تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: بنیاد فرهنگ استراتژیک
۱۰ اکتبر ۲۰۲۱

 

به لطف ترکیه، تشکیل ارتش آذربایجان انجام شد. عملیات نظامی در قره‌باغ «کپی» عملیات در سوریه است، اما از نظر سیاسی، الهام علی‌اف به روسیه نزدیک‌تر است تا ترکیه. مهم‌ترین چیز: حیدر علی‌اف برای جلوگیری از حضور نیروهای روسیه در منطقه دست به هر کاری زد و اکنون، ۲۵ سال بعد، پسرش الهام علی‌اف ارتش روسیه را – حتا اگر در جایگاه حافظ صلح باشد، حتا اگر برای پنج سال باشد- بازگردانده است . مناقشه قره‌باغ حل نشده است. آذربایجان در نبرد پیروز شد، اما جنگ را نبرده است.

 

«قفقاز در قرن بیست ‌و‌ یکم»: مناقشه بین ایروان و باکو پایان نیافته است
امضای یک پیمان صلح پایان هر جنگ است

 

ایروان میزبان کنفرانس سالانه «قفقاز در قرن بیست ‌و‌ یکم» مؤسسه قفقاز بود، که در آن نتایج دو دهه نخست قرن بیستم و یکم در منطقه جمع‌بندی شد.

کنفرانس با شرکت نمایندگان ارمنستان، روسیه، گرجستان، ترکیه، انگلیس و آذربایجان (به صورت مجازی) برگزار شد.

عارف یونس‌اف، کارشناس سیاسی آذربایجان، و رئیس بخش «مناقشه‌شناسی و مهاجرت» مؤسسه صلح و دموکراسی، در این کنفرانس اعتراف کرد: در طول جنگ ۴۴ روزه، باکو به هدف اصلی، کنترل کامل بر ناگورنو – قره‌باغ، دست نیافت.

خبرگزاری بین‌المللی نووستی – ارمنستان به نقل از سخنرانی یونس‌اف در کنفرانس نوشت:
«پول زیادی در ارتش سرمایه‌گذاری شد و به نظر می‌رسد بعد از جنگ ۲۰۲۰ موفقیت حاصل شد و مناقشه قره‌باغ حل شد، اما اینطور نیست. آذربایجان در واقع به وضعیت سال ۱۹۸۹ بازگشته است. در سال ۱۹۹۴ نیز همین وضعیت در میان ارامنه ایجاد شد. قره‌باغ هنوز تحت کنترل آذربایجان نیست، انتظار می‌رود مذاکرات طولانی تحت نظارت گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا انجام شود.»

این کارشناس سیاسی در صحبت از نقش ترکیه در جنگ سال گذشته گفت در میان آذربایجانی‌ها هیچ اجماعی پیرامون نزدیکی بیش‌تر با آنکارا وجود ندارد: علی‌رغم تز تکراری درباره یک ملت واحد، آذربایحانی‌ها به هیچ‌وجه گزینه جذب کشور خود به وسیله ترکیه را در نظر ندارند. بر عکس، باور این است که تعداد دولت‌های ترک هر چه بیش‌تر باشد، بهتر است.

یونس‌اف اذعان نمود: «به لطف ترکیه، تشکیل ارتش آذربایجان انجام شد. عملیات نظامی در قره‌باغ “کپی” عملیات در سوریه است، اما از نظر سیاسی، الهام علی‌اف به روسیه نزدیک‌تر است تا ترکیه. بین نخبگان حاکم آذربایجان و ترکیه نیز مشکل وجود دارد.»

کارشناس سیاسی آذربایجان در پایان گفت: «مهم‌ترین چیز: حیدر علی‌اف برای جلوگیری از حضور نیروهای روسیه در منطقه دست به هر کاری زد و اکنون، ۲۵ سال بعد، پسرش الهام علی‌اف ارتش روسیه را – حتا اگر در جایگاه حافظ صلح باشد، حتا اگر برای پنج سال باشد- بازگردانده است . مناقشه قره‌باغ حل نشده است. آذربایجان در نبرد پیروز شد، اما جنگ را نبرده است.»

به گفته وی، آذربایجان آمادگی خود را برای جنگ ۲۰۲۰ پنهان نکرد، ابتدا قرار بود جنگ از آوریل سال گذشته آغاز شود، اما همه‌گیری ویروس کرونا مداخله کرد و جنگ به پاییز موکول شد.

سرگئی مارکدونوف، محقق برجسته در «مرکز بین‌المللی مطالعات امنیت یورو – آتلانتیک» در «مؤسسه دولتی روابط بین‌الملل مسکو»» در سخنرانی خود با این نظر موافق بود که درگیری بین ارمنستان و آذربایجان تمام نشده است – پایان مناقشه امضای توافق‌نامه صلح است و موضوع قره‌باغ نیز پایان نیافته است.

نه جامعه ارمنستان و نه جامعه آذربایجان نتایج جنگ سال گذشته را نپذیرفته است، و بنابراین توافق‌نامه صلحی که حداقل تا حدی هر دو طرف را راضی کند، وجود ندارد. مارکدونوف خلاصه کرد، علاوه بر این، تنها پس از تعیین وضعیت ناگورنو – قره‌باغ می‌توان درباره پایان درگیری صحبت کرد.

https://www.fondsk.ru/news/2021/10/10/kavkaz-v-xxi-veke-konflikt-mezhdu-erevanom-i-baku-ne-okonchen-54648.html

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/y2dx6wv6