تارنگاشت عدالت – بایگانی دورۀ دوم

منبع: نیوز کلیک
نویسنده: محمد شبیر
۲۸ مارس ۲۰۱۹

۲۰-مین سالگرد بمباران ناتو در سوگسلاوی: صرب‌ها خواهان پایان دادن به حضور ناتو هستند

 

صدها نفر در ۲۴ مارس برای بزرگداشت قربانیان حمله سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، در ۲۰-مین سالگرد تجاوز ناتو به گوسلاوی در بلگراد تجمع نمودند. بمباران گسترده ۲۵۰۰ غیرنظامی را کشت و میلیاردها دلار خسارت وارد کرد. فعالین از «حزب کمونیست جدید یوگسلاوی» و «لیگ جوانان کمونیست یوگسلاوی» برای بزرگذاشت همه قربانیان در بنای یادبود «آتش جاودان» در بگراد تاج‌های گل مثار کردند.

«حزب کمونیست جدید یوگسلاوی» و «لیگ جوانان کمونیست یوگسلاوی» قویاً خواستند صربستان همه روابط خود را با ناتو- که «جمهوری سوسیالیستی فدرال یوگسلاوی » را متلاشی نمود، به جمهوری فدرال یوگسلاوی حمله کرد، و منطقه کوزوو و موتوهیا در جنوب صربستان را اشغال کرد قطع نماید. آن‌ها همچنین خواهان خروج فوری سربازان ناتو از منطقه کوزوو و موتوهیا، که ناتو در آن‌جا بزرگ‌ترین پایگاه نظامی در بالکان را ساخته، و خروج از همه نقاط یوگسلاوی سابق شدند.

ناتو در ۲۴ مارس ۱۹۹۹ با دستاویز حمایت از کوزوو در برابر نیروهای صرب در درگیری قومی در یوگسلاوی سابق مداخله نمود. درگیری قومی در صربستان در اواخر دهه ۱۹۹۰ بین دولت تحت رهبری اسلوبودان میلوسویچ و «ارتش آزادی‌بخش کوزوو» آغاز شد. درگیری در مقیاس بزرگ به خشونت، آوارگی و از دست رفتن جان و دارایی انجامید. جنگ با امضای «قرارداد کومانوو» بین «نیروهای امنیت بین‌المللی» و جمهوری فدرال یوگسلاوی در ۹ ژوئن ۱۹۹۹ پایان یافت، طبق آن قرار داد نیروهای صرب توافق نمودند طی مراحلی از کوزوو خارج شوند و راه را برای حضور غیرنظامی و امنیتی، تحت حمایت سازمان ملل باز کنند.

نوآم چامسکی فیلسوف آمریکایی نوشت که غرب با محکوم نساختن حمله مرگبار ناتو به مراکز رادیو-تلویزیون صربستان و هدف‌های غیرنظامی بسیار دیگر ریاکاری خود را نشان داد. جنابات جنگی نیروهای ناتو از جانب جامعه بین‌المللی و «دادگاه بین‌المللی کیفری برای یوگسلاوی» کاملاً نادیده گرفته شد.
«دادگاه بین‌المللی کیفری برای یوگسلاوی» یک دادگاه بین‌المللی ویژه بود که بوسیله سازمان ملل برای محاکمه مرتکبین جنایات علیه بشریت در جریان جنگ‌های یوگسلاوی تشکیل شد. بسیاری «دادگاه بین‌المللی کیفری برای یوگسلاوی» را به عدم بیطرفی و تمرکز بر جنابات جنگی مرتکب شده تحت رهبری صربستان و چشم‌پوشیدن بر جنایات نیروهای غربی تحت رهبری ناتو متهم می‌کنند.

بخش‌های بسیاری در صربستان، و همچنین در جمهوری‌های فدرال یوگسلاوی سابق هنوز باور دارند که «منافع امپریالیستی» تجزیه یوگسلاوی سابق را تشویق نمود و به جنگ‌های داخلی دامن زد.

https://www.newsclick.in/Anti-Nato-Protests-in-in%20Serbia