تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: گرانما
نویسنده: فیدل کاسترو روز
۴ اوت ۲۰۱۴
برگردان فارسی: ۱۲ دی‌ماه ۱۴۰۲

هولوکاست فلسطینی در غزه

 

من مجدداً درخواست می‌کنم که گرانما از صفحه اول برای این سطور نسبتاً کوتاه درباره نسل‌کشی فلسطینی‌ها استفاده نکند.

من آن‌ها را به سرعت می‌نویسم، تا فقط چیزی را که نیاز به تأمل عمیق دارد، بیان کنم.

من فکر می‌کنم که، در این زمان در تاریخ بشر که بیش از هفت میلیارد نفر در آن برای بقای خود تقلا می‌کنند یک شکل جدید و نفرت‌انگیز از فاشیسم با قدرت قابل‌توجه در حال ظهور است.

هیچ یک از این پیش‌آمدها به پیدایش امپراتوری روم در حدود ۲۴۰۰ سال پیش، یا به امپراتوری ایالات متحده، که در این منطقه تنها ۲۰۰ سال پیش، توسط سیمون بولیوار که بانگ برآورد: «به نظر می‌رسد سرنوشت مقدر کرده است که ایالات متحده به نام آزادی، آمریکا را دچار بدبختی کند» توصیف شد، ربطی ندارند.

انگلستان نخستین قدرت استعماری واقعی بود که در نیمه اول قرن بیستم سلطه خود بر بخش بزرگی از آفریقا، خاورمیانه، آسیا، استرالیا، آمریکای شمالی و بسیاری از جزایر کارائیب را بکار بست.

در این مناسبت من درباره جنگ‌ها و جنایاتی که امپراتوری ایالات متحده در بیش از ۱۰۰ سال مرتکب شده است صحبت نخواهم کرد، بلکه فقط خواهم گفت می‌خواست با کوبا چه کند، با بسیاری از کشورهای دیگر در جهان چه کرده است، و فقط ثابت کرد که «یک ایده عادلانه در اعماق یک غار نیرومندتر از یک ارتش است.»

تاریخ بسیار پیچیده‌تر از همه چیزهایی است که من گفته‌ام، اما همان‌طور که ساکنان فلسطین می‌دانند، بطور کلی، تاریخ آن چیزی است که هست، و به همین ترتیب منطقی است که رسانه‌های ارتباطی مدرن اخباری را که روزانه می‌رسند، همان‌طور که در جنگ شرم‌آور و جنایتکارانه در نوار غزه رخ می‌دهد- در قطعه زمینی که جمعیت آن در آن‌چه که فقط از فلسطین مستقل ۵۰ سال پیش باقی مانده است زندگی می‌کنند- بازتاب دهند.

خبرگزاری فرانسه در ۲ اوت گزارش داد: «جنگ بین جنبش اسلام‌گرای فلسطینی حماس و اسرائیل باعث کشته شدن نزدیک به ۱۸۰۰ فلسطینی…، تخریب هزاران خانه، و ویران شدن اقتصادی شده است که قبلاً ضعیف شده بود»، اگرچه آن نمی‌گوید چه کسی جنگ وحشتناک را آغاز کرد.

سپس می‌افزاید، «… تا نیمروز شنبه حمله اسرائیل ۱۷۱۲ فلسطینی را کشته و ۸۹۰۰ نفر را زخمی کرده است.»

سازمان ملل توانست هویت ۱۱۱۷ کشته را، که اکثریت آن‌ها غیرنظامی بودند، تأیید کند… یونیسف حداقل ۲۹۶ کودک خردسال را برشمرد.»

«سازمان ملل متحد تخمین می‌زند … حدود ۵۸۹۰۰ نفر در غزه بی‌خانمان هستند.»

«ده بیمارستان از ۳۲ بیمارستان تعطیل است و ۱۱ بیمارستان دیگر آسیب دیده‌اند.»

«این منطقه محصور فلسطینی با وسعت ۳۶۲ کیلومتر مربع، زیرساخت‌های مورد نیاز برای ۱٫۸ میلیون نفر، از جمله برای تآمین برق و آب را ندارد.»

«بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، نرخ بیکاری در نوار غزه، سرزمینی که از سال ۲۰۰۶ تحت محاصره اسرائیل است، از ۴۰ درصد فراتر رفته است. در سال ۲۰۰۰، بیکاری ۲۰ درصد و در سال ۲۰۱۱، ۳۰ درصد بود. به گفته گیشا [یک سازمان غیرانتفاعی اسرائیلی که در سال ۲۰۰۵ تأسیس شد و هدف آن حفاظت از آزادی رفت و آمد فلسطینی‌ها، بویژه مردم غزه است (gisha.org) – عدالت]، بیش از ۷۰ درصد جمعیت در دوره‌های عادی به کمک‌های بشردوستانه وابسته‌اند.»

دولت اسرائیل در ساعت ۰۷:۰۰ روز دوشنبه به وقت گرینویچ یک آتش‌بس بشردوستانه در غزه اعلام کرد، اما در عرض چند ساعت آتش‌بس را شکست و به یک خانه حمله کرد و ۳۰ نفر را، که اکثر آن‌ها زن و کودک بودند زخمی کرد، و یک دختر هشت ساله کشته شد.

در سحرگاه همین روز، ۱۰ فلسطینی در اثر حملات اسرائیل در سراسر غزه جان خود را از دست دادند، و تعداد فلسطینی‌های کشته شده تاکنون به ۲۰۰۰ نفر افزایش یافته است.

کشتار به جایی رسیده است که «لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه امروز دوشنبه اعلام کرد که حق امنیت اسرائیل قتل‌عام غیرنظامیان را توجیه نمی‌کند.»

نسل‌کشی یهودیان توسط نازی‌ها خشم همه مردم زمین را برانگیخت. چرا این دولت بر این باور است که جهان نسبت به نسل‌کشی هولناکی که امروز علیه مردم فلسطین انجام می‌شود بی‌تفاوت خواهد شد؟ شاید انتظار می‌رود که همدستی امپراتوری آمریکا در این کشتار ننگین نادیده گرفته خواهد شد؟

نوع بشر در مرحله بی‌سابقه‌ای از تاریخ زندگی می‌کند. برخورد بین هواپیماهای نظامی یا کشتی‌های جنگی که از نزدیک رصد می‌شوند، یا رویدادهای مشابه دیگر می‌تواند منجر به درگیری با استفاده از سلاح‌های پیشرفته و مدرنی شود، که می‌تواند به آخرین ماجراجویی شناخته شده هومو ساپینس تبدیل شود.

رویدادهایی هست که نشان‌دهنده ناتوانی تقریباً کامل ایالات متحده در رویارویی با مشکلات کنونی جهان است. می‌توان گفت که در این کشور هیچ دولت، هیچ سنا، هیچ کنگره، سیا یا پنتاگون وجود ندارد که نتیجه نهایی را تعیین کند. در زمانی که خطرات بسیار بزرگ می‌باشند، این واقعاً ناراحت‌کننده است که چنین است، اما فرصت‌ها برای حرکت به پیش نیز عالی است.

هنگامی که جنگ بزرگ میهنی رخ داد، شهروندان روسیه مانند اسپارتی‌ها از کشور خود دفاع کردند، و دست کم گرفتن آن‌ها بدترین خطای ایالات متحده و اروپا بود. نزدیک‌ترین متحدین آن‌ها، چینی‌ها، که مانند روس‌ها بر اساس همین اصول به پیروزی رسیدند، امروز پویاترین نیروی اقتصادی زمین را تشکیل می‌دهند. کشورها برای خریدن کالاها و فناوری و افزایش تجارت، یوان می‌خواهند و نه دلار.

نیروهای جدید، ضروری پدیدار شده‌اند. برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی – با ایجاد پیوند با آمریکای لاتین و اکثر کشورهای حوزه کارائیب و آفریقا که برای توسعه تلاش می‌کنند – نیروهایی را تشکیل می‌دهند، که در عصر ما، بدون حذف ایالات متحده، اروپا یا ژاپن، مایل به همکاری با بقیه کشورهای جهان هستند.

مقصر دانستن فدراسیون روسیه برای انهدام هواپیمای مالزیایی در حین پرواز، ساده‌سازی بیش از حد خیره‌کننده‌ای است. نه ولادیمیر پوتین، نه سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، یا هیچ رهبر دیگری از این دولت هرگز به چنین چرندیاتی فکر نمی‌کنند.

بیست و شش میلیون روس در دفاع از میهن خود در برابر نازی‌ها جان باختند. مبارزان چینی، مردان و زنان، وارثان فرهنگ هزاره، مردمی با هوش غیرمعمول و روحیه مبارزه شکست ناپذیر هستند. شی جین‌پینگ یکی از قوی‌ترین و تواناترین رهبران انقلابی است که در زندگی‌ام ملاقات کرده‌ام.

فیدل کاسترو روز
۴ اوت ۲۰۱۴
۱۰:۴۵ بعداز ظهر

https://en.granma.cu/reflections-of-fidel/2014-08-04/palestinian-holocaust-in-gaza

***

منبع: گرانما
نویسنده: فیدل کاسترو روز
۱۴ ژوئن ۲۰۱۲

دنگ شیائوپینگ

 

او خود را انسان عاقلی می‌دانست و بدون تردید چنین بود. اما او یک خطای کوچک مرتکب شد.

او یک روز گفت: کوبا باید مجازات شود. کشور ما هرگز حتا نامی از او نبرده بود.

این یک اهانت کاملاً غیرقابل توجیه بود.

فیدل کاسترو روز
۱۴ ژوئن ۲۰۱۲
۱:۴۰ بعداز ظهر

https://en.granma.cu/reflections-of-fidel/2012-06-14/deng-xiaoping