تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: شبکه همبستگی (SolidNet)
۲۳ ژانویه ۲۰۲۳

حزب کمونیست پرتغال: پارلمان اروپا به درگیری و جنگ دامن می‌زند – خلق‌ها صلح و همکاری می‌خواهند

 

قطع‌نامه پارلمان اروپا پیرامون ایجاد به‌اصطلاح «دادگاه ویژه برای جنایت تجاوز به اوکرایین»، که برای تامین منافع ایالات متحده آمریکا، ناتو و اتحادیه اروپا طراحی شده است، یکی دیگر از مانورهایی است که می‌خواهد سیاست رویارویی و جنگ را حتا تشدید نماید.

این مانوری است که با استفاده از ترفند «دادگاه ویژه»، به دنبال ایجاد موانع و یا حتا غیرممکن ساختن گفت‌وگوی لازم برای یافتن یک راه‌حل سیاسی برای درگیری، و در عین حال الهام بخشیدن به ادامه سیاست رویارویی، محاصره و انزوای روسیه است، و در نتیجه هر گونه تفاهم بین طرفین، تنش‌زدایی و عادی‌سازی روابط در سطح بین‌المللی، دفاع از صلح، همکاری و خلع‌سلاح، به ویژه در اروپا را دشوارتر می‌کند.

این یک حیله جنگی است، که علاوه بر رفع و رجوع مسئولیت‌های عمیق و دخالت ایالات متحده آمریکا، ناتو و اتحادیه اروپا – در میان سایر بازیگران – در درگیری در اوکرایین، بوسیله کسانی که به طور سیستماتیک حاکمیت، تمامیت ارضی و استقلال کشورها، اصول منشور سازمان ملل متحد و «سند نهایی کنفرانس هلسینکی»* را نقض می‌کنند، ترویج می‌شود.

آن‌ها کسانی هستند که مسئول جنگ‌های تجاوزگرانه بی‌شماری می‌باشند، هرگز پاسخگوی میراث مرگ، رنج و ویرانی آن جنگ‌ها نشده‌اند، برای جنایات مرتکب شده علیه کره، ویتنام، مردم فلسطین، علیه خلق‌های آفریقا، علیه یوگسلاوی، عراق، افغانستان، لیبی یا سوریه – در میان دیگر تجاوزات مرتکب شده بوسیله ایالات متحده آمریکا، ناتو و اعضای آن، و هم‌چنین متحدین آن‌ها – مجازات نشده ‌اند.

این ابعاد، عدم مشروعیت، ماهیت ابزاری و ریاکارانه بودن این به‌اصطلاح «دادگاه ویژه» را، که از منظر سیاسی و حقوقی یک حیله است، برجسته می‌سازند. این به‌اصطلاح «دادگاه ویژه» در ذات خود، و درست مانند تبلیغات جنگی و مارپیچ تحریم‌ها، چیزی جز کاربست آن بمثابه یک ابزار برای رویارویی، بمثابه بخشی جدایی‌ناپذیر از به‌اصطلاح «نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین» اعلام‌شده بوسیله ایالات متحده آمریکا را دنبال نمی‌کند.

از این‌رو، بویژه بسیار جدی است که تلاش‌هایی برای درگیر کردن و جلب حمایت سازمان ملل متحد برای این عملیات، از جمله از طریق فشار و باج‌گیری بر کشورهایی که بدون هم‌سویی با تشدید جنگ افروزی، موضع خود را در قبال درگیری دارند، انچام می‌شود. اصرار بر ابزاری کردن سازمان ملل برای تحمیل منطق رویارویی و نه منطق صلح، شالوده‌ها و موجودیت آن را تضعیف می‌کند.

جنگ افروزی، مسابقه تسلیحاتی، مارپیچ تحریم‌های اعمال شده بوسیله ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و ناتو، با سوداگری، افزایش قیمت انرژی، مواد غذایی و دیگر کالاهای اساسی، باعث وخامت جدی اوضاع اقتصادی و اجتماعی شده است.

اعضای حزب کمونیست پرتغال در پارلمان اروپا با آگاهی از خطرات جدی که این سیاست برای خلق‌های اروپا و جهان در پی دارد، تاکید می‌کنند که ایالات متحده آمریکا، ناتو و اتحادیه اروپا از دامن زدن به جنگ در اوکرایین و تغذیه آن دست بردارند و راه‌های مذاکره با سایر شرکت‌کنندگان، یعنی فدراسیون روسیه را، با هدف یافتن راه‌حل سیاسی، پاسخ به امنیت جمعی و خلع‌سلاح در اروپا، تحقق اصول منشور سازمان ملل متحد و «سند نهایی کنفرانس هلسینکی» پذیرا شوند.

این ضروری است که از گفت‌وگو با نظر به صلح، تجزیه‌ و تحلیل علل رویارویی، و نه دامن‌زدن و تغذیه یک درگیری دارای پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی- امری که این قطع‌نامه و راهی که نشان می‌دهد به انجام آن کمک می کند- دفاع شود.

خلق‌ها خواهان و نیازمند به همکاری و صلح هستند، نه طرح دیگری که به رویارویی و جنگ دامن می‌زند.

۱۹ ژانویه ۲۰۲۳

https://www.pcp.pt/en/european-parliament-instigates-confrontation-and-war-peoples-want-peace-and-cooperation

————————
* توضیح عدالت: «سند نهایی کنفرانس هلسینکی»، سندی است که در نشست پایانی مرحله سوم کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا که در هلسینکی، فنلاند، بین ۳۰ ژوئیه تا ۱ اوت ۱۹۷۵ برگزار شد، به امضاء رسید. همه کشورهای اروپایی موجود در آن زمان (به جز آندورا و آلبانی طرفدار چین) و هم‌چنین ایالات متحده و کانادا، مجموعاً ۳۵ کشور شرکت‌کننده در مذاکرات، پس از دو سال مذاکره برای تنش‌زدایی بین شرق و غرب، سند نهایی مذاکرات هلسینکی را امضا کردند.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/43wtdnxs