهش عظیم اقتصاد روسیه نیز بشوند.

از جمله پیشنهادات نخست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
● روس‌ها دارایی‌ها و حساب‌های دلاری را که اکنون در کشورهای ناتو قرار دارند به کشورهایی که «بی‌طرف» محسوب می‌شوند منتقل خواهند کرد،
● بر حرکت سرمایه کنترل وضع خواهند نمود،
● اوراق قرضه صادره توسط کشورهای ناتو را که در مالکیت روسیه است خواهند فروخت،
● برای مقابله با مبادلات سوداگرانه، عملیاتی را که بانک‌های روسی می‌توانند با ارز خارجی انجام دهند، بویژه عملیاتی که به بازرگانی مربوط نمی‌شوند را محدود خواهند کرد،
● ارزهای خارجی از کشورهایی را که دشمن محسوب می‌شوند یا از تحریم‌ها علیه روسیه حمایت می‌کنند، سریعاً کاهش خواهند داد،
● حاکمیت قانون روسیه را بر شرکت‌های استراتژیکی که در حال‌حاصر در بهشت‌های مالیاتی مستقر هستند تحمیل خواهند کرد،
● تبدیل حساب‌های ارزی موجود اتحادیه گمرکی یوروسیا (بلاروس، قزاقزستان و روسیه)، یا موافقت‌نامه‌ای تجاری دیگر.

این اقدامات برای حذف دلار می‌توانند دلار ایالات متحده را تضعیف نمایند. بویژه اگر روند طولانی و مستمری که چین برای گسست استراتژیک خود از دلار در پیش گرفته است، در نظر گرفته شود.

و در حالی‌که قدرت نظامی و اقتصادی ایالات متحده، یا ذخائر عظیم طلای آن، که در حال‌حاضر چهار برابر مجموع ذخائر رسمی چین و روسیه است، به ایالات متحده مزیت زیادی نسبت به هر قدرت اقتصادی دیگر می‌دهد، نقشه روسیه می‌تواند شروع چیزی باشد که همه تازه است و هم می‌تواند موجب کشمکش شود.

چگونگی اجرای نقشه سرگئی گلازیف برای بانک مرکزی در جهت افزایش نقدینگی بویژه جالب توجه خواهد بود، این نقشه هم‌سو با برنامه‌هایی است که پیش از این در چین، ژاپن، و حتا بمیزان کم‌تری در ایالات متحده موفق بوده است.

نقشه، متقاعد از این‌که ایجاد نقدینگی اگر بجای دامن زدن به سوداگری، تولید خدمات و کالاها را تسهیل نماید لزوماً موجب افزایش تورم نخواهد شد، هدف تقویت اقتصاد روسیه را دنبال می‌کند و می‌تواند در شرایطی که خروج سرمایه، بحران اوکرائین و تأثیرات بحران عمومی تا حدی آن‌را تضعیف نموده است، در سطح جهان حیاتی و مهم باشد.

در ماه‌های آینده خواهیم دید آیا روسیه مسیری متفاوت از راه نئولیبرالیسم سال‌های اخیر در پیش خواهد گرفت، نقش متفاوتی در جهان ایفاء خواهد نمود و آیا اقتصاد خود را مجدداً فعال خواهد کرد، که در هر حال لازمه آن ترقی چشم‌گیر در عرصه‌های دموکراسی و حقوق بشر در داخل خواهد بود. زمان نشان خواهد داد، اما ما در عین‌حال باید هشیار باشیم.

http://blogs.publico.es/juantorres/2014/05/14/la-des-dolarizacion-de-rusia/

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/2p9eytzv