طبقه کارگر و بخش‌های ضد-امپریالیست مانورهای شوونیستی نیروهای امپریالیستی و ناسونالیست افراطی را که در سال ۱۹۸۳ به تجزیه عملی قبرس انجامید، محکوم کردند. آن‌ها همچنین خواستار از سرگیری مذاکرات برای تسهیل یکپارچگی مسالمت‌آمیز شدند.

 

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: پیام مردم
۱۷ نوامبر ۲۰۲۲

تظاهرات ضد-امپریالیست‌ها در ۳۹-مین سالگرد اعلام دولت ترک در قبرس شمالی

 

بخش‌های ضد-امپریالیست جمهوری قبرس در روز سه‌شنبه ۱۵ نوامبر در اعتراض به تداوم اشغال امپریالیستی بخش شمالی جزیره بوسیله ترکیه تظاهراتی را برگزار کردند. این اعتراض توسط «حزب مترقی زحمتکشان قبرس» (آکل) در سی و نهمین سالگرد اعلام دولت ترک در قبرس شمالی در سال ۱۹۸۳ سازماندهی شد. اعضای «سازمان جوانان دموکراتیک متحد» (EDON) نیز در تظاهرات روز سه شنبه، در منطقه اورفئوس در نیکوزیا شرکت کردند. معترضان جنایات امپریالیستی مرتکب شده در جریان کودتای نظامی یونان با حمایت نظامیان یونان و تهاجم ترکیه به قبرس در سال ۱۹۷۴ را که تقسیم سیاسی عملی جزیره انچامید محکوم نمودند.

«آکل» از مقامات خواست مذاکرات برای صلح و یکپارپکی دوباره قبرس را، از نقطه‌ای که در سال ۲۰۱۷ به دلیل منافع کوته‌نظرانه قطع شد، از سر گیرند.

دولت استعماری انگلیس که از ۱۹۱۴ تا ۱۹۶۰ مستقیماً بر قبرس حکومت می کرد، بطور هدفمند سعی کرد برای تضعیف جنبش، مردم جزیره را بر اساس خطوط قومی تقسیم کند. حتی پس از کسب استقلال از انگلیس در سال ۱۹۶۰، تنش قومی در جزیره بین یونانی‌ها و ترک‌های قبرس حاکم بود. ناسونالیست‌های افراطی هر دو طرف با حمایت نهادهای یونانی و ترکی به مقابله با یکدیگر پرداختند و باعث تشدید درگیری‌های قومی در سال‌های ۱۹۶۴-۱۹۶۳ شدند.

عدالت: «خط سبز» که قبرس را به دو بخش ترک و یونانی تقسیم می‌کند، نخستین‌بار در سال ۱۹۶۳ در جریان درگیری‌های قومی در قبرس، بوسیله سرگرد پیتر یانگ از «نیروی مشترک بریتانیا» ترسیم شد.

بعدها، کودتا در قبرس با حمایت ارتش یونان در سال ۱۹۷۴و واکنش ارتش ترکیه منجر به تقسیم عملی کشور بر اساس خطوط قومی و آوارگی داخلی هزاران قبرسی شد. در ۱۵ نوامبر ۱۹۸۳ مناطق شمالی قبرس تحت کنترل ترکیه به طور یک‌جانبه اعلام استقلال کردند، و تشکیل جمهوری ترک قبرس شمالی را اعلام کردند، که بوسیله جمهوری قبرس، سازمان ملل و دیگران رد شد و تنها ترکیه آن‌را برسمیت شناخت.

استفانوس استفانو، دبیرکل کمیته مرکزی «آکل»، هنگام سخنرانی در تجمع اعتراضی در نیکوزیا در روز سه‌شنبه، گفت: «ما اینجا نیستیم تا مراسم یادبود نیمی از کشورمان را برگزار نماییم. رویداد امروز ما، به مناسبت اعلام غیرقانونی شبه دولت، تجدید تعهد ما به مبارزه برای آزادی و یکپارچگی دوباره است که به آن ادامه خواهیم داد. ما کشورمان را به هیچ‌کس نمی‌دهیم. ما هرگز به مردم خود خیانت نمی‌کنیم. و هر چه در توان داریم انجام خواهیم داد تا همانطور که تئودوسیس پیریدس، در دیوارهای فاماگوستای عزیزمان می‌گوید، دوباره آزادانه در قلعه گیرنه قدم بزنیم. تا با هم‌میهنان ترک قبرسی خود در یک میهن آزاد و مشترک، که در آن برای آینده صلح‌آمیز، امن و شاد آن تلاش می‌کنیم، دیدار نماییم.»

«سازمان جوانان دموکراتیک متحد» در بیانیه روز سه‌شنبه خود اعلام کرد: «اعلام غیرقانونی ۱۵ نوامبر ۱۹۸۳ ادامه طرح‌های امپریالیستی برای تجزیه قبرس و مردم آن بود.»

هفته گذشته، «حزب مترقی زحمتکشان قبرس»، «سازمان جوانان دموکراتیک متحد» و «شورای صلح پان-قبرس» به برنامه‌های دولت راست-میانه در جمهوری قبرس برای تخصیص بودجه برای ایجاد یک موزه اختصاص داده شده به جورجیوس گریواس، رهبر بدنام شبه نظامی یونانی-قبرسی، که با خشونت سیاسی شناخته می‌شود و مسئول مرگ ده‌ها تن از یونانی‌ها و ترک‌های مترقی و بیگناه قبرس بود، اعتراض کردند.

https://peoplesdispatch.org/2022/11/17/anti-imperialists-protest-on-39th-anniversary-of-proclamation-of-turkish-state-in-northern-cyprus/

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/398z4bb2