تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: بنیاد فرهنگ استراتژیک
۹ اکتبر ۲۰۲۱

 

ایران ساختمان «دالان قفقاز» را پیشنهاد می‌کند
تهران قاطعانه با نقشه‌های باکو برای ایجاد «دالان زنگزور» مخالف است

 

ایران ایست‌های بازرسی خود را به روی کامیون‌های ترکیه بسته است، در پاسخ، ترکیه ورود کامیون‌های ایرانی را ممنوع کرده است. این اتفاق پس از وخامت روابط باکو و تهران رخ داد. ایران قاطعانه با برنامه‌های آذربایجان برای ایجاد به‌اصطلاح «دالان زنگزور» مخالفت کرد.

روبین سفراستیان، مدیر «مؤسسه مطالعات شرقی آکادمی علوم ارمنستان» می‌گوید:
«ایران درک می‌کند که ایجاد دالان، آن‌را از دسترسی به بازارهای خارجی، به ویژه به بازارهای اروپایی، از طريق قلمرو ترکیه و آذربایجان محروم می‌سازد. علاوه بر این، در بستر تلاش‌های فعال برای ایجاد دالان ترانزیت خلیج فارس – دریای سیاه، طبیعی است که تهران نخواهد حتا به صحبت درباره «دالان زنگزور» گوش بدهد. رفتار تهاجی دو تیم آنکارا و باکو یک تهدید برای پروژه‌های ایران بشمار می‌آید.»

به گفته وی، ایران یک نقطه ضعف دارد – حضور جمعیت ترک، آذربایجانی‌های ایرانی، در استان‌های شمال غربی، جایی که ترکیه در سال‌های اخیر تبلیغات پان – ترکیستی را پیش برده است.

و به گفته گاریک میساکیان ایران‌شناس، تهران به طور جدی از احتمال حمله مسلحانه آذربایجان به سیونیک نگران است و قصد دارد در صورت تلاش برای تغییر مرزها مداخله کند، نظامی عالیرتبه ایران قبلاً این را اعلام کرده است.

وردان وسکانیان، مدیر «گروه ایران‌شناسی دانشکده شرق‌شناسی دانشگاه دولتی ایروان»، گفت که طرح ایجاد «دالان قفقاز» واکنش ایران به «دالان زنگزو» بود.

نسخه ارمنی زبان VERELQ NEWS به نقل از وسکانیان نوشت: «دالان قفقاز» دسترسی ایران را به دریا سیاه از طریق خاک ارمنستان و گرجستان تضمین می‌کند.

«با توجه به توئیت اخیر رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی ایران، یک راه‌حل برای ساماندهی حمل‌ونقل کالاهای ایرانی از طريق خاک ارمنستان، با دور زدن باشی‌بوزوق آذربایجان پیدا شده، و در آینده نزدیک نقشه‌های حمل‌و‌نقل منطقه‌ای کاملاً تغییر خواهد کرد.»

و به نظر می‌رسد تهران کار خود را آغاز کرده است – روز گذشته یک هیأت ایرانی، شامل وزیر راه و شهرسازی ایران و مدیر کل یک شرکت ساختمانی از ارمنستان دیدار کرد. مشارکت طرف ایرانی در ساختن یک جادۀ ترانزیت که بتواند جایگزینی برای بزرگراه گوریس-کاپان در جنوب ارمنستان بشود، در ایروان مورد بحث قرار گرفت. کامیون‌های ایرانی در این مسیر حرکت خواهند کرد.

گاریک میساکیان معتقد است «ارمنستان باید به توسعه روابط خود با ایران و روسیه ادامه دهد، زیرا این‌ها کشورهایی هستند که می‌توانند به ارمنستان کمک کنند. و آن‌ها این کار را نه برای «چشم‌های زیبا» ارمنستان، بلکه با در نظر گرفتن منافع خود انجام خواهند داد ، زیرا امروز سیونیک به نقطه تصادم منافع ژئوپولیتیک تبدیل شده است و استفاده صحیح از این می‌تواند از نظر تقویت مواضع در سیونیک، ارجحیت خاصی را برای ارمنستان تضمین نماید.»

https://www.fondsk.ru/news/2021/10/09/iran-predlagaet-postroit-v-armenii-kavkazskij-koridor-54641.html

———————
عدالت: برای نظرات و تحلیل‌های دولتمردان و کارشناسان جمهوری ارمنستان از بحران اخیر در قفقاز جنوبی به بخش فارسی «رادیو عمومی ارمنستان» مراجعه نمایید:
https://fa.armradio.am/

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/fu8hhr37