تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: چپ (Sol)، پایگاه خبری حزب کمونیست ترکیه
۲۱ سپتامبر ۲۰۲۲

تظاهرات در تهران در پی مرگ مهسا امینی ۲۲ ساله پس از بازداشت بوسیله گشت ارشاد پلیس در حال گسترش است

 

تظاهرات برای ژینا (مهسا) امینی ۲۲ ساله که پس از بازداشت بوسیله گشت ارشاد در تهران به دلیل عدم پوشش بر اساس احکام اسلامی جان باخت، هم‌چنان در سراسر کشور در حال گسترش است. اسماعیل زارعی کوشا استان کردستان ایران تایید کرد که سه نفر در جریان تظاهرات در این استان به طور «مشکوک» جان خود را از دست دادند.

تظاهرات در کردستان، آذربایجان غربی، کرمانشاه، البرز، تهران، گیلان، خراسان رضوی، یزد، حرم آباد، سنندج، ارومیه، مشهد، کرمان، مهاباد، دیوان‌دره و بوکان برگزار شد. پلیس در جریان تظاهرات پایتخت از گاز اشک‌آور و گلوله های لاستیکی استفاده کرد.

براساس گزارش [شبکه کردی] رودا، فرزاد درویش ۲۳ ساله در جریان تظاهرات در ارومیه توسط نیروهای امنیتی کشته شد. به گفته منابع محلی، یک تظاهرکننده به نام فریدون محمودی در تظاهرات شب گذشته در سقز جان خود را از دست داد. در تظاهرات کرمان، زن جوانی از ناحیه سر به شدت مجروح شد. شنیده‌ها حاکی از آن است که تظاهرات به ماکو نیز کشیده شده و درگیری رخ داده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، اسماعيل زاری كوشا استاندار كردستان از كشته شدن مشکوک ۳ نفر در تظاهرات در شهرهای اين استان خبر داد. زارعی کوشا گفت که ۲ نفر با اسلحه کشته شدند و علت مرگ یک نفر در دست بررسی است. زارعی کوشا مدعی شد که نیروهای مسلح از نوع سلاحی که دو نفر مورد نظر را کشته است استفاده نکرده‌اند.

از سوی دیگر، اخبار منعکس‌شده در رسانه‌های اپوزیسیون ایران، حاکی از کشته شدن ۵ نفر و مجروح شدن ۱۰ نفر در این تظاهرات بوده است.

تظاهرات در دانشگاه‌ها
هم‌چنین در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه در تعدادی از دانشگاه های پایتخت تهران تظاهراتی برگزار شد. پلیس با گاز اشک‌آور به دانشجویان پاسخ داد.

در این تظاهرات افراد زیادی بازداشت شدند. محسن منصوری استاندار تهران دیروز در بیانیه‌ای اعلام کرد که اتباع خارجی در میان بازداشت‌شدگان هستند.

حمله پلیس به تظاهرات در استانبول
از سوی دیگر پلیس در تظاهراتی که برای امینی در ترکیه ترتیب داده شده بود وارد عمل شد.

در تظاهراتی که قرار بود شب گذشته برای امینی در خیابان استقلال استانبول تقسیم شود، معترضان، از جمله ایرانیان شعار «مهسا امینی» سر دادند. در این تظاهرات، تعدادی، از جمله زنان معترض ایرانی و شهروندان ترکیه بازداشت شدند.

https://haber.sol.org.tr/haber/iranda-mehsa-emini-icin-gosteriler-yayiliyor-en-az-3-kisi-yasamini-yitirdi-349165

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/yc68ttx5