تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: سفارت جمهوری خلق چین در ایالات متحده آمریکا
۱۶ آوریل ۲۰۲۴

شی جین‌پینگ با اولاف شولز صدراعظم آلمان دیدار کرد

 

در صبح روز ۱۶ آوریل، رئیس‌جمهور شی جین‌پینگ با اولاف شولز صدراعظم آلمان در مهمان‌سرای دولتی دیائویوتای در پکن دیدار کرد.

رئیس‌جمهور چین خاطرنشان نمود که امسال دهمین سالگرد ایجاد مشارکت استراتژیک جامع بین چین و آلمان است. طی ۱۰ سال گذشته، علی‌رغم تغییرات فوق‌العاده در عرصه بین‌المللی، روابط چین و آلمان رشد ثابتی داشته است، و همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌ها تقویت و ژرف شده، و به توسعه هر دو کشور نیرو داده است. در حال حاضر، دگرگونی که در یک قرن گذشته دیده نشده است، در سراسر جهان شتاب می‌گیرد، و بشریت با خطرات و چالش‌های فزاینده‌ای مواجه است. این مشکلات فقط با همکاری کشورهای بزرگ قابل‌حل است. از آن‌جایی که چین و آلمان به ترتیب دومین و سومین اقتصادهای بزرگ جهان هستند، اهمیت تحکیم و توسعه روابط آن‌ها فراتر از محدوده دوجانبه است، و تأثیر بزرگی بر قاره اوراسیا و کل جهان دارد. لازم است دو کشور روابط دوجانبه را از منظر دراز-مدت و استراتژیک ببینند و توسعه دهند، و با یکدیگر برای تزریق ثبات و اطمینان بیش‌تر به جهان همکاری کنند.

رئیس‌جمهور شی تاکید کرد که چین و آلمان هر دو سهم عمده‌ای در پیشرفت تمدن بشری داشته‌اند. دو کشور بین خود هیچ منافع اساسی متضادی ندارند و هیچ تهدید امنیتی برای یکدیگر نیستند. همکاری چین و آلمان نه تنها به نفع دو طرف بلکه به نفع کل جهان است. بی‌ثباتی در جهان هر چه بیش‌تر باشد، نیاز دو طرف به تقویت انعطاف‌پذیری و بالندگی روابط‌شان، حفظ جهت کلی همکاری و توسعه در روابط رو به رشد دوجانبه و پایبندی به ویژگی مشارکت استراتژیک جامع بیش‌تر می‌شود. سیاست چین در قبال آلمان بسیار باثبات و پیوسته است. دو طرف باید با ذهنی باز به درگیر بودن در تبادل‌نظر ادامه دهند و اعتماد استراتژیک متقابل را تقویت نمایند. مادام که دو طرف احترام متقابل را حفظ کنند، با حفظ تفاوت‌ها، به دنبال زمینه مشترک باشند، تبادل‌نظر و آموختن متقابل را تقویت کنند، و همکاری برد-برد را دنبال نمایند، روابط چین و آلمان هم‌چنان از پیشرفت مستحکم و پایدار برخوردار خواهد بود.

رئیس‌جمهور شی خاطرنشان کرد که زنجیره‌های صنعتی و عرضه چین و آلمان عمیقاً در هم تنیده‌اند، و بازارهای دو کشور به شدت به یکدیگر وابسته‌اند. همکاری دوجانبه سودمند بین چین و آلمان یک «خطر» نیست، بلکه تضمینی برای روابط دوجانبه پایدار و فرصتی برای آینده است. پتانسیل بسیار زیادی برای دنبال کردن همکاری برد-برد در بخش‌های سنتی مانند ماشین‌آلات و خودرو، و حوزه‌های جدیدی مانند گذار سبز، دیجیتال‌سازی و هوش مصنوعی وجود دارد. برای دو طرف مهم است که ویژگی‌های برد-برد روابط خود را ارتقا دهند و یکدیگر را برای موفقیت توانمند سازند. صادرات خودروهای الکتریکی، باتری‌های لیتیومی و محصولات فتوولتائیک [انرژی خورشیدی] چین نه تنها عرضه جهانی را غنی کرده و فشار تورمی جهانی را کاهش داده است، بلکه سهم مهمی در پاسخ جهانی به تغییرات اقلیمی و گذار سبز و کم-کربن داشته است.

هم چین و هم آلمان کشورهایی هستند که بر پایه صنایع ساخته شده‌اند، و هر دو از تجارت آزاد و جهانی‌سازی اقتصادی حمایت می‌کنند.[در اهتزار باد پرچم سرخ تجارت آزاد-عدالت]. برای دو کشور مهم است که در برابر افزایش حمایت‌گرایی هشیار باشند، از طريق یک چشم‌انداز بازاری و جهانی و براساس قانونمندی‌های اقتصادی، یک دید عینی و دیالکتیکی به موضوع ظرفیت داشته باشند، و کوشش‌های بیش‌تری را به بحث پیرامون همکاری اختصاص دهند. چین به سیاست ملی اساسی باز کردن [بازار] متعهد است، و امیدوار است که طرف آلمانی بتواند یک محیط تجاری عادلانه، شفاف، باز و بدون تبعیض را برای شرکت‌های چینی در آلمان فراهم کند. چین و آلمان در موضوع چندقطبی بودن جهان اشتراکات زیادی دارند. جهان چندقطبی، در اساس، جهانی است که در آن کشورها با تمدن‌ها، نظام‌ها و مسیرهای متفاوت به یکدیگر احترام می‌گذارند و با یکدیگر همزیستی مسالمت‌آمیز دارند. چین و آلمان باید به طور مستقل در جبهه‌های چندجانبه همکاری کنند، جامعه بین‌المللی را به انجام اقدامات واقعی برای رسیدگی بهتر به چالش‌های جهانی مانند تغییرات اقلیمی، توسعه نامتعادل و درگیری‌های منطقه‌ای سوق دهند، و سهم بیش‌تری در تعادل و ثبات جهان داشته باشند.

صدراعظم شولز خاطرنشان کرد که روابط آلمان-چین اکنون در وضعیت خوبی قرار دارد. دو کشور در همه سطوح و در همه زمینه‌ها تبادلات نزدیک داشته‌اند. دو طرف رایزنی بین-دولتی و گفت وگوهای سطح بالا پیرامون موضوعات استراتژیک و مالی را با موفقیت انجام دادند، و پیرامون تغییرات اقلیمی و گدار سبز گفت‌وگو خواهند کرد. وی در دو روز گذشته به همراه نمایندگان جامعه تجاری آلمان از چونگ‌کینگ و شانگهای دیدن کرد، وپیشرفت بزرگ اقتصادی چین در سال‌های اخیر را مشاهده کرد..

او به ویژه تحت تأثیر همکاری نزدیک و سالم بین تجار آلمانی و چینی قرار گرفت. در آینده، طرف آلمانی برای تقویت روابط دوجانبه، تعمیق گفت‌وگو و همکاری در همه زمینه‌ها، و ارتقای تبادلات مردم- با-مردم در زمینه‌هایی مانند آموزش و فرهنگ، که برای هر دو کشور و کل جهان مهم است، با طرف چینی همکاری خواهد کرد. طرف آلمانی آماده افزایش ارتباطات و هماهنگی با طرف چینی برای مقابله مشترک با تغییرات اقلیمی و سایر چالش‌های جهانی است. هر دو کشور متعهد به حفظ نظم بین‌المللی چندجانبه و ترویج صلح و توسعه جهانی هستند، و هر دو درگیری و رویارویی را تأیید نمی‌کنند. طرف آلمانی مخالف حمایت‌گرایی است و از تجارت آزاد حمایت می‌کند. آلمان به عنوان یکی از اعضای مهم اتحادیه اروپا آماده ایفای نقش مثبت در ارتقای توسعه مناسب روابط اتحادیه اروپا-چین است.

دو رهبر هم‌چنین درباره بحران اوکرائین تبادل نظر عمیقی داشتند، و خاطرنشان کردند که چین و آلمان هر دو به اهداف و اصول منشور ملل متحد متعهدند، با استفاده از سلاح‌های هسته‌ای یا حمله به تاسیسات صلح‌آمیز هسته‌ای مخالفند و خواهان کوشش برای رسیدگی مناسب به موضوع امنیت غذایی جهانی و رعایت قوانین بین‌المللی بشردوستانه می‌باشند.

رئیس‌جمهور شی تاکید کرد که در شرایط کنونی، همه طرف‌ها باید به بازگرداندن صلح شوند تا از تشدید و حتی از کنترل خارج شدن درگیری جلوگیری کنند. برای این منظور، تعدادی از اصول باید دنبال شود: اول، تمرکز بر منافع کلی صلح و ثبات به جای جستجوی دستاوردهای خودخواهانه؛ دوم، آرام کردن اوضاع به جای افزودن سوخت به آتش؛ سوم، انباشتن شرایط برای بازگرداندن صلح به جای تشدید بیشتر تنش‌ها؛ و چهارم، کاهش تاثیر منفی بر اقتصاد جهانی به جای تضعیف ثبات زنجیره‌های صنعتی و تامین جهانی. چین یکی از طرف‌های بحران اوکرائین نیست، اما همواره به شیوه خود گفتگوها برای صلح را ترویج کرده است. چین همه تلاش‌هایی که به حل مسالمت‌آمیز بحران کمک ‌کند را تشویق نمود و از آن حمایت می‌کند، و از برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی صلح که توسط روسیه و اوکرائین به رسمیت شناخته شده است، و مشارکت برابر همه طرف‌ها، و بحث‌های منصفانه پیرامون همه طرح‌های صلح، حمایت می‌کند. چین در اینمورد ارتباط نزدیک با همه طرف‌های ذینفع از جمله آلمان را حفظ خواهد کرد.

دو طرف هم‌چنین درباره مناقشه فلسطین و اسرائیل و دیگر مسائل بین‌المللی و منطقه ای مورد علاقه طرفین تبادل نظر کردند. دو طرف بر این نظرند که اجرای قطع‌نامه ۲۷۲۸ شورای امنیت سازمان ملل، جلوگیری از تشدید و وخامت بیشتر اوضاع، تضمین دسترسی بدون مانع و پایدار بشردوستانه به غزه، حمایت از حل و فصل زودهنگام مسئله فلسطین از طریق مذاکرات بر اساس راه‌حل دو دولت، مهم است. و از کشورهای صاحب نفوذ خواستند نقش سازنده‌ای در حفظ صلح و ثبات منطقه‌ای ایفا کنند تا به راه حلی جامع، عادلانه و پایدار برای مسئله فلسطین در یک زمان اولیه دست یابند.

پس از این دیدار، رئیس‌جمهور شی و صدراعظم شولز با هم به پیاده‌روی و صرف ناهار پرداختند و در جریان آن درباره طیف گسترده‌ای از موضوعات تبادل نظر کردند.

وانگ یی در این جلسه حضور داشت.

http://us.china-embassy.gov.cn/eng/zgyw/202404/t20240416_11282464.htm