تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: سایت سازمان ملل
۱۸ اکتبر ۲۰۲۳

توضیح عدالت: در رای‌گیری شورای امنیت سازمان ملل متحد در ۱۸ اکتبر، پیش‌نویس قطع‌نامه پیشنهادی برزیل در محکومیت حماس و دعوت طرفین به رعایت قوانین بشردوستانه رد شد. از پانزده کشور عضو شورای امنیت ۱۲ کشور رای مثبت و روسیه و انگلیس دو عضو دائم رای ممتنع دادند و آمریکا آن‌را وتو کرد.

***

شورای امنیت به دلیل وتوی ایالات متحده نتوانست قطع‌نامه‌ای را که خواستار درنگ بشردوستانه در بحران اسراییل- غزه بود تصویب کند

 

«پس از حمله هوایی به یک بیمارستان در شمال غزه که تشدید بحران جاری اسرائیل- غزه را نشان داد، شورای امنیت امروز قطع‌نامه‌ای را که توسط برزیل ارائه شده بود و خواستار درنگ‌های بشردوستانه برای تأمین دسترسی کامل، امن و بدون مانع آژانس‌های سازمان ملل متحد و شرکای آن‌ها، به دلیل وتوی یکی از اعضای دائم شورا- ایالات متحده- رد کرد.

در صورت تصویب، این قطع‌نامه تمام خشونت‌ها و خصومت‌ها علیه غیرنظامیان و تمام اقدامات تروریستی و حملات تروریستی حماس را که در ۷ اکتبر در اسرائیل انجام شد، قاطعانه رد و محکوم می‌کرد. قطع‌نامه همچنین خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط همه گروگان‌ها، و حفاظت از تمام پرسنل پزشکی و پرسنل بشردوستانه، و همچنین بیمارستان‌ها و تأسیسات پزشکی، مطابق با قوانین بشردوستانه بین‌المللی می‌شد.»

(…)

https://press.un.org/en/2023/sc15450.doc.htm