تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منابع: خبرگزاری تاس، ریا نووستی
جمعه ۲۱ ژوئیه ۲۰۲۳

پوتین لهستان را به داشتن نقشه‌هایی برای اشغال بخشی از اوکرایین متهم کرد

 

رئيس‌جمهور فدراسيون روسيه به مناسبت انتشار گزارش‌هايی مبنی بر ايجاد «يگان‌های به اصطلاح لهستانی-ليتوانيايی-اوكرايينی» درباره نقشه‌های اشغال بخشی از اوكراين بوسیله لهستان صحبت كرد و در عين‌حال به ورشو هشدار داد كه به بلاروس حمله نكند.

پوتین در دیدار با اعضای دائم شورای امنیت این کشور گفت: «ما درباره یک واحد نظامی منظم و مجهز صحبت می‌کنیم که قرار است برای عملیات در خاک اوکرایین مورد استفاده قرار گیرد.».

او رهبران لهستان را متهم کرد که «احتمالاً انتظار دارند نوعی ائتلاف زیر چتر ناتو تشکیل دهند و مستقیماً در درگیری در اوکرایین مداخله کنند تا بخش بزرگ‌تری را برای خود بسازند، و همانطور که معتقدند، سرزمین‌های تاریخی خود – اوکرایین غربی امروزی را- پس بگیرند.»

وی همچنین با بیان اینکه لهستانی‌ها رویای سرزمین‌های بلاروس را دارند، هشدار داد که اگر لهستان به بلاروس حمله کند، این به معنای تجاوز به روسیه است، و با تمام ابزارهای موجود به آن پاسخ داده خواهد شد. در واقع، او از بلاروس به عنوان «کشور اتحادیه» یاد کرد و به کنفدراسیون بین دو کشور که در سال 1999 فروپاشید، اشاره نمود.

پوتین درباره درگیری در اوکرایین و نگرش آمریکا و ناتو تاکید کرد که «نه منابع عظیم بکار گرفته شده از جانب کی‌یف، نه تأمین تسلیحات غربی – تانک، توپخانه، خودروهای زرهی، موشک‌ها، و نه اعزام هزاران مزدور و مستشار خارجی که فعالانه در تلاش برای شکستن جبهه ارتش ما بکار گرفته می‌شوند- کمکی نمی‌کنند». وی تصریح کرد که تمام جهان ناظر بر این است که چگونه «تجهیزات معروف و ظاهراً آسیب ناپذیر غربی» سوخته می‌شوند، اما نکته اصلی این است که «تشکیلات نیروهای مسلح اوکرایین در نتیجه حملات انتحاری آن، متحمل خسارات عظیمی شده است.» پوتین تاکید کرد که تلفات آن‌ها به ده‌ها هزار نفر می‌رسد.

در پایان، او استدلال کرد که «افکار عمومی در اروپا در حال تغییر است»، زیرا «اروپایی‌ها و نمایندگان نخبگان اروپایی می‌بینند که حمایت از اوکرایین هدر دادن پول و تلاش است، و بنابراین، در خدمت منافع “هژمون جهانی برون مرزی” است، که هم از تضعیف اروپا و هم از گسترش بی‌پایان درگیری اوکرایین سود می‌برد.»