رادیو فردا

۱۷ آذر ۱۴۰۱

وزارت خارجه آمریکا: در مرگ محسن شکاری سوگواریم

 

محسن شکاری، معترض ۲۳ ساله، سه هفته پس از صدور حکم از سوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی به جرم «محاربه» اعدام شد

وزارت خارجه ایالات متحده به خبر اعدام محسن شکاری، معترض ۲۳ ساله، توسط قوه قضاییه جمهوری اسلامی واکنش نشان داد و آن را نشانه «تشدید سبعانه» تلاش حکومت ایران برای سرکوب مخالفت‌ها و اعتراضات دانست.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا که روز پنجشنبه ۱۷ آذر منتشر شد، آمده است: «ما در مرگ محسن شکاری سوگواریم و به عزیزان او تسلیت می‌گوییم.»

این بیانیه می‌افزاید: «رژیم جمهوری اسلامی هزاران نفر از مردم را به‌دلیل شرکت در اعتراضات بازداشت کرده است. برای بسیاری از آن‌ها احکام سنگینی از جمله مجازات اعدام، در محاکمه‌های فرمایشی که فاقد روند دادرسی بوده، صادر شده ‌است.»

وزارت خارجه آمریکا این «احکام ظالمانه» و فقدان دادرسی شفاف برای متهمان را «قویا» محکوم کرده است.

در بیانیه یاد شده هدف از احکام صادره از سوی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، «ارعاب» مردم و سرکوب مخالفت‌ها عنوان شده و «این‌که به سادگی نشان می‌دهد رهبران ایران از مردم خود و حقیقت هراس دارند».

وزارت خارجه ایالات متحده می‌گوید هم‌زمان که رهبری ایران به سرکوب «خشونت‌آمیز» معترضان مسالمت‌جو ادامه می‌دهد «آن‌ها باید بدانند که جهان نظاره‌گرشان است».

این بیانیه در پایان تاکید کرده که ایالات متحده به همکاری با متحدان و شرکای خود برای مقابله با نقض حقوق بشر در ایران هم به صورت علنی و هم در پشت صحنه ادامه می‌دهد.

محسن شکاری بامداد روز پنجشنبه به اتهام «بستن خیابان ستارخان» و مجروح کردن یک مامور نیروی انتظامی، اعدام شد. اعدام او واکنش‌های گسترد‌ه‌ای در شبکه‌های اجتماعی و محکومیت‌های بین‌المللی به همراه داشت.

***

اخبار روز

۱۸ آذر ۱۴۰۱

حزب چپ ایران (فدائیان خلق): اعدام محسن شکاری، نشانه‌ی عجز و ناتوانی جمهوری اسلامی در برابر جنبش انقلابی مردم است!

 

قوه قضائیه‌ی حکومت کودک‌کش جمهوری اسلامی اعدام محسن شکاری را اعلام کرد. محسن شکاری ۵ مهرماه در خیابان ستارخان تهران دستگیر شد؛ در زیر فشار و شکنجه وادار به اعتراف تلویزیونی شد و ۲۹ آبان ماه حکم اعدام او در بیدادگاه‌های رژیم مورد تایید قرار گرفت و امروز پنجشنبه ۱۷ آذر، جانبان حکومت جان این انسان شریف را گرفتند.

جمهوری اسلامی بسیاری از دستگیر شدگان را زیر فشار و شکنجه قرار می‌دهد تا به اعتراف بکشاند. محسن را هم با رفتار غیر انسانی به این عمل واداشت. تاکنون بسیاری دیگر را هم به اعتراف علیه خود مجبور کرده‌است. شروین حاجی پور، توماج صالحی از آن جمله‌اند.

محسن شکاری، اولین بازداشتی جنبش انقلابی است که اعدام می‌شود. محسن میرشکاری جوان ۲۳ ساله در اعتراض به قتل مهسا امینی و با شعار «زن، زندگی، آزادی» به خیابان آمد تا اعلام کند که زندگی حق ابتدائی هر انسان است. اما حکومتی که سال‌هاست با کشتار شهروندان و با تکیه بر زور به حیات ننگین و سراپا فاسد خود ادامه می‌دهد، در چهره‌ی و زندگی این جوانان سقوط خود را می‌بینند.

جمهوری اسلامی طی سه ماه گذشته، حداقل۱۸۱۸ هزار تن را دستگیر و زندانی کرده‌است. حدود ۴۷۰ تن را در خیابان‌ها به قتل رسانده‌است که ۶۴ کودک از آن جمله بوده‌اند. شمار بالائی از این جانباختگان، زخمی ها و دستگیر شدگان زن هستد. بسیاری از آنان دختران و پسران جوانی هستند که باید در یک جامعه‌ی عادی درس بخوانند و دانش و تجربه بیندوزند تا «مملکت خویش کنند آباد«. اما حکومت جمهوری اسلامی با دانش و پیشرفت، با شادی و سازندگی و هر آن‌چه نشان از زندگی دارد، بیگانه است.

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) اعدام محسن شکاری را قتل دولتی می‌داند و شدیداً محکوم می‌کند و با اعلام بیزاری از حکومت کودک‌کش و فاسد جمهوری اسلامی، بر این باور است که تنها راه نجات از جمهور اسلامی ادامه‌ی مبارزه با آن و فشرده‌تر کردن صفوف مبارزه علیه آن است. تلاش باید پایان دادن به اعدام در زندان‌ها، کشتار در خیابان‌ها و تلاش برای آزادی همه‌ی بازداشت شدگان جنبش انقلابی و دیگر زندانیان سیاسی باشد.

ما از نیروهای آزادی خواه و مجامع بین المللی می خواهیم که علیه اعدام جوانان به اعتراض برخیزند و بر فشار خود برای خاتمه دادن به کشتارها، دستگیری ها، اعدام‌ها، برای آزادی بازداشت شدگان و زندانیان سیاسی بیفزایند.

هیئت سیاسی – اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

۱۷ آذر ۱۴۰۱- ۸ دسامبر ۲۰۲۲

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/5n83ufmv