تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: تله‌سور
۲۰ دسامبر ۲۰۱۸

در بحبوحه رکود اقتصادی، روس‌ها در حسرت دوران شوروی

 

طی یک نظرسنجی که توسط سازمان نظرسنجی «لِولدا» صورت گرفت، ۶۶ درصد روس‌ها – سطحی که از سال ۲۰۰۵ دیده نشده- گفتند آن‌ها از انحلال شوروی متأسف می‌باشند.

«لوادا» روز چهارشنبه گفت تعداد روس‌هایی که از انحلال اتحاد شوروی متأسف می‌باشند، در بحبوحه نگرانی‌های اقتصادی و دلتنگی برای نظام رفاهی شوروی، به بالاترین سطح از سال ۲۰۰۵ رسیده است.

رییس‌جمهور پوتین طی سخنان معروف خود انحلال اتحاد شوروی در سال ۱۹۹۱ را بزرگ‌ترین فاجعه قرن بیستم نامید، او و بسیاری از روس‌ها دیر زمانی است که از ضربه‌ای که انحلال شوروی به جایگاه مسکو بمثابه یک قدرت جهانی وارد ساخت، افسوس خورده‌اند.

داده‌های منتشر شده توسط مرکز مستقل «لوادا» در روز چهارشنبه نشان می‌دهند شمار روس‌هایی که در حسرت شوروی از دست رفته هستند از زمان بازگشت پوتین به ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۲ دائماً افزایش یافته است.

در این نظرسنجی، ۶۶‌درصد روس‌ها گفتند از انحلال شوروی متأسف می‌باشند، سطحی که از ۶۵ درصد نظرسنجی «لوادا» درسال ۲۰۰۵ در دور دوم ریاست جمهویر پوتین دیده نشده است.

تعداد روس‌های دلتنگ برای اتحاد شوروی از سال ۲۰۰۴ بتدریج کاهش یافت و در سال ۲۰۱۲ به ۴۹ درصد رسید، و سپس به سطح کنونی افزایش یافت که هم‌تراز با سطح دهه ۱۹۹۰ بلافاصله پس از انحلال شوروی است.

کارینا پیپییا، جامعه‌شناس «لوادا» گفت در گذشته این دلتنگی اغلب به علت کاهش اعتبار بین‌المللی و موضوع هویت ملی بود.

وی گفت: «اکنون دلتنگی بیش‌تر به علت عوامل اقتصادی است و تأسف از این است که در گذشته عدالت اجتماعی بیش‌تر بود و دولت برای مردم کار می‌کرد و از شهروندان بهتر مراقبت می‌کرد.»

مردم معمولی روسیه از سال ۲۰۱۴ با ورود اقتصاد روسیه به رکود و کاهش قیمت‌های نفت و تحریم‌های غربی، با کاهش درآمد، روبل ضعیف‌تر و تورم روبه‌رو بوده‌اند.

کرملین برای کمک به خزانه دولت امسال، طی یک اقدام فاقد محبوبیت که موجب کاهش محبوبیت پوتین شد، سن بازنشستگی را برای مردان و زنان بالا برد.
دیمیتری پسکف سخنگوی کرملین نتایج نظرسنجی را بی‌اهمیت دانست. وی گفت:«دیگر جامعه‌شناسان خواهند گفت که مردم اغلب به این گرایش دارند آن‌چه را که در جوانی برای آن‌ها اتفاق افتاد ایده‌آل بدانند، و این‌که هر چه در جوانی اتفاق افتاد خوشمزه‌تر، قابل اعتمادتر و بهتر بود.»

https://www.telesurenglish.net/news/Russians-Pine-for-Soviet-Times-Amid-Economic-Stagnation-20181220-0018.html

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/48345je6