مجله هفته

نویسنده: گوُرگ میرزایان

مترجم: ا. م. شیری

پیروزی اردوغان، پیروزی روسیه در انتخابات ترکیه

 

احمد انر، رئیس شورای عالی انتخابات ترکیه اعلام کرد که رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری کشور پیروز شد. رئیس فعلی دولت پس از شمارش ۹۹.۴۳ درصد آرا، ۵۲.۱۴ درصد آرا را به دست آورد و رقیب وی، کمال قلیچداراوغلو، ۴۷.۸۶ درصد آرا را. اما نتایج نهایی انتخابات اول ژوئن در روزنامۀ رسمی منتشر خواهد شد.

خود برندۀ انتخابات، نحوۀ برگزاری انتخابات را ستود و اظهار داشت که «ترکیه با مشارکت (تقریبا) ۹۰ درصد مردم، نمونۀ دموکراسی را به زیباترین شکل نشان داد».

سران بسیاری از کشورها، از جمله ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، انتخاب مجدد اردوغان را تبریک گفتند. به هر حال، مجلۀ آمریکایی نیوزویک نوشت که نتیجۀ رأی‌گیری، در واقع یک «پیروزی» برای رهبر روسیه بود.

دودا، رئیس جمهور لهستان نیز در صفحۀ توییتر خود به رهبر ترکیه تبریک گفت…

لازم به ذکر است، که حامیان رئیس جمهور فعلی ترکیه در روز رأی‌گیری نسبت به پیروزی وی ابراز اطمینان می‌کردند. بگونه‌ای که مراد سارک، معاون شهر اوسکودار، در مصاحبه با الجزیره گفت که رئیس دولت فعلی می‌تواند بیش از ۵۵ درصد آرا را به دست آورد.

با این حال، کمال قلیچداراوغلو انتخابات گذشته را یکی از ناعادلانه‌ترین انتخابات در تاریخ این کشور خواند و به‌عنوان مخالف قول داد در آینده به فعالیت‌های خود ادامه دهد.

بسیاری از ناظران خاطرنشان کردند که نامزد مخالفان بعد از دور اول، تاکتیک تبلیغاتی خود را تغییر داد. به عنوان مثال، سخنان او بسیار رادیکال‌تر از قبل شد. ظاهراً این کار او به دلیل علاقه‌مندی به کسب آرای رأی‌دهندگان راست افراطی و ناسیونالیست‌ها بود. او به ویژه قول داد که حدود یک میلیون پناهنده را از کشور اخراج کند. رویکرد او نسبت به روسیه نیز تغییر کرد. اگر چه کمی قبل از دور اول، او از مسکو خواست که «دست از سر دولت ترکیه بردارد»، بعداً گفت که فدراسیون روسیه و ترکیه همیشه دوستان نزدیک بوده و خواهند ماند و اگر پیروز شود، روابط دوجانبه را توسعه خواهد داد.

موضع سنان اوگان، رهبر ملی‌گرایان که در دور اول مقام سوم را کسب کرد، نیز در نتایج انتخابات نقش داشت. همانطور که می‌دانید او کمی قبل از دور دوم انتخابات از طرفداران خود خواست به اردوغان رأی دهند.

حوادث مختلفی نیز رخ داد. روزنامۀ ملیت نوشت: به این ترتیب، پلیس ترکیه حکم دستگیری پنج نفر را که گفته می‌شد اطلاعات نادرست در مورد انتخابات منتشر کرده و «پست‌های تحریک‌آمیز در شبکه‌های اجتماعی» منتشر کردند، صادر کرد. در شهر قونیه نیز پلیس مردی را با گواهی جعلی ناظر بازداشت کرد.

در شعب اخذ رأی دعواهایی رخ داد که دور اول را رقم زد. در روستای چاووشلو، هم رأی‌دهندگان و هم ناظران در درگیری در ورودی شعبۀ اخذ رأی شرکت کردند. به گزارش کانال تلگرامی سچیم‌خبر ۲۰۲۳، درگیری در شعب اخذ رأی در استانبول و بورسا مشاهده شد. در شهر شانلی‌اورفا بین ناظران و بخشی از شهروندان رأی‌دهنده درگیری رخ داد.

خبرگزاری آنکا، نزدیک به محافل اپوزیسیون، در جریان شمارش آرا مدام گزارش می‌داد که قلیچداراوغلو از رئیس جمهور فعلی پیشی گرفته است، در حالی که رسانه‌های دیگر اطلاعاتی در مورد پیشتازی اردوغان منتشر می‌کردند.

مطبوعات آزاد: این اظهارات که در شهرها از رهبر مخالفان و در روستاها از اردوغان حمایت می‌شود، چقدر صحت دارد؟

ــ در حالی که رأی‌دهندگان در مرکز ترکیه محافظه‌کارتر هستند، استان‌های غربی و همچنین استان‌های ساحلی در شرق مدیترانه، بیشتر به نامزد مخالفان رأی می‌دهند. تفاوت بین رأی‌دهندگان روستایی و شهری چندان مهم نیست، بلکه مهم این است که ساکنان یک منطقه خاص چقدر محافظه کار هستند. با این حال، تعداد نسبتا زیادی از رأی‌دهندگان محافظه کار در شهرها زندگی می‌کنند. مثلا در استانبول اختلاف آرا بین اردوغان و قلیچداراوغلو چندان زیاد نیست. یعنی اگر به شهرهای مرکزی آناتولی برویم، در آنجا تفاوت چشمگیرتر است. بنابراین، سؤال شما را می‌توان فقط تا حدی منصفانه تشخیص داد، اما تصویر کاملی از روحیۀ رأی‌دهندگان را منعکس نمی‌کند.

مطبوعات آزاد: بر کسی پوشیده نیست که قبل از دور دوم، قلیچداراوغلو تلاش کرد تا با رأی‌دهندگان راستگرا و ملی‌گرا که قبلا به اوگان رأی داده بودند، همسویی کند. این، چقدر به او کمک کرد؟

ــ فکر می‌کنم این حرکت، مشکلاتی را برای او ایجاد کرد. زیرا رأی‌دهندگانی که احزاب طرفدار کردها را ترجیح می‌دهند، این موضوع را منفی تلقی کردند. حملات تند قلیچداراوغلو علیه مهاجران مطمئناً خوشایند کمالیست‌ها که از نظر آن‌ها بیشتر سوسیال دموکرات هستند، نبود. در میان آن‌ها «یقه سفیدها» و دسته‌های مشابهی از شهروندان وجود دارد. و آن‌ها نمی‌توانند از لفاظی‌های ضد مهاجرتی حمایت کنند. اگرچه، باید پذیرفت، چنان که می‌بینیم، چنین معاشقه با رأی‌دهندگان ناسیونالیست، امتیازات بیشتری برای نامزد اپوزیسیون به ارمغان آورد. بنابراین، او در دور دوم توانست فاصله خود با اردوغان را اندکی کاهش دهد.

گوُرگ میرزایان، کارشناس علوم سیاسی، دانشیار دانشگاه مالی جنب دولت فدراسیون روسیه، خاطرنشان کرد که نتایج بالای نامزد مخالف به هیچوجه نشان‌دهندۀ انشعاب در جامعۀ ترکیه نیست.

ــ میزان بالای آرای قلیچداراوغلو در درجۀ اول به دلیل مشکلات اقتصادی ترکیه و برخی مشکلات دیگر است. تورم بالا، پیامدهای زلزلۀ قوی- همۀ این‌ها اندکی قبل از انتخابات بر سر اردوغان آوار شد.

«مطبوعات آزاد»: یعنی رئیس جمهور انتخابی مجدد، هیچگونه گذشت سیاسی نسبت به مخالفان نخواهد کرد؟

ــ او متوجه است که مخالفان متحد نیستند. اردوغان در آینده سعی خواهد کرد تا حد امکان آن‌ها را تضعیف کند. بنابراین، به احتمال زیاد صحبتی از آشتی ملی یا چرخش به سمت غرب نخواهد بود. اردوغان شخصیتی نیست که بتواند گام‌هایی به عقب بردارد. من فکر می کنم او تلاش خواهد کرد تا وضعیت اقتصادی کشور را بهبود بخشد، سرعت همکاری با مسکو را تا حدی که ممکن و مفید باشد، افزایش دهد. و البته به تقویت قدرت خود در داخل کشور، از جمله، از راه تضعیف مخالفان نیز مشغول خواهد شد.

«مطبوعات آزاد»: آیا با توجه به اینکه قبل از دور دوم ظاهراً توانست با سنان اوگان که مقام سوم را کسب کرده بود، به توافق برسد، می‌توان انتظار تقویت بردار ملی‌گرایی در سیاست او را داشت؟

ــ اردوغان هم اکنون هم یک ملی‌گرا است. آن‌ها در مورد پناهندگان اختلاف نظر دارند. در همه حال، این افراد در نهایت از اردوغان حمایت کردند، یعنی رأی‌دهندگان او هستند. اوگان آن‌ها را مهمانانی می‌داند که باید به خانه فرستاده شوند. به هر حال، این مسئله در چارچوب سیاست داخلی ترکیه مورد بحث قرار خواهد گرفت.

نقل از: مطبوعات آزاد

۹ خرداد-جوزا ۱۴۰۲

***

سایت ۱۰ مهر

نویسنده: ولادیمیر پروخواتیلوف
مترجم: ک. رادین

دخالت آمریکا در انتخابات ترکیه در کنار اپوزیسیون

«کمال قلیچداراوغلو»، نامزد ریاست جمهوری اپوزیسیون ترکیه در ۱۱ ماه مه روسیه را به تلاش برای مداخله در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه متهم کرد که دور اول آن در ۱۴ ماه مه برگزار شد. «قلیچداراوغلو» به زبان ترکی و روسی در توییتر (که در روسیه مسدود شده) نوشت: «دوستان روسی، شما پشت توطئه‌ها، مطالب و ویدیوهای عمیقا ساختگی هستید که دیروز در این کشور کشف شد». اگر می‌خواهید که دوستی ما پس از ۱۵ مه ادامه یابد، دست از دولت ترکیه بردارید». ۱۲ماه مه، کرملین اتهامات “قلیچداراوغلو” را رد کرد. «دیمیتری پسکوف» گفت که: «مسکو در سیاست داخلی دیگر کشورها دخالت نمی‌کند. منابع “قلیچداراوغلو” دروغگو بودند و روسیه برای روابط خود با ترکیه ارزش زیادی قائل است. “قلیچداراوغلو” دیرتر به رسانه‌ها اطلاع داد که او”شواهد مشخض” در حمایت از ادعاهای خود دارد. وی اظهارات خود را پس از آنکه «محرم اینجه»، نامزد حزب اپوزیسیون “مملکت”، ضمن استناد به یک کمپین افتراآمیز در اینترنت، انصراف خود از رقابت انتخاباتی را در ۱۱ ماه مه بیان کرده بود، اعلام کرد. « اینجه» خشمگین شد و گفت « با کمک مدارک جعلی، اتومبیل‌هایی که مالک آنها نیستم، با افرادی که من به آنها ارتباط ندارم، ویدیوهایی که من در واقع در آن‌ها نیستم، با کمک ویدیویی ساخته شده با کمک یک ویدیوی پورنو که از یک سایت پورنو اسرائیلی تهیه شده است» بمن [بدنام می کنند] تهمت می‌زنند» و مدرس مشهور «فتح الله گولن» را که در آمریکا زندگی می‌کند و با سرویس‌های ویژه آمریکایی همکاری می‌کند به افترا متهم کرد. «فتح الله گولن» رهبری جنبش بین‌المللی “خیزمت” را برعهده دارد که مقامات ترکیه آن را سازمان تروریستی «فتح الله» (FETO) می‌نامند. «بینالی یلدیریم»، نخست وزیر سابق این کشور و معاون فعلی حزب عدالت و توسعه، کمپین علیه «اینجه» را به شدت محکوم کرد و همچنین به ردپای آمریکا اشاره کرد: «این تاکتیک FETO است – برای خدشه دار کردن حیثیت مردم.»

انصراف و کناره گیری «اینجه» از رقابت‌های انتخاباتی دقیقاً به نفع اپوزیسیون طرفدار آمریکا به رهبری «قلیچدار اوغلو» بود: «اینجه» آرای او را می گرفت نه آرای اردوغان را. از این سخنرانی «اینجه»، دادستانی آنکارا از آغاز تحقیقات به اتهام افترا خبر داد. «سلیمان سویلو» وزیر کشور ترکیه در ۱۲ گفت که “سازمان تروریستی فتح الله گولن” و ایالات متحده آمریکا در پشت “کمپین های افترا آمیز” علیه «محرم اینجه»، رئیس حزب” مملکت” قرار دارند. «سلیمان سویلو» وزیر کشور در گفتگو با “سی ان ان ” ترک گفت: «”محرم اینجه” در این انتخابات مورد حمله قرار گرفته است. حمله از بیرون انجام شد. منشا و منبع حمله مشخص است، واضح است که چه کسی آن را انجام داده. مجرم مشخص است. مجرم FETО و آمریکاست.» بر اساس گفته «سلیمان سویلو»، این امر ثابت می کند که FETO و آمریکا در انتخابات ترکیه مداخله می‌کنند. وی افزود که تحقیقات برای مشخص شدن دقیق حمله به یکی از نامزدهای ریاست جمهوری آغاز شده است. اندکی پیش از آغاز انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، پورتال “اینتلیجنس آنلاین” ، که با سرویس اطلاعاتی فرانسوی، ارتباط دارد گزارش داد که مداخله آمریکا در جریان انتخابات ریاست جمهوری ترکیه از طریق شرکت “سیرا نوادا” (SNC) انجام شده است: «شرکت “سیرا نوادا”، تامین کننده قدیمی اطلاعات آژانس‌های اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا و ترکیه، در آستانه انتخابات ترکیه درگیر یک جنگ سیاسی قدرت شده است». پورتال “اینتلیجنس آنلاین” گزارش داد که پنتاگون به شدت از پیگرد مقامات ترکیه در مورد “سیرا نواد”ا ناراضی است و واشنگتن به طور پنهانی به امور «اردوغان» پایان می‌دهد. مالکان «سیرا نوادا» شهروندان آمریکایی، شوهران ترک تبار «فتیح» و «ارن اوزمن» هستند. این شرکت با ناسا، سیا و پنتاگون و به ویژه در زمینه آژانس ملی اطلاعات مکانی همکاری می کند. به نمونه، یک شرکت ترک-آمریکایی،” Gorgon Stare”، یک سیستم هواپیمای نظارت مستمر از راه دور (WAPS) را تدوین و طرح ریزی کرده است. از مارس ۲۰۱۱، این هواپیماها با این سیستم روزانه، ضمن پشتیبانی رزمی نزدیک طی هزاران ساعت پروازهای طولانی جنگی در چندین صحنه عملیات نظامی انجام می‌دادند.
دروغ و اعمال پلید این شرکت بارها فاش شده است. بنحویکه، در سال ۲۰۱۷، دادستان ناحیه شرقی کالیفرنیا اعلام کرد که ” SNC ” در گزارش‌های خود به دولت ایالات متحده آمریکا در دوره سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱، هزینه قراردادهای فدرال را بیش از حد تخمین زده است، قانون ادعاهای دروغین را نقض کرده و ” SNC ” اوضاع را بدون پذیرش مسئولیت و پرداخت ۹/۱۴ میلیون دلار سر وسامان داده است. در سال ۲۰۲۰، شرکت همسران «اوزمن» تحقیقاتی ساختگی در مورد نشت ویروس کرونا از “ووهان” چین ساخت. Multi-Agency Collaboration Environment ” SNC ” (میس گروپ با مسئولیت محدود) گزارشی منتشر کرد که در آن گزارش شده است که موسسه ویروس شناسی “ووهان” در اکتبر ۲۰۲۱ به دلیل نشت COVID-۱۹ از آزمایشگاه برای چند روز بسته شده است. این گزارش به شدت مورد انتقاد قرار گرفت و توسط “دیلی بیست” (The Daily Beast) تکذیب شد. کارکنان سرویس اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا که توسط NBC مصاحبه شدند نیز نسبت به گزارش بدبین بودند و آن را “بسیار ضعیف و برخی از نتایج را بی‌معنی” خواندند. شبکه تلویزیونی” Sol.tv ” ترکیه می‌نویسد که “سیرا نوادا” یک شرکت ساختگی سازمان “سیا” است و مالک آن «فتیح اوزمن» به جاسوسی علیه ترکیه متهم است و در آمریکا نیز علیه وی اتهام رشوه خواری مطرح شده است. همچنین گزارش می‌شود که « “کمال قلیچداراوغلو” قول داده است در صورت پیروزی خود در انتخابات ریاست جمهوری، زمینی را در فرودگاه پایتخت به SNC اختصاص دهد. “آتاتورک” برای فعالیت در صنعت نظامی و فناوری فضایی کار کند تا این شرکت بتواند با شرکت “بایکار” تحت حمایت اردوغان که پهپادهای معروف “Bayraktar” را تولید می‌کند رقابت و “بایکار” را از بازار بیرون کند.

کانال تلگرامی آذربایجانی “AZfront” آشکارا “سیرا نوادا” را به فعالیت های خرابکارانه علیه ترکیه متهم می‌کند: «SNC شرکتی است که سیا و ارتش آمریکا مستقیماً برای جمع آوری اطلاعات مهم با آن همکاری می‌کنند. این شرکت همچنین در عملیاتی علیه ترکیه به ویژه در لیبی و برخی مناطق دیگر شرکت کرده است. اپوزیسیون ترکیه که تمایلات هواداری خود از آمریکا را پنهان نمی‌کند، همین طور هیچ دلیلی برای اتهامات خود مبنی بر دخالت روسیه در انتخابات ارائه نکرده است. دلیلش هم ساده است – چنین مداخله ای وجود نداشت و نمی توانست باشد. و گوش‌های سیا چنان آشکارا در داستان فعالیت‌های مشکوک شرکت “سیرا نوادا” بیرون زده اند که حتی اطلاعات فرانسه، متحد ایالات متحده آمریکا نیز به این امر اعتراف می‌کند.»

منبع: «بنیاد فرهنگ استراتژیک»
https://www.fondsk.ru/news/۲۰۲۳/۰۵/۱۷/us-vmeshivajutsja-v-vybory-v-turcii-na-storone-oppozicii-۵۹۲۷۷.html