تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: روسیه امروز
۲۹ سپتامبر ۲۰۲۳

سوئیفت : افزایش سهم دلار در پرداخت‌های جهانی

 

داده‌ها نشان می‌دهند که در ماه گذشته در تقریباً نیمی از معاملات فرا-مرزی از ارز ایالات متحده استفاده شده است

ریا نووستی پس از تجزیه‌و‌تحلیل داده‌های سوئیفت گزارش داد، سهم دلار آمریکا در پرداخت‌های بین‌المللی از طریق سیستم پیام‌رسانی مالی سوئیفت در ماه اوت به ۴۸ درصد رسید که بالاترین سطح از زمان شروع جمع‌آوری این داده‌ها است.

این نشریه روز پنج‌شنبه گزارش داد که سهم دلار آمریکا در مبادلات جهانی نسبت به ماه ژوئیه ۱۷ درصد افزایش یافته، و باعث تقویت موقعیت ارز آمریکا در تسویه حساب‌های بین‌المللی شده است.

در عین‌حال، داده‌ها نشان می‌دهند که سهم یورو از ۳۶٫۴۴ درصد در اوت ۲۰۲۲، در ماه گذشته به پایین‌ترین سطح تاریخی ۲۳٫۲درصد کاهش یافته است. کارشناسان سقوط یورو را به کاهش محبوبیت آن در خارج از بلوک ۲۰ کشوری که از این ارز استفاده می‌کنند، نسبت دادند.

در عین‌حال، یوان چین در ماه گذشته افزایش بی سابقه‌ای را نشان داد، زیرا سهم آن در پرداخت‌های بین‌المللی از ۳٫۰۶ درصد در ماه ژوئیه به درصد ۳٫۴۷ درصد افزایش یافت.

این نشریه گزارش می‌دهد که سهم فزاینده یوان در معاملات فرا-مرزی نشان‌دهنده روند دورشدن چین از دلار و همچنین تلاش پکن برای ترویج استفاده از پول ملی خود است. [البته، از گزارش خود ریا نووستی منطقاً باید نتیجه گرفت که افزایش سهم یوان ناشی از کاهش سهم یورو است و نه دلار- عدالت].

با این حال، اوایل این ماه، استفان جن، اقتصاددان سابق صندوق‌بین‌المللی پول و مورگان استنلی، گفت که سهم دلار در ذخایر خارجی از سال ۲۰۱۶ در واقع حدود ۱۱ درصد کاهش یافته است.

این اقتصاددان می‌گوید اکثر تحلیل‌گران ارزش اسمی دلار بانک‌های مرکزی را بر اساس داده‌های منتشر شده توسط صندوق بین المللی پول ارزیابی می‌کنند و کاهش ارزش پول را در نظر نمی‌گیرند.

https://www.rt.com/business/583703-us-dollar-global-payments-swift/