برار سعی می‌کند موضوع را به شرکت‌های خصوصی محدود کند. «اگر شرکت‌های چینی [در کشورهای دیگر] فعالیت می‌کنند و توسط دولت چین اداره نمی‌شوند… شرایط عملکرد آن‌ها در آن‌جا شرایط داخلی آن کشور خواهد بود. چین مسئول شرایط نیست.»

برار می‌گوید: «در کشورهای آفریقا… مبارزه کارگران عمدتاً علیه دولت‌های کمپرادور، یا دولت‌های سرمایه‌داری است که اجازه می‌دهند شرایط بسیار بد ادامه یابد… این چین نیست که آن‌را اعمال می‌کند. چین می‌گوید: “ما در نحوه اداره کشورتان دخالت نمی‌کنیم”.» برار با وقاحت تمام می‌گوید: «این وظیفه چین نیست که آن‌را درست کند.»

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: در دفاع از کمونیسم
نویسنده: چارلز اَندروز
چهارشنبه، ۳۱ ژانویه ۲۰۲۴
برگردان فارسی: پنج‌شنبه، ۱۲ بهمن‌ماه ۱۴۰۲

چین معدنچیان کنگو را غارت، استثمار می‌کند – «ضد-امپریالیست‌ها» تأیید می‌کنند

 

در اواخر ژانویه «شرکت سینوهایدرو- با مسئولیت محدود» (SINOHYDRO Corporation Limited) و «گروه راه‌آهن چین با مسئولیت محدود (China Railway Group Limited) امتیاز جدیدی را برای غارت جمهوری دمکراتیک کنگو بدست آوردند. آن‌ها ۶۸ درصد سیکوماینز (Sicomines، یک شرکت مشترک معدن مس و کوبالت را با یک شرکت محلی بدست آوردند. دو شرکت چینی یک حق امتیاز رقت‌انگیز ۱٫۲درصدی را از فروش ناخالص پرداخت خواهند کرد.

شرکت‌های چینی هم‌چنین متعهد شدند در طول مدت قرارداد ۷ میلیارد دلار در زیرساخت‌های کنگو سرمایه‌گذاری کنند. با این وصف، در قرارداد قبلی آن‌ها توافق کرده بودند که ۳ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کنند اما در واقع تنها ۸۲۲ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کردند.

کنگو بزرگ‌ترین تولید کننده کبالت و سومین تولید کننده مس در جهان است. شرکت‌های چینی بر بخش معدن آن تسلط دارند.

«سینوهایدرو» یک شرکت دولتی سازنده سدهای برق آبی، و مسلط در سطح جهان است، دولت در ابتدا مالکیت مستقیم «گروه راه‌آهن چین» را داشت، بعداً سهام شرکت در بورس‌های شانگهای و هنگ‌کنگ معامله شد. دولت [به عنوان سهامدار اصلی] کنترل اکثریت را دارد، در حالی‌که «لیمن برادرز» (Lehman Brothers)، سرمایه‌گذاران «آلیانتس گلوبال» (Allianz Global) و «کردیت سوئیس» (ICBC) نیز، در میان دیگران، میلیون‌ها سهام را در اختیار دارند. مشكلی نيست؛ هم دولت جمهوری خلق چین و هم سرمایه‌داران مالی غربی به سود علاقه‌مند هستند.

این سودها از عرق، ساعات طولانی، و خطراتی که کارگران متحمل می‌شوند به دست می‌آید. در کنگو، شرکت‌های معدنی با کارگزاران لجستیکی قرارداد می‌بندند، که به نوبه خود برای حمل سنگ معدن به بندر دریایی، با کامیون‌داران قرارداد فرعی می‌بندند. اگر یک کامیون‌دار محموله‌ای را گم کند، بابت آن از جیب خود می‌پردازد. کامیون‌داران سال گذشته اعتصاب کردند، به دلیل سرقت‌های مکرر خواستار دریافت کمک هزینه شدند. آیا شرکت‌های چینی قرارداد جداگانه و عادلانه‌تری با کامیون‌داران بسته اند؟ البته که نه. شرکت‌های غربی و چینی در حالی‌که مأموران اجیر در حال سرکوب اعتصاب بودند، به سمت دیگر نگاه کردند.

برای مردم کنگو تفاوت واقعی بین استثمارگران چینی و غربی وجود ندارد. آن‌ها همگی با کارفرمایان دولتی هم‌پیمان هستند، ثروت معدنی کشور را غارت می‌کنند، درباره زیرساخت‌ها و توسعه صنعتی وعده می‌دهند و آن‌را زیر پا می‌گذارند و ذره‌ای به کارگران اهمیت نمی‌دهند.

تبلیغاتچی‌های «ضد-امپریالیست» امپریالیسم جمهوری خلق چین را توجیه می‌کنند
در بحثی که در یوتیوب منتشر شد، جوتی برار، رهبر پلاتفرم جهانی «ضد-امپریالیست»، اقدامات سرمایه داران انحصاری دولتی جمهوری خلق چین در کنگو را توجیه کرد.‌

جوتی برار از «پلاتفرم جهانی ضد-امپریالیستی»

نخست، برار سعی می‌کند موضوع را به شرکت‌های خصوصی محدود کند. «اگر شرکت‌های چینی [در کشورهای دیگر] فعالیت می‌کنند و توسط دولت چین اداره نمی‌شوند…» متأسفیم، اما همین‌طور است.(همه نقل قول‌ها در حدود ۱ ساعت و ۵۴ دقیقه بعد آغاز جلسه است.) برار ادامه می‌دهد، «شرایط عملکرد آن‌ها در آن‌جا شرایط داخلی آن کشور خواهد بود. چین مسئول شرایط نیست.»

آیا کمونیست‌ها این‌گونه فکر می‌کنند: بیایید بدون توجه به بدبختی کارگران، در هر کجا که می‌توانیم ارزش اضافی به دست آوریم؟ برار می‌گوید: «در کشورهای آفریقا… مبارزه کارگران عمدتاً علیه دولت‌های کمپرادور، یا دولت‌های سرمایه‌داری است که اجازه می‌دهند شرایط بسیار بد ادامه یابد. … این چین نیست که آن‌را اعمال می‌کند. چین می‌گوید: “ما در نحوه اداره کشورتان دخالت نمی‌کنیم”.» برار با وقاحت تمام می‌گوید: «این وظیفه چین نیست که آن‌را درست کند.» این را به کامیون‌دارانی بگویید که سنگ معدن را به بندر دریایی منتقل می‌کنند.

این مبادله کالایی آزاد نیست. سرمایه دولتی چین در کنگو درست مانند سرمایه شرکت‌های غربی کارگران را استثمار می‌کند. با این حال، برار گستاخی این را دارد که اعلام کند، «این مسئولیت کارگران در آن کشورها است که این [شرایط بد] را برطرف کنند.» خانم برار، روزی که کارگران کارها را درست کنند، آیا سرمایه چینی برای معادن مصادره شده غرامت نخواهد خواست؟

توجیهات جوتی برار، «پلاتفرم جهانی «ضد-امپریالیستی»، و تبلیغات‌چی‌های مشابه برای امپریالیسم چین، فقط بی-اخلاقی است. موضع آن‌ها در برابر امپریالیسم فقط علیه امپریالیسم ایالات متحده است – و تمام نیروی انقلابی را از آنچه که باقی مانده است تخلیه می‌کنند. آن‌ها با دروغ‌های سرخ درباره جمهوری خلق چین، کار دفاع، توضیح و سازماندهی انقلاب سوسیالیستی در کشورشان را کنار می‌زنند. آن‌ها برای کسب اعتبار از سوسیالیسم می‌گویند؛ آن‌ها بویژه در مورد بی عدالتی‌ها و رفرم‌ها به سوسیال دموکرات‌ها می پیوندند. اما فعالیت اصلی آن‌ها ایجاد توهمات درباره چین، از جمله انحرافات آن از مارکسیسم-لنینیسم است.

تبلیغات‌چی‌های غربی چین را برای کشتاری که جهانی‌سازی به طبقه کارگر کشورشان وارد کرد می‌ستایند. یکی از این افراد، در حالی که طوطی‌وار شعار «مشارکت برد-برد» جمهوری خلق چین را تکرار می‌کرد، ادعا کرد که «تجارت با چین قدرت خرید سالانه خانوارهای آمریکایی را افزایش داد.» شرکت «وال‌مارت» (Walmart) برای دستمزد کم‌تر مشاغل شما را به چین منتقل کرد، اما شما می‌توانید از آن یک شیر آشپزخانه ارزان قیمت بخرید.

آیا ضد-امپریالیسم تأثیرگذار در کشورهای غربی نیازمند انقلاب سوسیالیستی است؟ نه لزوماً؛ فقط از یک قدرت امپریالیستی تازه-نفس، که در حال حرکت برای جایگزین کردن امپریالیسم مستقر، و در حال زوال ایالات متحده است، حمایت کنید. توجیه‌کنندگان به چنین آپورتونیسمی، که اغلب با پول توجیبی، یک کمک هزینه اندک، یا یک انتصاب دانشگاهی از طرف حزب «کمونیست» چین، یا دولت روسیه، یا هر دو پاداش داده می‌شود، افتخار می‌کنند.

http://www.idcommunism.com/2024/01/china-plunders-congo-exploits-miners-antiimperialists-approve.html