تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: چپ (soL)، پایگاه خبری حزب کمونیست ترکیه
۲۶ سپتامبر ۲۰۲۳

روند عادی‌سازی: برای نخستین بار یک وزیر اسرائیلی به عربستان سعودی رفت

 

حائم کاتز، وزیر گردشگری اسرائیل در کنفرانس سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل که در عربستان سعودی برگزار می‌شود، شرکت خواهد کرد.بر اساس بیانیه مکتوب وزارت گردشگری اسرائیل، کاتز برای شرکت در کنفرانس سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل که۲۸-۲۷ سپتامبر برگزار می‌شود، به ریاض پایتخت عربستان سعودی رفته است. گفته شد که کاتز در سفر دو روزه خود با همتایان خود، به ویژه از خاورمیانه، دیدار خواهد کرد.

سفر وزیر گردشگری اسرائیل به عنوان اولین سفر وزیران این کشور به عربستان سعودی ثبت گردید.

مذاکرات عادی‌سازی عربستان سعودی و اسرائیل
اسرائیل و عربستان سعودی تاکنون روابط دیپلماتیک ندارند. دولت ایالات متحده میانجیگری برای توافق مشابهی بین ریاض و تل آویو، مانند توافق‌های عادی‌سازی بین بحرین، امارات متحده عربی (امارات متحده مراکش و سودان، با اسرائیل است.

سفر وزیر اسرائیلی به عربستان سعودی پس از «پیام‌های مثبت» محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی و نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در خصوص مذاکرات برای توافق عادی‌سازی بین دو کشور صورت گرفت.

بن سلمان در مصاحبه اخیر خود با تلویزیون فاکس گفت که آن‌ها «هر روز» به توافق عادی‌سازی با اسرائیل نزدیک می‌شوند. نتانیاهو نیز در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد که «آن‌ها در آستانه یک توافق تاریخی با عربستان سعودی قرار دارند.»

نایف بندر السدیری، اولین سفیر منصوب شده از سوی عربستان سعودی در فلسطین، امروز به رام الله در کرانه باختری اشغالی آمد و استوارنامه خود را به محمود عباس، رئیس جمهور فلسطین تقدیم کرد.

سفر سفیر نخستین سفر رسمی یک هیأت رسمی از عربستان سعودی به دولت فلسطین بود.

https://haber.sol.org.tr/haber/normallesme-sureci-israilden-ilk-defa-bir-bakan-suudi-arabistana-gitti-384931