معیارهای دوگانه «اتحادیه رادیو و تلویزیون اروپا»، که روسیه را به دلیل حمله به اوکرائین از رقابت‌ها بیرون کرد، اما اعلام کرد که پیام‌های سیاسی در ارتباط با قتل‌عام غزه ممنوع است، نیز بحث‌هایی را برانگیخته است. البته هیچ‌کس از این حساسیت گزینشی متعجب نمی‌شود. برای کسانی که نمی‌دانند، یوروویژن با الهام از ناتو (!)، و به مثابه بخشی از سیاست «قدرت نرم» آن ایجاد شده است!

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: پایگاه خبری حزب کمونیست یونان
شنبه، ۱۱ مه ۲۰۲۴

یوروویژن: سانسور و واکنش‌‌ها به قتل‌عام در فلسطین

 

در فضایی از سانسور مطلق، مسابقه یوروویژن برای اجرای تبلیغات اورو-آتلانتیک در حمایت از حکومت جنایتکار اسرائیل، برگزار می‌شود.

«موسیقی متحد می‌کند» شعار مسابقه امسال است، که هر شعار در حمایت ازحقوق فردی، اما نه حق کل یک خلق برای داشتن میهن خود را ارتقاء می‌دهد.

اما، حضور ادن گولان خواننده اسرائیلی در مسابقه امسال در شرایطی که کشتار مردم فلسطین در حال افزایش است، و به ویژه سعی «اتحادیه رادیو و تلویزیون اروپا» برای سکوت در قبال جنایات اسرائیل واکنش‌هایی را در پی داشته است.

الساندرا مله که سال گذشته به عنوان نماینده نروژ در مسابقات حضور داشت و قرار بود امسال فینال را در کشورش برگزار کند، ساعاتی پیش از اعلام امتیاز کمیته نروژی، ناگهان اعلام کرد که از سِمت خود استعفا می‌دهد.

او در ویدئویی در اینستاگرام گفت: «امشب باید در فینال یوروویژن به نروژ امتیاز می‌دادم. گرچه از این‌که این فرصت به من داده شد سپاسگزارم، اما تصمیم گرفتم بازنشسته شوم. شعار یوروویژن – «موسیقی متحد می‌کند»- متحد کردن مردم، گردهم آوردن آن‌ها، دلیل من برای ساختن موسیقی است. اما اکنون این کلمات صرفاً توخالی هستند. یک نسل‌کشی در جریان است و من از همه شما می خواهم که چشمان خود را باز کنید، قلب خود را باز کنید. بگذار محبت شما را به حقیقت برساند. حقیقت درست در برابر شماست. آزاد باد فلسطین.»

این تنها حرکت نبود. ظهر شنبه آخرین تمرین لباس پیش از فینال یوروویژن برگزار شد. در این برنامه، خواننده فرانسوی تمرین خود را قطع کرد و از میکروفون گفت: «در کودکی، رویای موسیقی داشتم. آرزو داشتم خواننده شوم و در این‌جا برای صلح بخوانم. در این‌جا هر هنرمند می‌خواهد درباره محبت و صلح بخواند. ما باید از طریق موسیقی متحد شویم، بله، اما با محبت و صلح.»

بحث‌هایی نیز به دلیل خمیازه کشیدن مارینا ساتی [هنرمند یونانی] در حالی‌که خواننده اسرائیلی در این مصاحبه صحبت می‌کرد، پیش آمد، اما تلویزیون دولتی یونان آن را به خستگی خواننده یونانی نسبت داد، که همانطور که گزارش شد، امروز در رژه پرچم‌ها شرکت نکرد. البته به سختی می‌توان درستی بسیاری از اطلاعات را تایید کرد، زیرا سازمان برگزارکننده اجازه انتشار کوچک‌ترین چیزی را نمی‌دهد. خواننده سوئدی با چفیه فلسطینی در نیمه نهایی حاضر شد. اما صفحه رسمی اینستاگرام یوروویژن، عکس او را در کنار عکس دیگر شرکت‌کنندگان منتشر نکرد.

معیارهای دوگانه «اتحادیه رادیو و تلویزیون اروپا»، که روسیه را به دلیل حمله به اوکرائین از رقابت‌ها بیرون کرد، اما اعلام کرد که پیام‌های سیاسی در ارتباط با قتل‌عام غزه ممنوع است، نیز بحث‌هایی را برانگیخته است.

البته هیچ‌کس از این حساسیت گزینشی متعجب نمی‌شود. برای کسانی که نمی‌دانند، یوروویژن با الهام از ناتو (!)، و به مثابه بخشی از سیاست «قدرت نرم» آن ایجاد شده است!

https://www.902.gr/eidisi/politismos/363953/logokrisia-kai-antidraseis-gia-tin-sfagi-stin-palaistini