تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: riktpunkt.nu، پایگاه خبری حزب کمونیست سوئد
نویسنده: پانوس الپلیوتیس
۱۹ فوریه ۲۰۲۴

معیارهای دوگانه سرمایه برای مرگ ناوالنی

 

مطبوعات می‌گویند همسر ناوالنی در شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا شرکت خواهد کرد. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «روز دوشنبه، در شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا به جولیا ناوالنی خوش آمد خواهیم گفت.» وی افزود وزرای اتحادیه اروپا یک «پیام پشتیبانی قوی» خواهند فرستاد.

این تنها بورل نیست که درباره مرگ ناوالنی صحبت می‌کند. چندین نفر دیگر، از جمله سوناک و اورسولا فون در لاین، شکایت می‌کنند و روسیه و پوتین را نیز متهم می‌کنند که در پشت مرگ او قرار دارند. من پزشک نیستم، اما هنگامی که یک نفر، به خصوص یک جوان می‌میرد، البته همیشه یک رویداد تأسف برانگیز است.

ناوالنی که بود؟
اما، الکسی ناوالنی که بود که همه دولت‌های سرمایه‌داری، بسرکردگی رهبران اتحادیه اروپا، ایالات متحده، ناتو و متحدین آ‌ن‌ها از مرگ او خشمگین‌اند، و سعی در برانگیختن خشم دارند؟ ناوالنی علی‌رغم این‌که ایده‌ها و اقداماتش نشانگر تعلق او به راست افراطی است، سال‌ها به عنوان رقیب مخالف پوتین ظاهر شد. ناوالنی موضوع فساد در روسیه را به شدت مطرح کرد و با مخالفت شدید روبه‌رو شد. او هدف انتقام و حبس حاکمان قرار گرفت. این حق او بود که از همه این ایده‌ها و اقدامات حمایت کند. همانطور که هر کس حق دارد درباره او قضاوت و نتیجه‌گیری نماید.

آیا حقیقت دارد که او در جوانی از دانشگاه ییل آمریکا بورس تحصیلی دربافت کرد؟ این‌که او خواستار آن شد که کسانی که در زمان اتحاد شوروی در دستگاه دولتی خدمت می‌کردند نباید اجازه داشته باشند در مناصب دولتی در فدراسیون روسیه فعالیت کنند؟ مطمئناً او از الحاق کریمه حمایت کرد؟

چیزی که کاملاً حقیقت دارد این است که ناوالنی در یک ویدئو برای «جنبش آزادیبخش ملی روسیه» حضور داشت، و در آن، هنگام نمایش تصاویری از مردم قفقاز، از تیراندازی به حیوانات موذی صحبت کرد، و در مصاحبه‌ای با گاردین در سال ۲۰۱۷ گفت که از تولید این ویدئوها پشیمان نیست.

رهبران سرمایه نقاب عاطفی بر چهره می‌گذارند
آری، مطالب زیادی می‌توان درباره او و اقدامات پوتین علیه او نوشت، اما چه چیز باعث می‌شود که بیوه او مورد استقبال اتحادیه اروپا قرار گیرد و وزرای اتحادیه اروپا «پیام پشتیبانی قوی» ارسال کنند؟ چه چیز باعث می‌شود که همه آن‌ها به مناسبت درگذشت الکسی ناوالنی نقاب عاطفی و انسان‌دوستانه را بر چهره بگذارند؟

آیا ممکن است به این دلیل باشد که هر کس که با پوتین مخالف است (بله، البته در چهارچوب بورژوازی سرمایه‌داری، و بدون خطر برای الیگارش‌های تشنه پول) خوب است که مطرح و برجسته شود – شاید بتوان از آن‌ها به عنوان مهره‌ای در رقابت امپریالیستی استفاده کرد؟

در عین حال، آن‌چه که شدیداً ریاکارانه است و نشان می‌دهد که «احساسات» ادعایی همه این رهبران چقدر سطحی است، این است که آن‌ها بدون هیچ مشکلی چشم خود را بر روی ۲۹ هزار کشته و ۷۰ هزار زخمی در غزه می بندند. ارزش یک ناوالنی بیش‌تر از همه این قربانیان یک نسل‌کشی فیزیکی و اخلاقی است – جان فلسطینی‌ها برای همه این رهبران ناگهان شدیداً احساساتی با معیارهای دوگانه‌شان که فقط به نفع سرمایه‌داری پوسیده و کارکنان سیاسی آن است، هیج ارزشی ندارد.

در رابطه با مرگ ناوالنی، شخص می‌تواند به این بیاندیشد.

https://riktpunkt.nu/2024/02/kapitalets-dubbelmoral-med-anledning-av-navalnyjs-dod/