شی گفت که چین و ایالات متحده با نگاه به آینده، دلایل زیادی برای تکمیل موفقیت یکدیگر و دستیابی به بهروزی مشترک دارند و کلید پیروی از اصول احترام متقابل، همزیستی مسالمت‌آمیز و همکاری برد-برد است.

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: روزنامه خلق (وابسته به کمیته مرکزی حزب کمونیست جمهوری خلق چین)
۲۰ ژوئیه ۲۰۲۳

شی با کیسینجر دیدار کرد و گفت چین آماده است روابط با ایالات متحده را به طور مستمر پیش ببرد

 

پکن، ۲۰ ژوئیه (شین‌هوا) — شی جین‌پینگ رئیس جمهور چین روز پنج‌شنبه با هنری کیسینجر وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده در مهمانخانه ایالتی دیائویوتای در پکن دیدار کرد.

کیسینجر اخیراً صدمین سالگرد تولد خود را جشن گرفت و طی سال‌ها بیش از ۱۰۰ سفر به چین داشته است. این دو ۱۰۰ به این سفر اهمیت خاصی می‌بخشند.

شی گفت پنجاه و دو سال پیش، زمانی‌که چین و ایالات متحده در یک نقطه‌عطف حیاتی قرار داشتند، رئیس‌جمهور مائو تسه‌تونگ و نخست‌وزیر چوئن لای و رئیس‌جمهور ریچارد نیکسون و کیسینجر، با بینش استراتژیک خارق‌العاده خود تصمیم درستی را برای همکاری چین- ایالات متحده گرفتند و روند عادی‌سازی روابط چین-ایالات متحده را آغاز کردند. «این نه تنها به نفع دو کشور بوده، بلکه جهان را نیز تغییر داده است.»

شی با اشاره به این‌که مردم چین دوستی و مؤدت را گرامی می‌دارند، گفت: «ما هرگز دوستان قدیمی خود و سهم تاریخی شما را در پیشبرد توسعه روابط چین-ایالات متحده و تقویت دوستی بین مردم چین و آمریکا فراموش نخواهیم کرد.»

شی با تاکید بر این‌که جهان دستخوش تغییرات بزرگی است که در یک قرن گذشته دیده نشده است و وضعیت بین‌المللی شاهد تغییرات بزرگی است، افزود: «چین و ایالات متحده بار دیگر بر سر دو راهی ایستاده‌اند، و دو طرف باید دوباره باید انتخاب کنند به کجا بروند.»

شی گفت که چین و ایالات متحده با نگاه به آینده، دلایل زیادی برای تکمیل موفقیت یکدیگر و دستیابی به بهروزی مشترک دارند و کلید پیروی از اصول احترام متقابل، همزیستی مسالمت‌آمیز و همکاری برد-برد است.

شی گفت «بر این اساس، چین آماده است تا با ایالات متحده درباره راه صحیح کنار آمدن دو کشور و ارتقای توسعه پایدار روابط دوجانبه گفتگو کند. این به نفع دو طرف و کل جهان خواهد بود.» وی ابراز امیدواری کرد که کیسینجر و سایر افراد دارای بصیرت در ایالات متحده همچنان در ایجاد روابط بین چین و ایالات متحده و بازگرداندن روابط به مسیر درست، نقش سازنده‌ای ایفاء نمایند.»

http://en.people.cn/n3/2023/0720/c90000-20047110.html