تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: در دفع از کمونیسم
۲۸ مارس ۲۰۲۴

کنفرانس بین‌المللی بلگراد بمناسبت ۲۵-مین سالگرد جنگ ناتو در یوگسلاوی با موفقیت به پایان رسید

 

 

«همایش بلگرداد برای جهان برابرها» و «شورای جهانی صلح» در روزهای ۲۴-۲۱ مارس بمناسبت ۲۵-مین سالگرد حمله جناتکارانه امپریالیستی علیه یوگسلاوی کنفرانس بین‌المللی «۲۵ سال پس از حمله ناتو – ما فراموش نمی‌کنیم» را برگزار کردند. درروز یک‌شنبه ۲۴ مارس، شرکت‌کنندگان صربستانی و خارجی از بنای یادبود کودکان قربانی ناتو در «پارک تاسماجدان»، و هم‌چنین بنای یادبود «شعله جاودان در پارک دوستی» بازدید کردند و به قربانیان جنایاتی که ناتو در سال ۱۹۹۹ مراکب شد ادای احترام نمودند.

سخنران اصلی کنفرانس ژیوادین یووانوویچ، وزیر امور خارجه جمهوری فدرال پوگسلاوی از ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰، و رئیس کنونی «همایش بلگراد برای جهان برابرها» بود.

تاناسیس پافلیس، دبیرکل شورای جهانی صلح و نماینده حزب کمونیست یونان در پارلمان یونان در سخنرانی خود در این کنفراسن خاطرنشان شد:

«امسال هفتاد و پنجمین سالگرد تأسیس ناتو، بازوی مسلح امپریالیسم اورو-آتلانتیک، و هم‌چنین ۲۵ سال پس از پذیرش دکترین جدید ناتو در اجلاس سران در ۲۵ آوریل ۱۹۹۹ است، که در آن این سازمان به‌اصطلاح جنگ علیه «تروریسم بین‌المللی» و «گسترش سلاح‌های کشتار جمعی» را به عنوان ماموریت به‌اصطلاح «عملیات صلح‌آمیز» خود تعیین کرد. امسال هم‌چنین ۲۵ سال از جنگ کثیف علیه یوگسلاوی می‌گذرد. مانند مورد اوکرائین، نخستین اقدام بسیار پیش‌تر از شروع رسمی، با سرنگونی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی و سایر کشورهای سوسیالیستی در اروپا انجام شد، و آغاز آن به سال ۱۹۹۲ باز می‌گردد، به زمانی‌که یوگسلاوی به ابتکار اتحادیه اروپا منحل گردید. ۷۸روز بمباران گسترده ناتو هزاران کشته بر جای گذاشت که اکثریت آن‌ها غیرنظامیان، کودکان و سالمندان بودند. زیرساخت‌ها، مدارس و بیمارستان‌ها، ایستگاه‌های تلویزیونی و حتا سفارتخانه‌های کشورهای ثالث با خاک یک‌سان شد. از بمب‌های خوشه‌ای، و برای نخستین بار از بمب‌های اورانیوم ضعیف شده استفاده شد. آمریکا و ناتو ۳۱ هزار موشک از این دست را پرتاب کردند که معادل ۱۰ تُن از این ماده خطرناک است، که عواقب آن به اندازه کافی بررسی نشده است. پس از تغییر مرزها در بالکان، «پایگاه بونداستیل» (Bondsteel)، یکی از بزرگ‌ترین پایگاه‌های نظامی ایالات متحده در تحت‌الحمایه کوزوو ایجاد شد. یوگسلاوی به عنوان آزمایشگاهی برای مداخلات بعدی عمل می‌کند.»

علاوه بر تاناسیس پافیلیس، نیکوس زوکاس، نایب رئیس «کمیته یونانی برای دتانت و صلح»، سرهنگ دوم آنستیس تسوکاراکیس، رئیس «فدراسیون پان‌هلنیک ارتش» و دسپینا مارکو، رئیس «کمیته یونانی برای همبستگی دموکراتیک بین‌المللی» در این کنفرانس سخنرانی کردند.

استقبال گرم از نمایندگان حزب کمونیست یونان
بنا به گزارش روزنامه «ریزوسپاستیس»، استقبال از هیأت نمایندگی حزب کمونیست یونان، در پی دعوت ویژه ژیوادین یووانوویچ، بویژه گرم بود. یووانوویچ با خوش آمدگویی به تئودوسیس کنستانتینیدیس و جورج هاواتزاس، نمایندگان حزب کمونیست یونان در کنفرانس خاطرنشان کرد:

«مردم صربستان در طول جنگ ناتو علیه کشور ما دوستان زیادی داشتند، اما بدون اغراق، ما فعالیت خستگی‌ناپذیر، پویا، توده‌ای، مردمی و مدبرانه مردم برادر یونان، با پیشاهنگی حزب کمونیست یونان و جنبش ضدامپریالیستی یونان را، که موفق شد از حضور نیروهای ناتو در تسالونیکی جلوگیری کند و آن‌را به تعویق بیاندازد، یا حتا با هدایت آن‌ها به بازار سبزیجات شهر، آن‌ها را به سخره بگیرد، متمایز می‌دانیم.»

علاوه بر این، وی افزود «تنها کسانی که از با الهام از آرمان‌های عالی هدایت می‌شوند، می‌توانند به آن‌چه شما در یونان و به‌ویژه در تسالونیکی به دست آورده‌اید، دست یابند. مردم صربستان برای همیشه مدیون شما خواهند بود.»

https://www.idcommunism.com/2024/03/belgrade-international-conference-for-the-25-years-since-NATO-war-in-Yugoslavia-concluded-successfully.html