رئیس‌جمهور اردوغان از حزب عدالت و توسعه گفت: «شرکت‌های پیمانکاری ما که در موقعیت برتری در اوکرایین هستند، به دوستان اوکراینی خود کمک خواهند کرد.»

 

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: «چپ» (Sol)، پایگاه خبری حزب کمونیست ترکیه
۸ ژوئیه ۲۰۲۳

کنفرانس مطبوعاتی مشترک پس از دیدار رئیس‌جمهور رجب طیب اردوغان از حزب عدالت و توسعه و ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکرایین، برگزار شد

 

نکات مهم سخنان اردوغان به شرح زیر است:
«خوشحالم که میزبان آقای زلنسکی و هیأت او هستم. ما آخرین ملاقات حضوری خود را با دوست ارجمندم سال گذشته در شهر لویو در ماه اوت داشتیم. همچنین تماس‌های تلفنی زیادی با او داشتیم.»
«مردم اوکرایین از تمامیت ارضی خود دفاع می‌کنند»

«با وجود آنچه اتفاق افتاد، دوستی ترکیه و اوکرایین مستحکم شد. در جنگ، مردم اوکرایین از تمامیت ارضی کشور خود دفاع می‌کنند. ما حمایت خود را از استقلال اوکرایین در همه تریبون‌ها اعلام کردیم.»

«ما به کشوری تبدیل شدیم که شدیدترین تلاش‌ها را برای پایان دادن به جنگ از طریق مذاکره بر اساس قوانین بین‌المللی انجام داد. در ژوئیه سال گذشته، ما طرح غلات دریای سیاه را در نتیجه میانجیگری خود با سازمان ملل آغاز کردیم. امیدوارم دوره ابتکار که طی یک سال نزدیک به ۳۳ میلیون تن غله به نیازمندان تحویل داد، و ۱۷ ژوئیه به پایان می‌رسد، مجدداً تمدید شود.»
ما همه نوع حمایت را برای یکپارچگی دوباره اوکرایین انجام خواهیم داد
«اوکرایین شایسته عضویت در ناتو است. صلح عادلانه بازنده ندارد. ما همه نوع حمایت را برای یکپارچگی دوباره اوکرایین انجام خواهیم داد. شرکت‌های پیمانکاری ما که در موقعیت برتری در اوکرایین هستند به دوستان اوکراینی خود کمک خواهند کرد.»

«من از حمایت ترکیه از طرح صلح ما سپاسگزارم»
ولودیمیر زلنسکی در این نشست گفت:
«من از فرصت سفر امروز به ترکیه بسیار خرسند هستم. من شخصاً خوشحالم که انتخاب مجدد شما را به عنوان رئیس‌جمهور ترکیه تبریک می‌گویم. در عین حال، اینجا هستم تا از همه کسانی که صلح را هم برای کشور و هم برای مردم ما می‌خواهد، تشکر کنم. من از مهمان‌نوازی و احترامی که به مردم ما و خانواده‌های اوکراینی که در سرزمین شما هستند، برای رهایی از تجاوزات آن‌ها علیه مردم ما و مردم ما نشان داده‌اید سپاسگزارم.»

بر اساس گزارش خبرگزاری دمیرورن (DHA)، زلنسکی گفت:

«مهم این است که مردم ما این‌جا هستند و حمایت ترکیه و قلوب ترکیه را در این شرایط سخت احساس می‌کنند. امروز، قبل از هر چیز، صحبت کردیم که چگونه می‌توانیم به لطف رهبری ترک‌ها و به ویژه کمک‌های شخصی شما صلح و نظم بین‌المللی عادی برقرار کنیم تا منافع همه مردم متعادل شود.»

«ما وضعیت منطقه دریای سیاه را به تفصیل مورد بحث قرار دادیم زیرا یک نظر مشترک داریم. هیچ‌کس نمی‌تواند هیچ چیز را علیه منافع دولت‌ها و مردم ما در منطقه دریای سیاه تحمیل کند، زیرا دریای سیاه باید یک منطقه امنیت و همکاری باشد و قطعاً منطقه جنگ، بحران یا به‌اصطلاح بحران‌های منجمد نیست. این چیزها می‌توانند مجدداً شروع شوند و بر زندگی مردم و مردم تأثیر بگذارد. من از حمایت بی‌دریغ ترکیه از تمامیت ارضی و حاکمیت اوکرایین سپاسگزارم.»

«روسیه طوری رفتار می‌کند که همه چیز در دریای سیاه متعلق به آن است»
«به عنوان یک موضوع جداگانه، ما در مورد وضعیت کریمه به عنوان منطقه‌ای که روسیه هنوز آن را کنترل می‌کند و به عنوان یک تهدید و خطر از آن استفاده می‌کند، بحث کردیم.»

«من همچنین از حمایت شما از «ابتکار غلات دریای سیاه»، ابتکار بشردوستانه غلات از اوکرایین سپاسگزارم. متأسفانه، اخیراً روسیه به میزان زیادی مسیر حرکت کشتی را مسدود کرده است. وضعیت به ویژه در مورد دالان غذایی دریای سیاه نیز همین‌طور است. رفتار روسیه طوری است که همه چیز در دریای سیاه متعلق به آن است. انگار مالک اینجاست. رفاه مردم منطقه ما به ما بستگی دارد و ما باید این ثبات را در منطقه دریای سیاه تضمین کنیم. خیلی چیزها به همکاری ما در اینجا بستگی دارد. امنیت غذایی در آفریقا، آسیا و اروپا و امنیت غذایی بسیاری از مردم به ما بستگی دارد. نکته مهم در اینجا این است که با هم به جهان کمک کنیم بر این گرسنگی و هرج و مرج اجتماعی غلبه کند.»

«ما توافقنامه مربوط به تولید پهپاد و دیگر عرصه‌های استراتژیک را امضاء کردیم»
«ما به یاد داریم که امنیت مشترک ما به رشد اقتصادی و رفاه مردم و مشاغل ما نیز مربوط می‌شود. امروز ما در مورد طرح‌های مختلف صحبت کردیم. اوکرایین و ترکیه می‌توانند با هم این طرح‌ها را محقق کنند. این نوع همکاری هم همکاری در صنعت دفاعی، توسعه فناوری و همچنین تولید پهپاد و سایر حوزه‌های استراتژیک را پوشش می‌دهد. ما هم‌چنین این توافق‌نامه مرتبط را امضا کرده‌ایم.»

«من از حمایت ترکیه از طرح صلح ما سپاسگزارم. من این طرح را سال گذشته معرفی کردم. ما برای مستندسازی این طرح صلح کار می‌کنیم. ما همچنین درباره نشست ناتو گفتگو کردیم و من هم خوشحال شدم که آقای رئیس‌جمهور اعلام کرد که اوکرایین شایسته عضویت در ناتو است. من همچنین برای کمک به مردم ما برای فرار از اسارت سپاسگزارم. من مطمئن هستم که مردم ما می‌توانند کارهای بیشتری انجام دهند و جان انسان‌ها را نجات دهند. با تشکر از شما برای این جلسه، و از شما برای حمایت‌تان.»

https://haber.sol.org.tr/haber/erdogan-zelenskiy-gorusmesi-sonrasi-ortak-aciklama-379631