تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: چپ (soL)، پایگاه خبری حزب کمونیست ترکیه
۸ ژانویه ۲۰۲۴

آلمان با فروش جنگنده‌های اروپایی به عربستان سعودی مخالفت نمی‌کند: «آن‌ها به اسرائیل کمک می‌کنند»

 

بائربوک، وزیر خارجه آلمان پس از دیدار با اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهور اسرائیل و یسرائیل کاتز، وزیر امور خارجه اسرائیل در اورشلیم، بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری آلمان (DPA)، بائربوک اعلام کرد که عربستان سعودی با توقف موشک‌های شلیک شده از سوی حوثی‌های یمن علیه اسرائیل به امنیت اسرائیل و جلوگیری از «گسترش آتش در منطقه» کمک کرد. وی اظهار داشت که با ایده دادن جنگنده های اروپایی بیش‌تر بع عربستان مخالفت نخواهد کرد.

بائربوک گفت که عربستان سعودی مدت‌هاست که «از خطر حوثی‌ها برای امنیت منطقه آگاه است» و نیروی هوایی عربستان سعودی در این‌مورد از جنگنده‌های اروپایی استفاده می‌کند، که نشان می‌دهد ریاض برای «آینده‌ای بهتر در منطقه» تلاش می‌کند.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در لندن، پایتخت انگلیس، قراردادی را برای خرید ۴۸ فروند هواپیمای جنگنده اروپایی امضا کرد.

آلمان پیش از این با فروش تسلیحات به عربستان سعودی مخالفت کرده بود. برلین پس از قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول در سال ۲۰۱۸، فروش تسلیحات به عربستان سعودی را متوقف کرد.

به این دلیل که جنگنده های اروپایی طرح مشترک انگلیس، ایتالیا، آلمان و اسپانیا است، برای فروش هواپیماهای جنگی مجوز آلمان نیز لازم است.

https://haber.sol.org.tr/haber/almanya-suudi-arabistana-eurofighter-satisina-karsi-cikmayacak-israile-katkida-bulunuyorlar