تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: چپ (soL)، پایگاه خبری حزب کمونیست ترکیه
۲۵ سپتامبر ۲۰۲۳

پس از عملیات نظامی آذربایجان علیه قره‌‌باغ مهاجرت دسته‌‌جمعی به ارمنستان آغاز شد

 

گفته شد که پس از عملیات نظامی آذربایجان علیه قره‌باغ، ارامنه ساکن این منطقه به صورت گسترده به سمت ارمنستان متواری شدند.

دولت ارمنستان خاطرنشان کرد که تا ساعت ۲۲ دیروز ۱۰۵۰ نفر از قره‌باغ کوهستانی وارد ارمنستان شده‌اند.

رهبران ارمنی قره‌باغ اعلام کردند که ۱۲۰هزار ارمنی ساکن این منطقه به دلیل ترس از اعدام و کشتار قومی، نمی‌خواهند تحت حاکمیت آذربایجان زندگی کنند.

هفته گذشته آذربایجان در منطقه دست به یک عملیات ۲۴ ساعته زد و سپس در این منطقه آتش بس اعلام کرد.

دیوید بابایان، یکی از مشاوران ساموول شهرامانیان، رهبر ارامنه جمهوری قره‌باغ در اظهارات خود به رویترز اعلام کرد که ارامنه منطقه تعهد آذربایجان را مبنی بر اعطای حقوق شهروندی برابر به آن‌ها نمی‌پذیرند و گفت: «۹۹٫۹ درصد مردم ترجیح می‌دهند سرزمین‌های تاریخی خود را ترک کنند. و چنین می‌کنند.»

رهبران ارامنه قره‌باغ اعلام کردند کسانی که در اثر عملیات آذربایجان بی‌خانمان شده‌اند با همراهی نیروهای روسی حافظ‌صلح به ارمنستان خواهند رفت.

تا روز گذشته گزارش شد که خودروهای زیادی از قره‌باغ کوهستانی در مرز ارمنستان تجمع کرده‌اند. ارمنستان خاطرنشان کرد که ۳۷۷ پناهجو عصر یک‌شنبه وارد این کشور شدند.

پاشینیان: مهاجرت دسته‌جمعی اجتناب‌ناپذیر است
نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان در آخرین سخنرانی خود خطاب به ملت، مهاجرت دسته‌جمعی در منطقه را اجتناب‌ناپذیر دانست و گفت: «اگر شرایط لازم برای زندگی ارامنه قره‌باغ در خانه‌های آن‌ها فراهم نشود و سازوکارهای حفاظتی در برابر نسل‌کشی قومی وجود نداشته باشد، امکان ترک منطقه برای ارامنه‌ای که می‌خواهند از جان و هویت خود محافظت کنند افزایش می‌یابد.»

ارمنستان اعلام کرد که در عملیات نظامی آذربایجان بیش از ۲۰۰ نفر کشته و ۴۰۰ نفر زخمی شدند.

https://haber.sol.org.tr/haber/azerbaycanin-daglik-karabag-operasyonunun-ardindan-ermenistana-kitlesel-goc-basladi-384857