هم‌میهن

۲۹ بهمن‌ماه ۱۴۰۲

درخواست کامرون از چین درباره ایران

 

وزیران امورخارجه چین و انگلیس با یکدیگر دیدار و درباره تحولات دریای سرخ و ایران گفت‌وگو کردند. دیوید کامرون، وزیر امورخارجه انگلیس با وانگ یی، همتای چینی خود در حاشیه کنفرانس مونیخ با یکدیگر دیدار کردند.

بنابر اعلام وزارت امورخارجه انگلیس، کامرون در این دیدار از وزیر امورخارجه چین خواسته است تا از روابط پکن با تهران برای اعمال فشار بر انصارالله یمن در رابطه با حملات به برخی کشتی‌های تجاری در دریای سرخ استفاده کند.

وزیر امورخارجه انگلیس همچنین درباره مسائل پیرامون حقوق بشر در استان‌ سین‌کیانگ در چین و هنگ‌کنگ با وانگ یی گفت‌وگو کرده است. وزارت امورخارجه چین نیز در بیانیه‌ای درباره این دیدار اعلام کرد: وانگ در اظهارات خود تاکید کرده است که هر دو طرف باید ارتباطات راهبردی را تقویت و نقش خود را در ارتقای امنیت و حفظ صلح ایفا کنند.

وانگ یی به‌علاوه گفته است که دو طرف باید برای توسعه «همگرایی منافع» و مدیریت صحیح اختلافات و تضادها میان دو کشور تلاش کنند تا روابط خود را به مسیر درست بازگردانند.

***

ایرنا

۲۸ بهمن‌ماه ۱۴۰۲

وزیرخارجه انگلیس با همتای چینی خود درباره تحولات دریای سرخ و ایران گفت‌وگو کرد

 

تهران- ایرنا- دیوید کامرون وزیر خارجه انگلیس در دیدار با وانگ یی با همتای چینی خود درباره تحولات دریای سرخ، ایران و مسائل حقوق بشر گفت‌وگو کرد.به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، وزارت خارجه انگلیس شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این دیدار در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ انجام شد.

بر اساس این بیانیه، کامرون از وانگ یی خواست تا از نفوذ خود بر ایران برای اعمال فشار بر حوثی‌های یمن استفاده کند.

وی هم‌چنین موضع انگلیس در مورد مسائل حقوق بشری در هنگ کنگ و سینکیانگ چین را مطرح کرد.

آمریکا مدعی است که ائتلافی دریایی برای مقابله با عملیات ارتش یمن در دریایی سرخ ایجاد کرده است اما فرانسه، اسپانیا و ایتالیا با تایید خروج خود از این ائتلاف، از تحویل کشتی‌های جنگی خود به فرماندهی ایالات متحده خودداری کرده‌اند و تنها کشور عربی که حاضر به عضویت در آن شد، بحرین بود. آمریکا و انگلیس در هفته‌های اخیر حملاتی را علیه یمن انجام داده‌اند.

نیروهای ارتش یمن متعهد شده‌اند تا زمانی که رژیم اسرائیل، حملات خود به غزه را متوقف نکند، حملات به کشتی‌های این رژیم یا کشتی‌های عازم سرزمین‌های اشغالی را در دریای سرخ ادامه خواهند داد