ایلنا

۳ دی‌ ۱۴۰۱

ادعاهای بی‌اساس رئیس‌جمهوری فرانسه درباره سیاست‌های منطقه‌ای ایران

 

رئیس‌جمهوری فرانسه، با تکرار برخی ادعاهای ضدایرانی، خواستار کاهش نفوذ منطقه‌ای این کشور شد.

به گزارش ایلنا، «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهوری فرانسه، با تکرار برخی ادعاهای ضدایرانی، خواستار کاهش نفوذ منطقه‌ای این کشور شد.

به گزارش العربیه، رئیس‌جمهوری فرانسه با اشاره به کنفرانس بغداد که در اردن برگزار شد، طی مواضعی بی‌اساس، گفت که بحران‌های لبنان، عراق و سوریه بدون کاهش نقش منطقه‌ای ایران قابل حل‌وفصل نیست.

وی که با روزنامه «النهار» در هواپیمای ریاست جمهوری فرانسه حین بازگشت از اردن گفت‌وگو می‌کرد، در بخش دیگری از سخنان خود، تغییر رهبری در لبنان را ضروری دانست.

ماکرون با تاکید بر حل مشکلات مردم لبنان ‌و اخراج نیروهای مانع حل این مشکلات از ساختار سیاسی این کشور، بر بازسازی نظام مالی لبنان از طریق رئیسجمهوری، نخست‌وزیر و تیم وزرای پاکدست و مردمی تأکید کرد.

***

فارس

۳ دی ۱۴۰۱

ادعای بی‌اساس رئیس‌جمهور فرانسه علیه ایران!

 

ماکرون مدعی شد: برنامه هسته‌ای ایران هم‌چنان یک تهدید محسوب می‌شود. برنامه ساخت موشک بالستیک توسط ایران نیز تهدیدی برای منطقه است.

«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه روز پنج‌شنبه لفاظی‌های خود علیه برنامه هسته‌ای و موشکی ایران را تکرار کرد.

به نوشته حساب توییتری انگلیسی روزنامه الشرق الاوسط، ماکرون مدعی شد: «برنامه هسته‌ای ایران هم‌چنان یک تهدید محسوب می‌شود. برنامه ساخت موشک بالستیک توسط ایران نیز تهدیدی برای منطقه است».

رئیس‌جمهور فرانسه روز گذشته نیز در کنفرانسی ویدئویی گفت، جایگزینی برای راه‌حل مذاکره شده برای مسائل هسته‌ای ایران وجود ندارد.

او در ادامه مدعی شد: «ایران باید شواهد مسئولیت‌پذیری خود در منطقه را نشان دهد.» وی افزود، فرانسه از سال ۲۰۱۸ پیشنهاد تکمیل برجام با به حساب آوردن موضوعاتی که وی آنها را فعالیت‌های مربوط به موشک‌های بالستیک ایران و بی‌ثبات‌سازی منطقه‌ای خواند را مطرح کرده است.

ماکرون همچنین در نشست خبری پنجشنبه شب اعلام کرد: «زمان آن رسیده که تحولی عمیق در حضور نظامی ما در منطقه ساحل ایجاد شود».

رئیس‌جمهور فرانسه افزود، در همین راستا، مأموریت فرانسه در کشور مالی به اتمام رسیده و نیروهای فرانسوی از این پس تحت مأموریت بین‌المللی گسترده‌تری در این کشور فعالیت خواهند کرد.

ماکرون همچنین با تکرار مخالفت با برنامه افزایش سهم کشورش در بودجه ناتو گفت: «اول باید بدانیم دشمنان ما چه کسانی و در کجا هستند».

او در ادامه گفت، ناتو به راهبری برای مقابله با روسیه نیاز دارد که جغرافیای اروپا را نیز در نظر گیرد.

چند روز پیش سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در واکنش به گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «ما با نگرانی متوجه گزارش مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره اجرای قراردهای پادمانی در ایران شده‌ایم».

وی اضافه کرد: «این گزارش تأیید می‌کند که هیچ پیشرفتی در گفت‌وگوهای میان ایران و آژانس در زمینه ارائه پاسخ‌های اساسی به سئوالات آژانس درباره وجود مواد هسته‌ای غیراعلام‌‌نشده در چند سایت حاصل نشده است».

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/3zvpwr9s