تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری
۲۷ دسامبر ۲۰۲۱

 

پیام سال نو ۲۰۲۲ فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری

 

همکاران گرامی،

یک سال دیگر به پایان می رسد. یک سال دیگر به تاریخ فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری و جنبش جهای طبقه-محور افزوده می‌شود. یک سال دیگر، بدون این‌که از برکت مبارزه و شناخت سیاسی استوار خود، حتا یک لحظه خوش‌بینی خود را به بهترین روزهای آینده برای طبقه‌مان از دست بدهیم، ما را گریاند و خنداند.

با یک ارزیابی فشرده، مرسوم در پایان هر سال، خواهیم دید که برخی چیزها یطور یکنواخت تکرار می‌شوند، اما چیزهای نوینی نیز متولد می‌شوند و ما را سرشار از خوش‌بینی به آینده طبقه کارگر و اقشار مردمی می‌ساند.

در سال ۲۰۲۱، ناتوانی این نظام در ارائه راه‌حل برای مسائل حیاتی بشریت با شدت بیش‌تری آشکار شد. مشخص شد که سخنان خادمان سیاسی شرکت‌های بزرگ چندملیتی هر قدر هم که اشکبار باشد، ابداً به زندگی و بهروزی فقرا، کارگران و دهقانان، زنان و جوانان علاقه‌ای ندارد.

از آن‌جا که بهداشت و علم در خدمت سودورزی سرمایه‌های کلان است، نمی‌توانند به درستی با همه‌گیری مقابله کنند و صدها هزار نفر هنوز به دلیل کووید-۱۹، به دلیل ناکافی بودن نظام‌های بهداشتی تنزل‌یافته، و نه به دلیل شکست‌ناپذیری بیماری، جان خود را از دست می‌دهند. علاوه بر این، آن‌ها برای پنهان کردن مسئولیت‌های خود، ماهرانه سعی می‌کنند کارگران را به مایه‌کوبی شده و مایه‌کوبی نشده تقسیم کنند. اما، آن‌ها برای میلیون‌ها نفر در کشورهای فقیر جهان سوم که به دلیل ضعف مالی به واکسن دسترسی ندارند پاسخی ندارند.

در سال ۲۰۲۱، بار دیگر شاهد استفاده از پناهجویان به مثابه اهرمی برای فشار بر سیاست خارجی کشورها بودیم. آن‌ها به غرق شدن مردم در دریا، یا جان باختن بر اثر مین‌های زمینی در تلاش برای عبور از مرزها و از سختی‌ها و بیماری‌ها در مناطق بجران‌زده، کم‌ترین اهمیتی نمی‌دهند. جنگ‌های آن‌ها برای کنترل ثروت و در طلب عرصه‌های جدید سود، یک ماشین توقف‌ناپذیر بینوایی است.

در سال ۲۰۲۱، با انفجار گرانی انرژی و همه کالاهای اساسی روبه‌رو بودیم، زیرا مانند همیشه بهای بحران اقتصادی را، نه سرمایه داران، بلکه مردم می‌پردازند.

قرنطینه‌های مکرر باعث زیان‌های زیادی برای انحصارات جهانی شده است و آن‌ها اکنون باید سود از دست رفته را جبران کنند. بنابراین در قرن بیست و یکم حتا در کشورهای به‌اصطلاح جهان اول مردم در خطر مرگ از سرما و گرسنگی هستند!!!

در این چهارچوب و علی‌رغم دشواری نشست‌های از راه دور، فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری و جنبش کارگری طبقه‌-محور جهان وارد عمل شد. سمینارهای زیادی در مورد مسائلی که کارگران را در سرتاسر جهان نگران می‌کرد و هنوز هم نگران می‌کند برگزار شد و به مناسبت هر موضوع کوچک یا مهم برای طبقه کارگر در هر کشور، بسیج‌ها سازماندهی شد. روز جهانی اقدام فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری در ۳ اکتبر بر خواست بهنگام کارگران برای یک زندگی مناسب تاکید کرد. کارزارهای جهانی برای فلسطین و سمپوزیوم‌های همبستگی جهانی با کوبا و ونزوئلا سازماندهی شد.

در سال ۲۰۲۱ اعتصابات چشم‌گیری نیز که به تحقق یافتن مطالبات کارگران انجامید رخ داد. سرکوب و قانون‌گذاری که در بسیاری از کشورها سعی در ایجاد موانع در برابر فعالیت اتحادیه‌های کارگری داشت، موجب دلسردی کارگران نشد، بلکه بر عزم و رزمندگی آن‌ها افزود.

سرانجام، در سال ۲۰۲۱ با اندوه فراوان با برخی از کادرهای تاریخی فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری که سهم آن‌ها بسیار ارزشمند است، وداع کردیم. آن‌ها مبارزان خستگی‌ناپذیر جنبش، و وفاداران همیشگی به فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری و مدافعان تزلزل‌ناپذیر مبارزه طبقاتی بودند. فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری همواره به آن‌ها احترام می‌گذارد و اطمینان می‌دهد که نسل‌های آینده کارگران در جهان با کار و نقش آن‌ها آشنا خواهند شد.

از اینرو، ما آنگونه که شایسته جنبش طبقه-محور است، با خوش‌بینی و رزمندگی وارد سال ۲۰۲۲ می‌شویم. سال پیش رو، جدای از چالش‌های نیرومندی که برای سازمان ما به همراه خواهد داشت، یک سالی تاریخ نیز خواهد بود، زیرا هجدهمین کنگره جهانی اتحادیه کارگری برگزار خواهد شد. مانند همیشه، این یک نقطه عطف در جنبش کارگری طبقه‌محور جهان، جشن طبقه کارگر جهانی، و هم‌چنین روند بسیار مهمی است که در آن مسیر حرکت فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری برای سال‌های آینده ترسیم می‌شود. بنابراین، بسیار مهم است که در سال نو همه اعضا و دوستان فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری حداکثر تلاش خود را بخرج دهند تا این کنگره، آنگونه که شایسته تاریخ و میراث فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری است، با موفقت برگزار شود.

دبیرخانه فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری برای ۱۰۵ میلیون عضو و میلیون‌ها دوست خود از ۱۳۳ کشور در سراسر جهان آرزو می کند که سال ۲۰۲۲ سال خوب و مبارزاتی باشد، سالی که بیش از پیش به هدف نهایی ما برای رهایی بشریت از استثمار انسان به دست انسان کمک کند، زیرا تنها در این صورت است که می‌توانیم از آزادی، صلح و بهروزی واقعی صحبت کنیم.

تا پیروزی نهایی!!!

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/yck7bmrf